خبرنگاران رییس جهاد کشاورزی: توزیع بذر گندم در ایلام سه برابر شد

به گزارش تور روسیه ارزان، ایلام - خبرنگاران - رییس سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: توزیع بذر گندم در بین کشاورزان استان در امسال سه برابر مدت مشابه سال گذشته است و با توجه به ادامه فرایند توزیع، این مقدار بدون شک افزایش می یابد.

خبرنگاران رییس جهاد کشاورزی: توزیع بذر گندم در ایلام سه برابر شد

محمدعلی اقدسی روز چهار شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: تا به امروز بیش از 18 هزار تن انواع بذر گندم در استان توزیع شده است در حالی که سال گذشته در مجموع 6 هزار تن بذر توزیع شد.

وی اضافه نمود: 100 درصد بذر گندم آبی و 60 درصد بذر گندم دیم استان را بذرهای سم زدایی، تقویت، اصلاح و بوجاری شده تشکیل می دهد که در این زمینه ایلام یکی از استان های برتر کشور است.

اقدسی یادآور شد: بذر تولیدی استان ایلام در سطح کشور از کیفیت بالایی برخوردار است و در زمره باکیفیت ترین بذرهای کشور قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه عملیات توزیع بذر در استان تا سرانجام آذرماه ادامه دارد، به کشاورزان توصیه کرد: از تجمع در مقابل مراکز عرضه بذر خودداری نمایند.

وی گفت: اسامی متقاضیان دریافت بذر از قبل توسط ادارات جهادکشاورزی و مراکز عرضه توزیع بذر ثبت شده است و هر کشاورز بر اساس این فهرست برای دریافت بذر مورد احتیاج خود فراخوان می گردد تا از تجمع در مقابل مراکز عرضه جلوگیری گردد.

وی در خصوص مسائل پیش آمده در خصوص توزیع بذر هم شرح داد: تعجیل و تجمع کشاورزان برای دریافت بذر، قیمت پایین بذر با نرخ تضمینی در برابر بذر با قیمت آزاد، بوجاری بودن بذر دولتی، ایجاد بازار سیاه توسط دلالان، خروج غیرقانونی بذر استان به استان های همجوار به ویژه خوزستان و حضور کشاورزان خوزستانی در استان ایلام برای خرید بذر از جمله عوامل بروز مشکل در فرآیند توزیع بذر است.

وی تاکید نمود: استان ایلام هیچ مشکل و کمبودی در زمینه تامین و توزیع بذر مورد احتیاج کشاورزان ندارد و کشاروزان از تعجیل و شتاب بی مورد در خصوص تهیه بذر خودداری نمایند چرا که فرایند توزیع بذر کماکان ادامه دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی ایلام پیش بینی کرد: در سال زراعی جاری 60 هزار هکتار از اراضی آبی و 88 هزار زمین دیم به زیر کشت محصول گندم برود.

به گزارش خبرنگاران، ایلام دارای 340 هزار هکتار اراضی کشاورزی دیم و آبی است که 86 هزار هکتار از اراضی دیم و 55 هزار هکتار از اراضی آبی استان به کشت گندم اختصاص دارد.

در فصل برداشت سال زراعی گذشته 340 هزار تن گندم از کشاورزان استان ایلام به نرخ تضمینی و مصوب خریداری شد که از این مقدار خرید تضمینی اجرا شده نزدیک به 264 تن گندم خوراکی و دروم و 34 هزار تن نیز گندم بذری است.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1680

به "خبرنگاران رییس جهاد کشاورزی: توزیع بذر گندم در ایلام سه برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رییس جهاد کشاورزی: توزیع بذر گندم در ایلام سه برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید