جزئیات بیشتر از شورش مسلحانه در سودان

به گزارش تور روسیه ارزان، سودان دیشب شاهد شورش عناصر وابسته به سرویس های امنیتی بود که با دخالت نیروهای واکنش سریع این شورش ها سرکوب و عناصر وابسته به آن دستگیر شدند.

جزئیات بیشتر از شورش مسلحانه در سودان

به گزارش گروه بین الملل تور روسیه ارزان، شهروندان خارطوم سه شنبه این هفته روز پرتنشی را پست سرگذاشتند. نیروهای هیئت عملیات که وابسته به سرویس های امنیتی سودان هستند، با تیراندازی از داخل مقرهایشان در مناطق مختلف پایتخت و بستن چند خیابان مهم این شهر ، شورش کردند، اما نیروهای واکنش سریع وارد عمل شدند و با محاصره شورشیان آنان را وادار کردند تا سلاح های خود را به زمین بگذارند و تسلیم نیروهای نظامی شوند. درجریان درگیری بین دو طرف پنج شهروند مجروح شدند. گفته می گردد شورش دیروز در اعتراض به نحوه خاتمه دادن به خدمت نیروهای هیئت عملیات و عدم پرداخت به موقع حقوق آنان اجرا شده است.

دادستان کل سودان در واکنش به شورش نیروهای هیئت عملیات وابسته به سرویس های امنیتی سودان با انتشار بیانیه ای گفت: این شورش به طور کامل نافرمانی محسوب می گردد و بر اساس قانون باید شورشیان فورا در دادگاه محاکمه شوند.

در این بیانیه آمده است : بر اساس ماده 56 قانون امنیت ملی مصوب سال 2010 میلادی هریک از اعضای نیروهای امنیتی که در شورش نقش داشته یا جزء نیروهای شورشی باشند، به مجازات اعدام یا زندان محکوم خواهند شد.

به نوشته روزنامه سودان تریبون ، دادستان کل سودان در بیانیه خود خواهان لغو فوری مصونیت شورشیان شده است تا بسترهای قانونی برای محاکمه آنان در دادگاه فراهم گردد.

تاج السر علی الحبر در بیانیه خود با اشاره به سخنان اخیر معاون رئیس شورای حاکمیتی سودان تاکید نموده است: سرویس امنیتی در مورد شورش اخیر مقصر است و سخنان سرلشکر حمیدتی مبنایی مهمی در این زمینه محسوب می گردد.

سرلشکر محمد حمدان داقلو معرف به حمیدتی، مدیر سرویس امنیتی سودان را به کوتاهی در خاتمه دادن به خدمت نیروهای هیئت عملیات متهم نموده و گفته است: چندی قبل من در مورد اقدامات این افراد با ابوبکر دمبلات صحبت کردم و درباره شورش آنان به وی هشدار دادم اما او گفت که اوضاع تحت کنترل است.

وی، صلاح قوش رئیس سابق سرویس اطلاعات و امنیت سودان را عامل پشت پرده شورش نیروهای هیئت عملیات وابسته به سرویس های امنیتی این کشور دانست.

این دومین شورش مسلحانه ای است که مقامات خارطوم مسئولان وابسته به نظام عمرالبشیر را طراحان و عاملان پشت پرده آن می دانند.

مقامات خارطوم در 11 سپتامبر 2019 یک طرح کودتای نظامی در سودان را خنثی و چند نفر از افسران عالی رتبه و بعضی رهبران احزاب این کشور را به اتهام مشارکت و نقش آفرینی در کودتای مزبور دستگیر کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1075

به "جزئیات بیشتر از شورش مسلحانه در سودان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات بیشتر از شورش مسلحانه در سودان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید