دیدار پنس با جانسون، آمریکا دنبال احیای تحریم های شورای امنیت علیه ایران

به گزارش تور روسیه ارزان، معاون رئیس جمهور آمریکا با نخست وزیر انگلیس دیدار کرده است. منابع خبری گفته اند او در این دیدار به دنبال بازگرداندن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران است.

دیدار پنس با جانسون، آمریکا دنبال احیای تحریم های شورای امنیت علیه ایران

به گزارش گروه بین الملل تور روسیه ارزان، مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا امروز پنجشنبه در دفتر بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس با وی دیدار کرد.

مایکل ویلنر، خبرنگار روزنامه آمریکایی مک کلاچی گفته مایک پنس در این یددار به دنبال مجاب کردن انگلیس برای احیای تحریم های بین المللی شورای امنیت علیه ایران، در صورت توسعه برنامه غنی سازی از سوی تهران است.

ویلنر در توئیتر نوشت: معاون رئیس جمهور آمریکا به دنبال طرحی است که به موجب آن انگلیس، در صورت توسعه برنامه غنی سازی ایران تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور را احیا کرده و برجام را کاملاً باطل کند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از کشورهای باقی مانده در برجام خواسته قبل از فرارسیدن موعد رفع تحریم های تسلیحاتی علیه ایران، از بند موسوم به مکانیسم ماشه در این توافق برای بازگرداندن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران استفاده کنند.

منظور از مکانیسم ماشه همان ساز و کار حل اختلافات در بندهای 36 و 37 در توافق هسته ای برجام است که در آنها مسائل مربوط به حل و فصل اختلاف میان طرف های برجام، در صورت بروز مناقشه مفصلاً شرح داده شده اند. این دو بند از آنجا که رجوع به آنها می تواند به بازگشت اتوماتیک تحریم های بین المللی علیه ایران منجر شود به مکانیسم ماشه معروف شده اند.

طبق این دو بند، در صورتی که کشورهای اروپایی ایران را به عدم پایبندی به توافق هسته ای متهم کنند و تصمیم بگیرند مسئله را به کمیسیون مشترک برجام ارجاع دهند، ایران به عنوان طرف متشاکی 30 روز فرصت خواهد داشت رضایت طرف شاکی (کشورهای اروپایی) را جلب کند. در صورتی که رضایت طرف شاکی جلب نشود، پرونده پس از چند روز به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد شد.

شورای امنیت ظرف یک ماه بعد از دریافت این شکایت بایستی درباره بازگشت تحریم های ایران رأی گیری کند، اما کشورهای غربی در مذاکرات برجام ساختار این رأی گیری را به گونه ای تغییر داده اند که امکان وتوی نظر کشورهای غربی درباره برگرداندن تحریم ها علیه ایران به کل از روسیه و چین سلب شده است.

در شورای امنیت به جای رأی گیری درباره رفع تحریم های ایران بر سر ادامه رفع تحریم های ایران رأی گیری می شود؛ این تغییر در عبارت پردازی ابتکار عمل استفاده از حق وتو را عملاً در اختیار طرف غربی قرار می دهد، به این صورت که این طرف ها می توانند از حق وتوی خود استفاده کرده و از تصویب ادامه لغو تحریم ها جلوگیری کنند. در این حالت، قطعنامه های تحریمی پیشین سازمان ملل متحد علیه ایران احیا خواهند شد.

یک مقام دولت آمریکا اخیراً اذعان کرده که واشنگتن با توجه به خروج از برجام نمی تواند از ساز و کارهای مندرج در این توافق برای بازگرداندن تحریم های شورای امنیت علیه ایران استفاده کند.

برایان هوک، کننده ویژه دولت آمریکا در امور ایران 29 مردادماه سال جاری گفت: در خصوص مکانیسم بازگشت اتوماتیک تحریم ها (مکانیسم ماشه) باید بگویم ما دیگر داخل آن توافق (برجام) نیستیم. طرف هایی که هنوز داخل توافق هستند باید تصمیم خودشان را بگیرند که می خواهند از مکانیسم حل اختلاف استفاده کنند یا خیر. تردیدی وجود ندارد که ایران در حال نقض توافق هسته ای است ولی این تصمیمی است که آنهایی که داخل توافق هستند باید بگیرند.

پیش از این، کارشناسان گفته اند آمریکا بعد از خروج از برجام به جهت آنکه جزئی از این توافق هسته ای نیست نمی تواند برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران به بند مکانیسم ماشه در برجام استناد کند.

دولت آمریکا با توجه به اینکه نمی تواند از این مکانیسم استفاده کند در هفته های گذشته تلاش کرده توجه کشورهای عضو برجام را به فرارسیدن موعد رفع تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در اکتبر سال 2020 جلب کند.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا روز 30 اردیبهشت ماه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی از فرا رسیدن موعد اتمام تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران خواستار تمدید این محدودیت ها شد. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 747

به "دیدار پنس با جانسون، آمریکا دنبال احیای تحریم های شورای امنیت علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار پنس با جانسون، آمریکا دنبال احیای تحریم های شورای امنیت علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید