آب های زیرزمینی کشف شده در جنوب مریخ احتمالا سرابی از غبار هستند

به گزارش تور روسیه ارزان، یورونیوز: یک مطالعه نو که به وسیله محققان در آمریکا صورت گرفته است نشان می دهد جسم مایع مانندی که پیش از این به عنوان آب در زیر سطح یخ زده مریخ شناسایی شده بود، احتمالا تنها یک سراب غبارآلود است.

آب های زیرزمینی کشف شده در جنوب مریخ احتمالا سرابی از غبار هستند

پیشتر در سال 2018 دانشمندان با مشاهده انعکاس های راداری درخشان از سطح زیرین مریخ اعلام نموده بودند دریاچه ای از آب مایع را در زیر سطح کلاهک یخی جنوب سیاره سرخ یافته اند. با این حال مطالعه نو که به وسیله پژوهشگران در دانشگاه تگزاس آستین منتشر شده است نشان می دهد این انعکاس های راداری در واقع با بازتاب ها از دشت های آتشفشانی موجود در سطح سیاره مریخ مطابقت دارد. از همین رو دانشمندان تصور می نمایند وجود سنگ آتشفشانی مدفون در زیر یخ ها شرح قابل قبول تری برای کشف پیشین به شمار می آید.

سیریل گریما، محقق سیاره شناسی در موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تگزاس، در این باره گفت: برای اینکه آب تا این مقدار پایدار و نزدیک به سطح بماند، هم به یک محیط بسیار شور و هم به یک منبع گرمای قوی و محلی نیاز دارد. اما این با آنچه ما از منطقه می دانیم مطابقت نمی نماید.

محققان در پژوهش تازه از داده های راداری استفاده نموده اند که ظرف سه سال به وسیله رادار پیشرفته مریخ موسوم به مارسیس (MARSIS) متعلق به آژانس فضایی اروپا جمع آوری شده است. این رادار امواجی را به سمت مریخ ارسال می نماید و این امواج با عبور از سطح یخی می توانند به زیر آن راه پیدا نمایند و سپس بازگردند. دانشمندان با مقدار گیری این بازتاب ها که به فضاپیما بازگشته اند می توانند سطح زیرین مریخ را مطالعه نمایند بدون آنکه نیاز داشته باشند سطح رویی آن را سوراخ نمایند.

دانشمندان در این پژوهش نو از یک مدل کامپیوتری بهره بردند که به آن ها اجازه می داد سطح مریخ را از یخ بپوشانند و مشاهده نمایند که داده های حاصل از رادار در این شرایط چه تغییری می نماید. آنان در جریان این آزمایش دریافتند دشت های آتشفشانی مدفون زیر یخ، امواج رادار را به شیوه ای شبیه به آب مایع منعکس می نمایند.

دانشمندان می گویند وقتی به نقشه راداری کامپیوتری از مریخ نگاه نموده اند متوجه انعکاس های درخشانی شدند که شبیه انعکاس های مشاهده شده پیشین در جنوب مریخ بودند، با این تفاوت که آن ها در تمام عرض های جغرافیایی پراکنده شده بودند. بنا به اعتقاد پژوهشگران، جریان گدازه های غنی از آهن می توانند اشعه رادار را طوری منعکس نمایند که مشابه بازتاب از سطح آب به نظر بیایند.

محققان می گویند ذخایر معدنی ناشناخته در بستر رودخانه های خشک شده نیز می توانند تاثیر مشابهی داشته باشند، با این حال هنوز جنس دقیق آن ها تعیین نیست. گروهی از دانشمندان در دانشگاه یورک تصور می نمایند منبع این بازتاب های درخشان نوعی خاک رس هستند که هنگام فرسایش سنگ در آب ایجاد می گردد.

منبع: انتخاب
انتشار: 29 آذر 1401 بروزرسانی: 29 آذر 1401 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2492

به "آب های زیرزمینی کشف شده در جنوب مریخ احتمالا سرابی از غبار هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب های زیرزمینی کشف شده در جنوب مریخ احتمالا سرابی از غبار هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید