قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن کاهش می یابد؟

به گزارش تور روسیه ارزان، صابر عسکرپور اظهار کرد: در ماه های گذشته هم افزایی بعضی موضوعات همچون انباشت تقاضای تسهیلات به دلیل شیوع ویروس کرونا، خریداری اوراق تسه توسط افراد تازه وارد در بورس با تصور سرمایه گذاری در سهام و همچنین کاهش سفارشات فروش اوراق به دلیل عدم مراجعه بعضی فروشندگان به شعب بانک بر اساس توصیه های بهداشتی مبنی بر خودداری از ترددهای غیرضروری موجب عدم تعادل در معاملات اوراق شده به نحوی که بر خلاف انتظار و علیرغم رجحان قابل توجه اوراق موجود در بازار نسبت به تقاضای تسهیلات، رشد قیمت در نمادهای مختلف تسه را به همراه داشته است.

قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن کاهش می یابد؟

جهت دریافت خدمات در ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

وی اضافه کرد: اگرچه ایجاد دارایی تسه صرفاً برای مشتریان سجامی امکان پذیر است، اما با پیگیری های انجام شده، مقرر شد به منظور تقویت عرضه اوراق در شرایط فعلی، بر اساس امتیازات تخصیص یافته به مشتریان در ماه های گذشته در حدود 2 میلیون و پانصد هزار برگ اوراق توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) برای مشتریان غیر سجامی ایجاد گردد که این افراد کافی است اصطلاحاً سجامی شوند تا در صورت تمایل بتوانند نسبت به فروش اوراق خود اقدام نمایند.

عسکرپور در ادامه گفت: از سوی دیگر بانک با هدف تسهیل ثبت نام مشتریان در سجام قبلاً نسبت به بارگذاری اطلاعات آنان در سامانه مذکور اقدام نموده و آنان می توانند به راحتی با تأیید اطلاعات خود در سامانه و مراجعه به مراکز متعدد احراز هویت، فرایند ثبت نام خود را تکمیل نمایند.

وی اظهار داشت: به زودی در شعب منتخب بانک عامل بخش مسکن نیز امکان احراز هویت مشتریان در سجام فراهم خواهد شد و مشتریان می توانند بدون احتیاج به مراجعه به سایر مراکز احراز هویت، این خدمت را به وسیله شعب این بانک دریافت نمایند.

مدیر امور اقتصادی بانک در عین حال تاکید نمود: میزان اوراق موجود در بازار به مراتب بیشتر از تقاضای تسهیلات است و با توجه به مدت اعتبار محدود این اوراق، افزایش غیر منطقی قیمت آن تداوم نخواهد داشت.

عسگر پور با بیان اینکه رصد معاملات انجام شده در روزهای اخیر نیز حاکی از آن است که به تقاضای انباشته شده تسهیلات تا میزان قابل توجهی پاسخ داده شده است، اضافه کرد: به منظور تسریع در بازگشت قیمت ها به تعادل اقداماتی در جهت کاهش تقاضای غیر تسهیلاتی و افزایش عرضه اوراق صورت پذیرفته که نتایج این اقدامات در روزهای آینده معین خواهد شد.

وی با یادآوری اینکه هدف اصلی اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن این است که فرصت استفاده از تسهیلات مسکن بدون نوبت را در اختیار متقاضیان مسکن قرار دهد، اضافه کرد: به همین خاطر و به منظور کاهش سفته بازی در بازار اوراق مسکن، محدودیت چهار ماهه برای انجام معاملات اوراق وضع شده و این محدودیت به این معناست که خریدار اوراق باید حداقل چهار ماه برای فروش مجدد آن منتظر بماند. با این محدودیت قصد کسب سود از معاملات مکرر اوراق در بازار وجود ندارد و عمدتاً دریافت نمایندگان تسهیلات مسکن، متقاضی خرید اوراق خواهند بود.

عسکرپور تاکید نمود: با توجه به شرایط واقعی مقدار عرضه و تقاضای واقعی تسه، انتظار می رود در روزهای آینده فرایند رشد ناگهانی اخیر قیمت در اوراق تسه متوقف و قیمت ها متعادل شوند.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1322

به "قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن کاهش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن کاهش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید