لغو پرحاشیه دوره آموزشی فدراسیون همگانی، پول هایی که برنگشته است!

به گزارش تور روسیه ارزان، علی رغم لغو برگزاری دوره های آموزشی رشته ورزشی فریزبی (پرتاب بشقاب) که قرار بود با حضور 2 مدرش آمریکایی برگزار گردد، اما مسئولان اسبق فدراسیون ورزش های همگانی هنوز پول بازیکنان و مربیان متقاضی شرکت در این دوره ها را به آن ها بازنگردانده اند!

لغو پرحاشیه دوره آموزشی فدراسیون همگانی، پول هایی که برنگشته است!

به گزارش تور روسیه ارزان، یکی از نقاط ضعف مدیریت ورزش ایران طی سالیان اخیر، عدم نظارت دقیق بر نحوه برگزاری انواع و اقسام دوره ها و کلاس های آموزشی و صدور مدرک در بعضی فدراسیون های ورزشی است؛ دوره هایی که بعضاً بدون رعایت استانداردهای لازم و صرفاً در جهت مقاصد اقتصادی با اخذ پول از بازیکنان، مربیان، داوران و … برگزار و در نهایت نیز به شرکت نمایندگان مدارکی نیز داده می گردد.

در این میان علاوه بر ضعف بار علمی و فنی بسیاری از این دوره ها، بارها شاهد کوتاهی و تخلف توسط بعضی فدراسیون ها و انجمن های ورزشی در حق ورزشکاران، مربیان و …در رشته های ورزشی مختلف بوده ایم و همین امر نیز گلایه و شکایت بسیاری از شرکت نمایندگان در این دوره های آموزشی را بدنبال داشته است.

در این زمینه فدراسیون ورزش های همگانی نیز با برگزاری دوره ها و کلاس های متعدد در رشته های ورزش مختلف که زیر نظر انجمن های این فدراسیون هستند پیشتاز دیگر فدراسیون ها بوده است، دوره هایی که به گفته شرکت نمایندگان بعضاً از کیفیت و استاندارهای لازم برخوردار نبوده و حتی فاصله زمانی میان دوره ها نیز رعایت نشده است!

عملکرد فدراسیون ورزش های همگانی طی 8 سال مدیریت علی مجدآرا بارها بدلیل عدم توجه کافی به رشد ورزش همگانی و بی توجهی نسبت به نظرات کارشناسان مورد انتقاد نهاده شد. هر چند طی سال های اخیر مسئولان فدراسیون در عمل به وظیفه و رسالت اصلی خود ضعیف بودند اما برگزاری انواع و اقسام کلاس ها و دوره های آموزشی که با ارائه مدرک به شرکت نمایندگان همراه بود از توجه ویژه مسئولان فدراسیون به درآمدزایی از این طریق حکایت داشته است.

تازه ترین نمونه از این دست نیز برگزاری دوره های آموزشی رشته ورزشی فریزبی توسط فدراسیون ورزش های همگانی در اسفند ماه سال گذشته بوده است، دوره ای که مسئولان سابق فدراسیون قصد داشتند با حضور 2 مدرس از کشور آمریکا و به میزبانی استان البرز برگزار نمایند اما در نهایت نه تنها این دوره برگزار نشد، در کمال تعجب هنوز پول واریزی از سوی شرکت نمایندگان برای حضور در این دوره نیز به آن ها بازگردانده نشده است!

فریزبی یک بشقاب لبه دار پلاستیکی است با ضخامت 2.5 سانتی متر و قطر 27 سانتی متر (بشقاب مورد استفاده در فدراسیون ورزش های همگانی ایران) این بشقاب از جنس پلاستیک با وزن بین 145 تا 175 گرم است که به واسطه شکل آیرودینامیک خاص خود به راحتی می تواند پرواز کند. ماجرا از این قرار است که فدراسیون ورزش های همگانی در نامه ای به رؤسای هیأت های استانی سراسر کشور ضمن اعلام برگزاری این دوره در تاریخ 19 تا 23 بهمن ماه سال 97، بر ضرورت حضور بازیکنان و مربیان رشته ورزشی فریزبی در این دوره با تدریس خانم ملیساجوی ویتمر و آقای کیت لورنس رینور هر 2 از آمریکا تاکید می نماید.

فدراسیون هزینه شرکت در هر دوره را نیز از 250 هزار تومان تا 400 هزار تومان برای هر متقاضی مشخص و به نوعی نیز این افراد را مجبور به شرکت در این دوره ها می نماید. در نتیجه تعداد زیادی از آقایان و بانوان مربی و ورزشکار از سراسر کشور برای شرکت در این دوره ها و ارتقا درجه، هزینه آن را به حساب هیأت ورزش همگانی استان البرز واریز می نمایند.

اما یک روز مانده به برگزاری و در حالی که بسیاری از افراد اقدام به خرید بلیت هواپیما نیز نموده بودند، فدراسیون از لغو برگزاری این دوره به دلیل نیامدن این دو مدرس آمریکایی به ایران خبر می دهد!

در پی اعتراض بسیاری از متقاضیان شرکت در این دوره ها و درخواست آن ها برای بازپس دریافت پول های واریزی، فدراسیون با وعده برگزاری حتمی این دوره در فروردین ماه از بازگرداندن پول این افراد خودداری می نماید اما در نهایت این بار نیز این دوره بین المللی که قرار بود در تاریخ 22 تا 28 فروردین ماه امسال برگزار گردد بار دیگر نیز لغو می گردد تا فدراسیون از خیر برگزاری این دوره ها بگذرد.

حال تعداد زیادی از بازیکنان و مربیان رشته فریزبی که اقدام به واریز پول به حساب اعلام شده از سوی فدراسیون نموده اند و در پی لغو این دوره متحمل زیان لغو پرواز شده اند، بدنبال دریافت حق خود هستند اما تاکنون به نتیجه نرسیده اند.

بازیکنان و مربیان زیادی از شهرهای مختلف همچون گچساران، شیراز، خوزستان و بسیاری شهرهای دور افتاده دیگر نیز در گفت وگو با تور روسیه ارزان ضمن ارسال مدارک و اسناد خود پیگیری مسئولان جدید فدراسیون همگانی و وزارت ورزش و همچنین اداره کل ورزش و جوانان استان البرز برای دریافت حق و حقوق خود راخواستار شده اند.

بعضی از این مربیان و بازیکنان ضمن انتقاد از کیفیت نازل بسیاری از دوره های برگزار شده توسط فدراسیون اظهار کردند: هدف و مقصود اصلی مسئولان فدراسیون و رؤسای انجمن های ورزشی کسب درآمد به وسیله برگزاری این دوره ها بوده و در بسیاری از موارد مانند نمونه اخیر نیز بازیکنان و مربیان مجبور به حضور در این کلاس ها بودند تا بتوانند به درجه بالاتر برسند. حتی در بعضی موارد نیز فاصله زمانی استاندارد میان دوره ها رعایت نشد.

یکی از این افراد وحید مولوی مسئول اسبق کمیته مسابقات انجمن فریزبی فدراسیون ورزش همگانی است. او در این باره به تور روسیه ارزان می گوید: به عنوان مثال فردی که باید 3 سال از دریافت درجه 3 مربیگری اش بگذرد تا بتواند طبق قانون در دوره مربیگری درجه 2 شرکت کند یک هفته بعد از دریافت مربیگری درجه 3 در کلاس های مربیگری درجه 2 شرکت نموده است، فقط به این دلیل که هدف فدراسیون کسب درآمد بیشتر از برگزاری این دوره ها بوده است. بسیاری از بازیکنان، مربیان و مدرسان مخالف برگزاری چنین دوره هایی بودند اما مسئولان فدراسیون به این موارد توجهی نداشتند.

به گزارش تور روسیه ارزان، علی مجدآرا پس از 8 سال ریاست بر فدراسیون ورزش های همگانی چند روز پیش به دلیل خاتمه مهلت قانونی ریاست خود بر این فدراسیون کنار رفت و افشین ملایی به عنوان سرپرست جدید این فدراسیون انتخاب شد. امید است این موضوع با جدیت توسط تیم جدید مدیریتی در فدراسیون ورزش های همگانی و مسئولان وزارت ورزش مورد پیگیری قرار گیرد تا هم پول واریزی و هم خسارت اقتصادی بعضی از این افراد به آن ها پرداخت گردد.

تور روسیه ارزان ضمن در اختیار داشتن اسناد مربوطه، آماده انتشار پاسخ مسئولان سابق و جدید فدراسیون ورزش های همگانی در این باره است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 482

به "لغو پرحاشیه دوره آموزشی فدراسیون همگانی، پول هایی که برنگشته است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لغو پرحاشیه دوره آموزشی فدراسیون همگانی، پول هایی که برنگشته است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید