رمزگشایی از طرح صلح رئیس جمهور ایران تحت عنوان ابتکار صلح هرمز

به گزارش تور روسیه ارزان، رئیس جمهور ایران در حالی امروز دوشنبه برای شرکت در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد وارد نیویورک شده است که بسیاری منتظر رونمایی از طرح وی برای کاهش تنش ها در خلیج فارس و تنگه هرمز هستند.

رمزگشایی از طرح صلح رئیس جمهور ایران تحت عنوان ابتکار صلح هرمز

به گزارش گروه بین الملل تور روسیه ارزان- یکی از محورهای مهم سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل، چنان که وی در مراسم رژه سالگرد دفاع مقدس به ان اشاره نمود طرح ائتلاف امید،ابتکار صلح هرمز است.

اگرچه هنوز جزییات کاملی از محتوا و ابعاد این طرح ارایه نشده اما به نظر می رسد پیشنهادی که قرار است رییس جمهور با هدف ارائه سازوکار منطقه ای برای برقراری امنیت در خلیج فارس ارایه کند مستند به بند 8 قطعنامه 598 شورای امنیت است.

در بند 8 این قطعنامه که بر اساس آن جنگ 8 ساله میان ایران و عراق به انتها رسید بر ایجاد ترتیبات امنیتی با مشارکت عراق و ایران و شش کشور حاشیه خلیج فارس زیر نظر سازمان ملل تاکید شده است.

در واقع طرح طرح ائتلاف امید،ابتکار صلح هرمز ایران حاوی چند محور کلیدی است:

1- حل چالشهای امنیتی منطقه مستلزم شکل گیری ساختار بومی مشترک برای پیشگیری از شکل گیری بحرانهای امنیتی و برطرف چالشهای احتمالی است.

آمریکایی ها تاکنون با سوء استفاده از فقدان سازوکار بومی برای برقراری امنیت در منطقه با تمرکز بر ایجاد اختلاف میان کشورهای این حوزه و هراس افکنی ،حصور نظامی خود را با هزینه کشورهای منطقه به صورت روز افزون توسعه داده اند و با ایجاد بحرانهای تصنعی از شکل گیری امنیت و ثبات پایدار در حوزه خلیج فارس جلوگیری کرده اند. در حالی که طرح ایران ضامن امنیت همه کشورهای منطقه است.

2- جمهوری اسلامی ایران همیشه از راهبرد ایجاد سازوکارهای امنیتی بومی با مشارکت مجموعه کشورهای منطقه که بتواند از منافع جمعی حراست نماید و مانعی برای حضور و اتش افروزی بیگانگان گردد حمایت کرده است.

3- جامعه بین المللی بر اساس تجربه جنگ 8 ساله میان ایران و عراق که مجموعه کشورهای منطقه را به صورت مستقیم و غیر مستقیم درگیر نمود، به این نتیجه رسید که ایجاد امنیت پایدار صرفا با بهره گیری از ظرفیتهای بومی و اجماع منطقه ای قابل تحقق است. اماتاکنون و به دلایل مختلف این رویکرد در منطقه خلیج فارس به فعلیت نرسیده که مهمترین دلیل آن را باید درمغایرت آن با منافع وسلطه جویی بعضی قدرتهای فرامنطقه ای و به ویژه آمریکا جستجو کرد.

دولت امریکا بر اساس راهبرد تداوم حضور حداکثری و فروش سلاح به کشورهای منطقه در صدد ناامن جلوه دادن شرایط هوانوردی و کشتیرانی در ابراه خلیج فارس و ایجاد ائتلاف برای باصطلاح تامین امنیت در منطقه است.

بدون شک اصلی ترین عامل ناامنی در خلیج فارس، حضور پرتعداد و نامشروع ناوگان نظامی ایالات متحده آمریکا در منطقه بوده و بطور قطع با انتها یافتن آن و حضور فعال کشورهای حوزه خلیج فارس در فرایند تأمین امنیت همه جانبه نیازی به حضور سایر کشورها و شکل گیری ائتلاف های بی حاصل و پرهزینه نخواهد بود.

قطعنامه 598 و بند 8 ان حاصل تجربیات طولانی و خسارت بار ناشی از منازعات منطقه ای و با هدف انتها دادن به جنگی طولانی شکل گرفت و یکی از اهداف ان فراهم شدن بستر قانونی و مورد اجماع برای ایجاد ترتیبات امنیتی پایدار در منطقه بوده است.

پیشنهاد و ابتکار ایران در سالروز دفاع مقدس بازخوانی تجربیات تلخ و خسارت بار گذشته و تاکید بر ضرورت جلوگیری از شکل گیری شرایط مشابه به وسیله همکاری و مشارکت همه کشورهای منطقه است. این طرح ضمن ان که محملی قانونی و مورد اجماع بین المللی برای انتها دادن به شرارتهای مستمر کشورهای بیگانه و بویژه امریکا در منطقه است آغازی برای برطرف تنشها و سوء تفاهمهای موجود و استقرار امنیت و ثبات پایدار در خلیج فارس است.

منبع: نورنیوز

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 769

به "رمزگشایی از طرح صلح رئیس جمهور ایران تحت عنوان ابتکار صلح هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از طرح صلح رئیس جمهور ایران تحت عنوان ابتکار صلح هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید