انگلیس چگونه از شبکه های اجتماعی جاسوسی می نماید؟

به گزارش تور روسیه ارزان، خبرنگاران: مقامات امنیتی کشورهای انگلستان، کانادا، زلاندنو، استرالیا و آمریکا در اجلاس سالانه موسوم به SIGDEV به آنالیز راه های استفاده از توئیتر، فیس بوک، یوتیوب و دیگر شبکه های اجتماعی برای مقاصد اطلاعاتی محرمانه خود پرداخته اند.

انگلیس چگونه از شبکه های اجتماعی جاسوسی می نماید؟

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه رسانه های دیگر تور روسیه ارزان، افشای اقدام محرمانه آمریکا در ایجاد شبکه اجتماعی شبیه توئیتر خاص مردم کوبا و استفاده جاسوسی از آن، بار دیگر اهداف گسترده جاسوسی کشورهای غربی از فناوری های اینترنت را بازگو کرد.

بر اساس اسنادی که سایت The Intercept منتشر نموده، نوع جدیدی از عملیات های جاسوسی از اطلاعات کاربران اینترنت، در سال های اخیر مورد بحث سازمان های جاسوسی کشورهای غربی قرار گرفته است. این سازمان ها همیشه به دنبال طراحی راه هایی برای استفاده مخفیانه از شبکه های اجتماعی برای ایجاد پروپاگاندا، فریب، پیغام رسانی انبوه و داستان سازی های تحریک آمیز در کشورهای دشمن هستند تا اهداف خاص خود را به وسیله مردم آن کشورها اجرا کنند.

این نوع طرح ها با هدف استفاده از اینترنت خصوصا شبکه های اجتماعی برای اشاعه غیرمستقیم تفکرات و دیدگاه های حامی منافع غرب و انتشار اطلاعات نادرست علیه دشمنان کشورهای غربی، مورد استفاده قرار می گیرند که ادوارد اسنودن طی یکی دو سال گذشته ده ها نمونه از آنها را که توسط سازمان سازمان امنیت ملی آمریکا NSA اجرا شده را لو داده است.

اسنادی که توسط سایت Intercept منتشر شده نشان می دهد آژانس امنیت ملی آمریکا و همتای انگلیسی اش سازمان ارتباطات دولت انگلستان GCHQ چگونه برنامه هایی برای بی اعتبار کردن و بدنام کردن دشمنان این کشورها را با انتشار اطلاعات نادرست در فضای سایبر اجرا می کنند.

این اسناد بیانگر آن است که انگلیسی ها فعالانه در این برنامه ها با آمریکایی ها همکاری می کنند. یکی از این اسناد نشان می دهد در سال 2010 مقامات امنیتی کشورهای انگلستان، کانادا، زلاندنو، استرالیا و آمریکا در اجلاس سالانه موسوم به SIGDEV به آنالیز راه های استفاده از توئیتر، فیس بوک، یوتیوب و دیگر شبکه های اجتماعی برای مقاصد اطلاعاتی محرمانه خود پرداخته اند.

این طرح توسط گروه اطلاعاتی تحقیقات تهدیدات مشترک سازمان ارتباطات دولت انگلستان JTRIG تهیه شده بود که اینک افشا شده است. طبق اعلام JTRIG هدف کاری این سازمان، استفاده از شیوه های آنلاین برای محقق ساختن واقعه ای در دنیا واقعی یا فضای سایبری است که شامل عملیات های اطلاعاتی نفوذ و اختلال می گردد. سازمان ارتباطات دولت انگلستان، فعالیت های گروه اطلاعاتی تحقیقات تهدیدات مشترک JTRIG و بهره برداری شبکه های رایانه ای Computer Network Exploitation را بخشی از وظایف خود عنوان نموده که حدود 5 درصد از کل عملیات های آن را شامل می گردد.

در اجلاس سالانه SIGDEV که اسناد آن توسط سایت The Intercept منتشر شده، به طور معمول ده ها تن از کارشناسان اطلاعاتی آمریکا همچون کارشناسان سازمان سیا، آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا و مرکز اطلاعات فضایی و هوایی ملی آمریکا حضور پیدا می کنند و در آن برنامه های عملیاتی (نه طرح های فرضی و تئوریک) درباره نحوه جاسوسی از اطلاعات سایبر را به اشتراک می گذارند.

به عنوان مثال، در یکی از طرح های عملیاتی که از سوی GCHQ ارائه شده، سازمان های جاسوسی انگلستان اقدام به ردگیری اطلاعات رزروهای هتل ها در سطح دنیا می کنند تا بدین ترتیب بتوانند اقدام به کنترل مهمانان مشکوک یا بلندپایه هتل ها کنند.

مجله اشپیگل آلمان و شبکه خبری NBC News در گزارش های جداگانه درباره این پروژه فاش ساخته اند که سازمان های جاسوسی انگلستان در سال های اخیر به طور گسترده اقدام به جاسوسی از مهمانان هتل های معروف دنیا نموده اند. اشپیگل نوشته است طی سه سال اخیر GCHQ با استفاده از یک سامانه اتوماتیک، آمار و اطلاعات رزروهای حداقل 350 هتل معروف در سراسر دنیا را رصد نموده است که هدف آن، جاسوسی از دیپلمات ها و مقامات دولتی کشورها بوده است که در این هتل ها اقامت نموده اند.

NBC News نیز جزئیات دیگری از این پروژه مطرح نموده که طبق آن، سازمان جاسوسی انگلستان با استفاده از این پروژه، اقدام به شنود مکالمات تلفنی و ارتباطات اینترنتی مهمانان هدف هتل ها نموده و حتی در مواردی نیز با اعزام افسران اطلاعاتی به هتل ها، عملیات جاسوسی را به طور فیزیکی و حضور در محل انجام داده است.

دیگر اسناد منتشره از برنامه های GCHQ نشان می دهد که این سازمان از مجاری شبکه های اجتماعی همچون توئیتر و همچنین از ابزارهای اینترنتی همانند ایمیل برای انجام اهداف پروپاگاندایی خویش استفاده می نماید.

نمودار فوق که یکی از اسناد منتشره درباره پروژه های جاسوسی انگلستان است، حاوی عملیات های اطلاعات شبکه ای و رایانه ای است که شامل مراحل پروپاگاندا، فریب، پیغام های انبوه، داستان سازی های محرک، گسترش استفاده از عناوین جعلی و ساختگی و روان شناسی است. جامعه مخاطب این عملیات ها هم کاربران شبکه های اجتماعی هستند که در سمت راست تصویر، آمده است.

GCHQپروژه دیگری نیز اجرا می نماید که به نوشته NBC هدف از آن، انتخاب روزنامه نگارانی است که این قابلیت را دارند که اطلاعات مدنظر دولت را منتشر و منتقل کنند. طبق این روش، افسران اطلاعاتی انگلستان با شناسایی روزنامه نگاران غیرانگلیسی، به طور غیرمستقیم از آنها برای رساندن اطلاعات و اخبار مهندسی شده به اهداف عملیات های محرمانه خود استفاده می کنند. بدین ترتیب که روزنامه نگاران مذکور در قالب مصاحبه با اهداف برنامه های جاسوسی، بدون آن که خود بدانند اقدام به انتقال این اطلاعات مهندسی شده به آنان می کنند.

منبع: مشرق

تور روسیه ارزان: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 21 شهریور 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 612

به "انگلیس چگونه از شبکه های اجتماعی جاسوسی می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس چگونه از شبکه های اجتماعی جاسوسی می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید