شکایت ایران از آمریکا در لاهه، نبرد درباره صلاحیت دیوان

به گزارش خبرنگاران، یورو نیوز در تحلیل خود می نویسد: دیوان بین المللی دادگستری امروز دوشنبه رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا به دلیل تصمیم واشنگتن مبنی بر وضع مجدد تحریم ها علیه تهران را شروع می نماید.

شکایت ایران از آمریکا در لاهه، نبرد درباره صلاحیت دیوان

ایران امیدوار است که دیوان بین المللی دادگستری، مستقر در لاهه، دستور توقف موقت تحریم های آمریکا علیه ایران را پیش از رسیدگی دقیق به این پرونده صادر کند. نمایندگان حقوقی ایران در اولین گام قصد دارند 15 قاضی دائم دیوان بین المللی دادگستری را متقاعد نمایند که این نهاد صلاحیت رسیدگی به این پرونده را دارد.

تهران در شکایت خود به عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوقی کنسولی سال 1955 میلادی (1334 شمسی) بین ایران و ایالات متحده آمریکا استناد می نماید. این معاهده که برای بسیاری از شهروندان ایرانی کمتر شناخته گردیده است، بین ایران و آمریکا، دو کشور متعهد به روابط دوستانه با یکدیگر گردیده اند. این در حالی است که ایران و ایالات متحده با یکدیگر رابطه دیپلماتیک ندارند.

پیش بینی می شود آمریکا صلاحیت دیوان بین المللی دادگستری برای رسیدگی به این پرونده را زیر سوال ببرد. به عقیده بسیاری از ناظران، واشنگتن به احتمال زیاد استدلال خواهد نمود که عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوقی کنسولی بین ایران و آمریکا دیگر معتبر نیست. همچنین به نظر می رسد ایالات متحده بر این نکته پافشاری خواهد نمود که اختلافات دو کشور اکنون به عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوقی کنسولی باز نمی شود بلکه دلیل آن تحریم ها و حمایت ایران از تروریسم است.

دیوان بین المللی دادگستری تاکنون عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوقی کنسولی ایران و آمریکا را در دیگر پرونده های مورد اختلاف بین دو کشور معتبر شناخته است.

جلسات استماع پرونده شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری که مهمترین نهاد حقوقی سازمان ملل متحد محسوب می شود، به مدت چهار روز ادامه خواهد یافت. انتظار می رود تصمیم اولیه دیوان بین المللی دادگستری در مورد این پرونده تا یک ماه دیگر اعلام شود. این در حالی است که آنالیز این پرونده در صورت رسیدگی دیوان بین المللی دادگستری به آن می تواند چند سال ادامه پیدا کند.

هر چند کشورها موظف به اجرای احکام دیوان بین المللی دادگستری هستند اما این نهاد ابزار لازم برای اجرای آرای خود را ندارد. تاکنون برخی از کشورها از جمله آمریکا در مواردی احکام دیوان بین المللی دادگستری را نادیده گرفته اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شکایت ایران از آمریکا در لاهه، نبرد درباره صلاحیت دیوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت ایران از آمریکا در لاهه، نبرد درباره صلاحیت دیوان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید