ارتباط میان تفاوت های ژنتیکی و استعداد ابتلا به کووید 19

به گزارش تور روسیه ارزان، در تازه ترین مطالعه ای که اجرا شده است، محققان ادعا کرده اند ابتلا به کووید 19 ارتباط مستقیم با ژنتیک افراد دارد.

ارتباط میان تفاوت های ژنتیکی و استعداد ابتلا به کووید 19

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری تور روسیه ارزان، محققان دانشگاه پزشکی لهستان در پی مطالعاتی که در این زمینه انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که تعداد زیادی از جمعیت جهان به لطف ژنهایشان احتمالا کووید 19 را جذب می کنند. به گفته این تیم برخی از ویژگی های ژنتیکی یا تغییرات می تواند بر نحوه واکنش مردم به کروناویروس جدید و دارو تأثیر بگذارد.

براساس اظهارات یکی از پزشکان این دانشگاه، مطالعات ژنتیکی نشان می دهد که میان تفاوت های ژنتیکی و استعداد ابتلا به عفونت با ویروس هایی مانند HIV، HBV، HCV، باکتری های مسبب سل، جذام، مننژیت مغزی و انگل های مالاریا ارتباط وجود دارد.

محققان پیش از این دریافته اند جهش هایی در ژنی که پروتئین گیرنده CCR5 را کدگذاری می گذارد، باعث می شود افراد کمتر به HIV مبتلا شوند؛ مطالعات گذشته همچنین نشان داده است که تغییرات در ژن ACE2 باعث می شود افراد نسبت به ویروس سارس و کووید 19 حساس تر باشند.

ژن ACE2 همچنین می تواند نقش مهمی در عفونت های SARS-CoV-2 داشته باشد. این ژن آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) را که در ریه ها، روده کوچک و سلول های دیگر یافت می شود، رمزگذاری می کند.

به گفته یکی از محققان پروتئین های ویروس فعال شده مانند بیماری همه گیر SARS-CoV در سال 2002 به گیرنده انسان رمزگذاری شده توسط ژن ACE2 متصل شده و باعث ایجاد عفونت می شوند.

مطالعات همچنین تغییرات در ژن ACE2 را با مسائل قلبی مرتبط دانسته است. افراد نه تنها از نظر سن، بلکه ممکن است از عوارض همخوانی نظیر دیابت یا فشار خون بالا نیز به کووید 19 مبتلا شوند، یعنی ابتلا به انواع ویروس به شرایط ژنتیک و شیوه زندگی بستگی دارد.

ویروس کرونا با علائمی مانند آنفلوانزا به سیستم تنفسی حمله می کند. با حمله ویروس، بیشتر افراد علائم خفیفی مانند: سرفه خشک، تب و خستگی را تجربه می کنند.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1272

به "ارتباط میان تفاوت های ژنتیکی و استعداد ابتلا به کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط میان تفاوت های ژنتیکی و استعداد ابتلا به کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید