5 سال زندان برای نخست وزیر سابق فرانسه، جرم: ایجاد شغل جعلی برای همسر

به گزارش تور روسیه ارزان، برملا شدن این رسوایی در سال 2017، برنامه انتخاباتی فیون برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را نابود کرد.

5 سال زندان برای نخست وزیر سابق فرانسه، جرم: ایجاد شغل جعلی برای همسر

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

نخست وزیر سابق فرانسه به جرم ایجاد شغل کاذب برای همسرش به 5 سال زندان محکوم شد.

فرانسوا فیون نخست وزیر سابق فرانسه که در دوران ریاست جمهوری نیکولاس سارکوزی برای 5 سال در این سمت بود در دادگاه به علت پرداخت دستمزد بالا به همسرش آن هم به بهانه شغلی که هرگز وجود نداشته مجرم شناخته و به 5 سال زندان محکوم شده است.

به گزارش تور روسیه ارزان به نقل از بی بی سی، سه سال از 5 سال حبس معین شده به صورت تعلیقی است اما دو سال آن لازم الاجرا است که فعلا به علت درخواست تجدیدنظر فیون متوقف شده است.

همسر این سیاست مدار محافظه کار هم به سه سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

فرانسوا فیون که از سال 2007 تا سال 2012 نخست وزیر فرانسه بود متهم شده بود که همسرش مبلغ یک میلیون و 300 هزار دلار برای شغلی دروغین حقوق دریافت نموده بود و تحت عنوان دستیار مجلسی برای سال ها دستمزد گرفته بود.

برملا شدن این رسوایی در سال 2017، برنامه انتخاباتی فیون برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را نابود کرد.

او که 66 سال دارد ارشدترین مقام تاریخ فرانسه است که از زمان شروع جمهوری پنجم در این کشور، یعنی سال 1958، تا به امروز به تحمل حبس محکوم می گردد.

در دادگاه روز 29 ژوئن دوربین ها نتوانستند واکنش فیون و همسرش را در دادگاه ثبت نمایند چرا که هر دو آنها برای پیشگیری از کرونا ماسک به صورت داشتند.

قاضی به هنگام قرائت حکم گفت: حقوق پرداخت شده با کاری که تعریف شده همخوانی ندارد. فیون برای سمتی استخدام شده که در حقیقت وجود نداشته است.

همسر نخست وزیر به علت اختلاس، همدستی و پنهان کاری در دادگاه مجرم شناخته شده است.

فرانسوا فیون (سمت راست) نخست وزیر دولت نیکولاس سارکوزی سمت چپ /عکس: GETTY IMAGES

فیون و همسرش در مجموع به پرداخت 423 هزار دلار جریمه و همچنین بازگرداندن 1 میلیون و 300 هزار دلار به صندوق مجلس فرانسه محکوم شده اند؛ جایی که به پنلوپه فیون از سال 1998 تا سال 2013 حقوق پرداخت نموده بود.

فرانسوا فیون همچنین به 10 سال انفصال از هرگونه سمت دولتی محکوم شده است.

پنلوپه فیون همسر فرانسوا فیون نخست وزیر سابق فرانسه در سال 2012/ عکس: GETTY IMAGES

فرانسوا فیون کیست؟

فرانسوا فیون یک سیاستمدار حرفه ای در فرانسه است. او سابقه نمایندگی مجلس، سناتوری، وزارت و بالاخره نخست وزیری از سال 2007 تا 2012 را دارد.

رسوایی فساد اقتصادی فیون، ضربه بدی هم برای نیکولاس سارکوزی، رئیس جمهوری سابق فرانسه بود که او را در راس هیات وزیران خود داشت.

در جریان کارزارهای مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری سال 2017، فیون پیروز شد که خود را به عنوان نامزد حزب جمهوری خواه راست میانه معرفی کند و در ماه ژانویه سال 2017 او پیشتاز نظرسنجی ها بود.

در دادگاه روز 29 ژوئن دوربین ها نتوانستند واکنش فیون ها در دادگاه را به تصویر بکشند زیرا هر دوی آنها ماسک زده بودند/ عکس: رویترز

اما تنها یک ماه بعد رویای ریاست جمهوری او از هم پاشید.

یک مجله فکاهی و طنز در گزارشی همسر فیون را به دریافت دستمزد بابت سِمَتی غیرواقعی متهم کرد و با وجود انکار و تکذیب فرانسوا فیون، این اتهام به نقطه پرگار حملات علیه او تبدیل شد و با پیش رفتن تحقیقات و برملا شدن اطلاعات جدید او ناچار به عذرخواهی شد.

با این حال، محبوبیت او به حدی کاهش یافت که در جریان انتخابات به رتبه ای بهتر از سوم نرسید و شانس راه یافتن به مرحله دوم را از دست داد.

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1400

به "5 سال زندان برای نخست وزیر سابق فرانسه، جرم: ایجاد شغل جعلی برای همسر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 سال زندان برای نخست وزیر سابق فرانسه، جرم: ایجاد شغل جعلی برای همسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید