تور روسیه

برای آنهایی که ناآشنا هستند، فکر رفتن به تور روسیه احتمالا تصاویری از مردانی خشن با کلاه‌های پشمی و جاسوس‌های کاگه‌به از فیلم‌های هالیووی را به ذهن می‌آورد؛ اما از این کلیشه‌ها و پیش‌فرض‌های دور از واقعیت که بگذریم، شما سرزمینی را با سنت‌ها و هنرهای کهن و هویت ملی پر افتخار خواهید یافت. در این بزرگترین کشور دنیا، شما با گستره متنوعی از جاذبه‌های تاریخی شامل قصرها و کلیساها، مناظر طبیعی و دیگر جاذبه‌های عالی سر و کار خواهید داشت. در تور روسیه سبکی از معماری را خواهید دید که در هیچ کجای جهان نمونه‌ای مشابه ندارد؛ این سبک معماری رنگارنگ و جالب توجه، قرن‌ها است که بازدیدکنندگان را مسحور و مبهوت خودش کرده است. به یاد داشته باشید پرده آهنین سال‌ها است که فرو افتاده و حالا با سرزمین و مردمانی طرف هستید که با آغوش باز از مهمانان خود پذیرایی می‌کنند. بازدید از مسکو و سن پترزبورگ بدون شک از بایدهای تور روسیه خواهد بود، اما در این سرزمین پهناور شما در هر گوشه‌ای دنیایی از شگفتی و جذابیت را خواهید یافت. همین جاذبه‌های به نظر بی‌شمار هستند که باعث می‌شوند برای سفر به اینجا، نه فقط برای یک بار بلکه برای همیشه بهانه داشته باشید.

چرا همه باید یک بار هم که شده به تور روسیه بروند؟

روسیه وسیع‌ترین کشور دنیا است و این بزرگی و عظمت در تعداد بی‌شماری جاذبه از هر نوعی شامل قصرها، کلیساها، پارک‌ها و مناطق طبیعی انعکاس پیدا کرده است. هر کجا که چشم بچرخانید، می‌بینید که شکوه و عظمت مهم بوده است؛ از ایستگاه‌های باشکوه مترو گرفته تا کاخ عظیم و زیبای کرملین. در آن سو فرهنگ روسی را دارید که تماما در مورد لطافت و بی‌آلایشی است، فرهنگی که در باله روسی و کارهای خارق‌العاده ادبی جلوه پیدا کرده است. برای این که بتوانید در تور روسیه عظمت این سرزمین را درک کنید، باید از شهرها بیرون آمده، دل به کوه و دشت بزنید و برخی از شکوه‌مندترین جلوه‌های طبیعت را ببینید؛ از جنگل‌های بی‌انتهای تایگا در سیبری گرفته تا صخره‌های آتشفشانی کامچاتکا یا آبی بیکران دریاچه بایکال. همین ابعاد بسیار بزرگ این کشور است که باعث شده تنوعی شگفت‌انگیز از مناظر طبیعی و مناطق آب و هوایی به وجود آید.

روسیه

زیبا، منحصربه‌فرد، رنگارنگ، پیچیده و بسیار مهم؛ معماری روسی هیچ همتایی در دنیا ندارد. این سبک معماری پیرو سنت‌هایی است که بیشتر از 1000 سال قدمت دارند. معماری ساختمان‌های این سرزمین انعکاس‌دهنده تاریخ غنی آن هستند. رنسانس معماری روسی بیشتر از همه در کلیسای جامع سنت باسیل هویدا است، جایی که به شکلی عالی گنبدهای پیازی در آن کار شده‌اند (یکی از امضاهای طراحی‌های مذهبی روسی). در تور روسیه شما به هر شهری که قدم بگذارید این سازه‌های زیبا و خاص را خواهید دید. البته معماری‌های فوق‌العاده تاثیرگذار در بیرون شهرهای بزرگ هم وجود دارند. پوگوست کیژی در جزیره کیژی یکی از آن‌ها است؛ این سازه چوبی تماشایی و زیبا به عنوان میراثی جهانی در یونسکو ثبت شده است. کلیسای اعجاب‌انگیز تجلی عیسی، 22 گنبد دارد که تماما از چوب و بدون استفاده از حتی یک عدد میخ ساخته شده‌اند.

فوق‌العاده جذاب، پر رمز و راز و پر شده از داستان‌های اساطیری و افرادی خارق‌العاده و استثنایی؛ تاریخ  این سرزمین بخش عظیمی از تاریخ بشریت است، از زمان حمله مغول‌ها تا امپراتوری روسیه، ظهور اتحاد جماهیر شوروی و مدرنیته‌سازی در روسیه امروز. در این سفر به هر کجا که قدم بگذارید تاریخ را با تمام وجود حس خواهید کرد؛ قصرهای پر زرق و برق نقش یادواره‌های دوران تزارها را بازی می‌کنند، در حالی که مکان‌هایی مانند کاخ کرملین نماینده دوران شوروی و روسیه مدرن هستند. در شهرهای سیبری مانند ایرکوتسک خیابان‌های خوش‌منظره و پر شده با خانه‌های چوبی با سبک و سیاق قدیمی را خواهید دید. حال و هوای آرامش‌بخش این شهر شما را در زمان به عقب می‌برد. دوست داریم توصیه کنیم بیشتر و بیشتر از این سرزمین جادویی را ببینید، اما همزمان می‌گوییم مراقب هم باشید، ممکن است شیفته و مسحور اینجا شده و فکر ماندن در سرتان ریشه کند.

در این بین، دوستداران هنر و ادبیات در تور روسیه حواس‌شان بیشتر جمع باشد، چرا که راحت می‌توانند دلباخته این سرزمین شوند. نویسندگان بزرگ روسی همانند تلستوی، داستایوفسکی، پوشکین و چخوف در تمام دنیا شناخته شده‌اند؛ آهنگساز بزرگ بورودین را فراموش نکنید و یا باله بولشوی، باله‌ای که در سال 1776 پایه گذاشته شده تا همین امروز اجراهایش ادامه دارد. آن چه که این سرزمین به ادبیات اروپا اضافه کرده، کمتر کشوری انجام داده است. برای عاشقان هنر شهرهایی مانند سن پترزبورگ و مسکو بهشت‌شان خواهد بود. هر دوی این شهرها منزلگاه گالری‌ها و موزه‌های بی‌شمار هستند. موزه هرمیتاژ در سن پترزبورگ خودش به تنهایی یکی از بزرگترین و ارزشمندترین مجموعه‌های هنری در جهان را در خود جای داده است. هیچ سفری به این شهرها بدون دیدن یک نمایش باله روسی تکمیل نمی‌شود. به یاد داشته باشید هنر این سرزمین تنها در تار و پود گذشته محو نشده است. می‌توانید به گاراژ مسکو بروید جایی که برخی از خلاق‌ترین هنرمندان معاصر روس کارهایشان را به نمایش گذاشته‌اند. یا به موزه ارارتا در سن پترزبورگ رفته و کارهای تجربی و منحصربه‌فرد را ببینید.

برای عاشقان طبیعت دلایل زیادی برای رفتن به تور روسیه وجود دارد. 26 میراث جهانی یونسکو در جای جای این سرزمین وجود دارند. این کشور منزلگاه حفاظتگاه‌های طبیعی گوناگون و بزرگترین گستره جنگلی بر روی این کره خاکی است. بیشتر از 8 میلیون کیلومتر مربع از منطاق جنگلی به عنوان پناهگاهی برای انواع و اقسام حیوانات از جمله ببرها، خرس‌های قهوه‌ای، خرس‌های قطبی و پلنگ‌ها عمل می‌کنند. تا هر کجا که دوست دارید ماجراجویی کنید و چیزهای جدید را ببینید، چرا که این سفر می‌تواند شما را به برخی از نفس‌گیرترین و خیره‌کننده‌ترین مناظر طبیعی در جهان هدایت کند؛ از کوهستان‌های بکر و دست‌نخورده قفقاز گرفته تا دریاچه بایکال در سیبری و ساحل اقیانوس آرام در کامچاتکا.

روس‌ها خوب می‌دانند چطور تفریح و شادی کنند. اگر شما هم عاشق جشن هستید باید به تور روسیه بروید. حتی در برخی از دورافتاده‌ترین نقاط، باز هم زندگی شبانه پر هیجان و رویدادهای فرهنگی جالب توجه را خواهید دید. مسکو و سن پترزبورگ شهرهایی پر انرژی و بی‌خواب هستند، پر از گزینه‌های سرگرمی که برای هر کسی با هر سلیقه‌ای مناسب هستند. برای گذراندن یک شب آرامش‌بخش می‌توانید به سراغ یک نمایش تئاتر بروید یا از یک سمفونی زیبا که توسط برترین موسیقی‌دان‌های این سرزمین اجرا می‌شود لذت ببرید. شاید هم آن قدر خوش‌شانس باشید که سفرتان با یکی از رویدادهای فرهنگی و فستیوال‌هایی که در تمام طول سال در نقاط مختلف برگزار می‌شوند همزمان شود، مانند فستیوال تابستانی شب‌های سفید در سن پترزبورگ.

از زمستان‌های این سرزمین هراسی نداشته باشید؛ بله درست است، هوا حسابی سرد می‌شود اما مناظر برفی، بدون هیچ اغراقی می‌توانند شما را شیفته و افسون خودشان کنند. دهکده‌ها و پارک‌های خوش‌منظره با برف سفید فرش شده و این حس را به وجود می‌آورند که انگار به قصه‌های پریان قدم گذاشته‌اید. زمستان به شما این فرصت را می‌دهد که برخی از جاذبه‌های این سرزمین را در بهترین حالتشان تجربه کنید: سطح دریاچه بایکال یخ می‌زند، یخی آن قدر ضخیم که برای بازی‌های زمستانی از آن استفاده می‌شود. در زمان کریسمس در مسکو، پارک‌ها با چراغ‌های رنگارنگ و چشمک‌زن تزئین شده و خیابان‌های شهر به محلی برای اسکیت‌سواری روی یخ تبدیل می‌شوند. برای دوستداران ماجراجویی، زمستان به آنها این فرصت را می‌دهد که در دامنه‌های آتشفشانی کامچاتکا اسکی کنند، در کارلیا سورتمه‌هایی را سوار شوند که سگ‌ها می‌کشند و یا در مناطق بالاتر از شبه جزیره کولا به جستجوی شفق قطبی بروند. همین چیزها هستند که می‌توانند باعث شوند در تور روسیه حتی در زمستان، عاشق این سرزمین شوید.

کلیشه‌های رایج در مورد روس‌ها این است که مردمی بدخلق، جدی و خشک هستند. در تور روسیه حتما زمانی را به معاشرت با روس‌ها اختصاص دهید و آن وقت دیدی کاملا متفاوت از خصوصیات این مردم به دست خواهید آورد. روس‌ها مردمانی خانواده دوست هستند؛ همین اخلاق است که باعث شده آنها گرم، مهمان‌نواز و خوش‌مشرب باشند. مسافران گاهی از رفتار بی‌پروا و رک و راست روس‌ها جا می‌خورند؛ اما توجه داشته باشید که این مردم به خوش و بش کردن و تعارفات معمول علاقه چندانی ندارند و ترجیح می‌دهند خیلی سریع سر اصل مطلب بروند. با تمام این اوصاف مطمئن باشید در سفرتان عاشق این سرزمین و مردمانش خواهید شد، اگر به خودتان این شانس را بدهید که آنها را بهتر بشناسید. روس‌ها به سرزمین‌شان افتخار می‌کنند و مشتاقند در هر فرصتی روی خوش و جالب توجه سبک زندگیشان را به مسافران خارجی نشان دهند. شاید خودشان به جنبه‌هایی از جامعه‌شان انتقادهایی داشته باشند اما اگر شما این کار را انجام دهید مطمئن باشید خیلی سخت از خودشان دفاع خواهند کرد.

آشپزی روسی سفره رنگینی از غذاهای خوشمزه و لذیذ را جلوی مسافران تور روسیه پهن می‌کند. غذاهای گیاه‌خواری به وفور در مکان‌های مختلف یافت می‌شوند و انواع غذاهای بین‌المللی در شهرهای بزرگ به مقدار زیاد در دسترس هستند. به شما توصیه می‌کنیم خود را به غذاها و تجربه‌های آشنا محدود نکنید؛ امتحان کردن غذاهای سنتی این سرزمین از واجبات سفرتان است، غذاهایی کلاسیک مانند پیراشکی، بلینی‌های ترش و شیرین و کباب روسی شیشلیک. برای انتخاب مکان غذا خوردن هم تا جای ممکن ماجراجویی کنید؛ هم به سراغ دکه‌های خیابانی بروید و اگر بودجه‌ی کافی داشتید سری هم به رستوران‌های شیک و فوق‌العاده لوکس بزنید.

در تور روسیه شما منظره‌هایی را خواهید دید که در تمام عمر به یادتان خواهند بود. چه در حال نوشیدن یک نوشیدنی محلی در یک کافه پر زرق و برق روی پشت بام در مسکو باشید، خیره شدن به افق از پنجره کابین قطارتان در مسیر راه‌آهن سراسری سیبری یا تماشای حیات وحش کامچاتکا از قله یک آتشفشان، یک چیز همیشه تضمین‌شده است: هر ماجراجویی که در این سفر داشته باشید در پیش رویتان مناظری نفسگیر وجود دارند، مناظری که باعث می‌شوند عاشق این سرزمین شوید. شاید روسیه با نام سرزمین زمستان شهره شده باشد، اما مطمئنا می‌تواند یخ دل شما را در یک چشم به هم زدن آب کند.

در تور روسیه چه چیزی بخریم و چه چیزی نخریم؟

تور روسیه سفری عالی برای آن‌هایی است که دوست دارند کالاهای با کیفیت و جالب توجه و در عین حال با قیمت‌های ارزان برای خودشان بخرند. با این حال با این که چیزهایی وجود دارند که به طور حتم ارزش خرید در این سرزمین را دارند، اما کالاهایی هم هستند که باید از خریدشان چشم‌پوشی کنید. در ادامه بهترین کالاهایی که می‌توانید بخرید و آنهایی که نباید بخرید را به شما معرفی می‌کنیم.

در تور روسیه چه چیزی بخریم؟

در تور روسیه فروشندگان خیابانی بسیاری را می‌بینید که کارهای هنری می‌فروشند. تعداد زیادی از این کارها فوق‌العاده زیبا و منحصربه‌فرد هستند. البته اگر یک مجموعه‌دار جدی کارهای هنری باشید، جای خوبی خواهید آمد چرا که در این کشور کارهای هنری سطح بالا، با ارزش و البته گران قیمت بسیاری هم وجود دارند. روس‌ها احتمالا بیشتر از مردمان دیگر کشورها خز می‌پوشند. اگر به خز علاقه دارید در این سفر بالاترین کیفیت ممکن، متنوع‌ترین انتخاب‌ها و شیک‌ترین و مد روزترین محصولات را پیدا خواهید کرد. ظروف چینی بسیار زیبا و با قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه زیادی در فروشگاه‌ها و بازارها پیدا می‌شوند. متاسفانه برگرداندن‌شان به عنوان سوغاتی کار سختی است چرا که شکننده هستند. بنابراین توصیه می‌کنیم تعداد زیادی نخرید و در بسته‌بندیشان نهایت دقت را به خرج دهید.

تور روسیه بهترین فرصت برای خرید عروسک‌های تو در توی ماتروشکا را در اختیارتان قرار می‌دهد. بسته به این که چه قدر در مورد خرید یکی از نمادین‌ترین سوغاتی‌های این سرزمین جدی باشید، انتخاب‌های زیادی در پیش رویتان قرار دارد. شما می‌توانید این عروسک‌ها را در طرح‌ها و شکل‌های مختلف بخرید؛ از  نمونه‌های کلکسیونی سطح بالا و پر زرق و برق در فروشگاه‌های خاص و جواهرفروشی‌ها تا نمونه‌های ارزان قیمت از فروشندگان خیابانی. برای خرید یک عروسک ماتروشکا با قیمت متوسط و کیفیت معمولی به سراغ فروشگاه‌های معمولی سوغاتی بروید. شکلات‌ها و آبنبات‌های روسی خوشمزه بوده و روس‌ها عاشق آنها هستند. یکی از معروف‌ترین برندهای شکلات برند اکتبر سرخ (Krasny Oktyabr) است. شما می‌توانید از کارخانه کراسنی اکتیابر و فروشگاهش در مرکز مسکو دیدن کنید. یکی دیگر از برندهای خوب تولیدکننده شکلات Babayevsky است که از اوایل سده 1800 فعال بوده است. روس‌ها خاویار را دوست دارند و برخی از بهترین‌هایش را در دنیا تولید می‌کنند. البته خیلی مراقب باشید و خاویار را تنها از فروشندگان قابل اعتماد بخرید چرا که متاسفانه خاویار تولید شده به صورت غیر قانونی به وفور یافت می‌شود. در ضمن توجه داشته باشید که قانون به شما اجازه می‌دهد تنها یک قوطی پلمپ شده با وزن کمتر از 250 گرم را با خود به کشورتان برگردانید.

در تور روسیه چه چیزی نخریم؟

هیچ دلیلی برای خرید لوازم آرایش در تور روسیه وجود ندارد. این محصولات گران بوده و کیفیت‌شان همانند نمونه‌های خارجیشان در دیگر نقاط دنیا هستند؛ مگر این که به دنبال یک برند خاص روسی باشید، که بعید است چرا که خود روس‌ها محصولات برندهای فرانسوی و ایتالیایی را می‌خرند. در مورد عطر هم همین‌طور است؛ عطرها گرانتر از قیمت واقعیشان فروخته می‌شوند و انتخاب‌هایتان مشابه باقی اروپا است. البته اگر عاشق عطر هستید شاید بد نباشد قبل از برگشت سری به فروشگاه‌های بدون مالیات فرودگاه‌ها بزنید. زنان روس عاشق عطر هستند بنابراین گستره انتخاب‌هایتان به شکل دلگرم‌کننده‌ای بزرگ است، حتی اگر قیمت‌ها به طور مشخص ارزان‌تر از باقی کشورها نباشند.

همانند لوازم آرایش و عطر، زحمت خرید لباس، کفش و دیگر لوازم از برندهای معروف بین‌المللی را به خودتان ندهید. در حالی که روس‌ها (به خصوص خانم‌ها) عاشق کالاهای برندهای معروف هستند اما قیمت‌ها به شکل مضحکی در بالاترین حدشان قرار دارند، دلیل اصلیش هم هزینه‌های بالای گمرک است. بنابراین توصیه می‌کنیم خرید این نوع کالاها را در دیگر سفرهایتان به اروپا یا حتی کشورهای آسیایی مانند سنگاپور، مالزی و چین انجام دهید. اگر در سفرتان دوست داشتید کتاب بخرید تعداد زیادی کتاب‌فروشی شگفت‌انگیز برای انتخاب در پیش رو دارید. البته مگر این که به دنبال یک عنوان خاص به زبان روسی باشید دلیل دیگری برای خرید کتاب در اینجا وجود ندارد. گزینه‌های به زبان‌های دیگر حتی به انگلیسی فوق‌العاده محدود و قیمت‌ها یک بار دیگر خیلی بالا هستند.

بهترین زمان برای رفتن به تور روسیه

شما می‌توانید هر وقتی از سال به تور روسیه بروید. در تمام طول سال تعداد زیادی مکان جذاب برای دیدن و کارهای مفرح برای انجام دادن وجود دارند. حتی اگر در زمستان به این سرزمین سرد سفر کنید می‌توانید از موزه‌ها و تئاترها دیدن کرده، در فستیوال‌های ملی شرکت کرده و اوقاتی خوش و فراموش‌نشدنی را سپری کنید. به علاوه قیمت هتل در زمستان فوق‌العاده ارزان‌تر از فصل‌های دیگر است، بنابراین شما می‌توانید به راحتی یک تور ارزان روسیه داشته باشید.

رفتن به تور روسیه در بهار

اوایل بهار تا حدودی همانند زمستان سرد است اما از نیمه‌های آوریل به آن سو هوا تقریبا در همه جا (البته به جز مناطق کوهستانی) حسابی گرم خواهد شد. درختان به رنگ سبز در آمده و گل‌ها شکوفه می‌کنند و بوی خوش آنها در هوا پخش می‌شود. اواخر بهار زمانی ایده‌ال برای آمدن به تور روسیه و بازدید از پارک‌های زیبایی مانند پارک پاولوفسک در نزدیکی سن پترزبورگ است. شما می‌توانید در این زمان در شهرها قدم زده و از اتمسفر دلپذیر و هوای خنک بهاری نهایت بهره را ببرید.

رفتن به تور روسیه در تابستان

تابستان زمانی عالی برای رفتن به تور روسیه و بازدید از مناطق مختلف کشور است. شما می‌توانید از شهرهای مشهور مانند مسکو بازدید کرده یا حتی به مناطق دورافتاده رفته و از طبیعت بی‌نظیر آن مناطق لذت ببرید، مناطقی مانند سیبری، آلتای و کامچاتکا. در تابستان فرصت‌های زیادی برای شناخت طبیعت خاص این سرزمین دارید، برای مثال می‌توانید به دریاچه بایکال، مرتفع‌ترین و عمیق‌ترین دریاچه جهان بروید. اگر برنامه دارید در تابستان این سفر را انجام دهید فرصت این را خواهید داشت که از شهرهای ساحلی معروف و اقامتگاه‌های تزارهای روس دیدن کرده و بر روی رودخانه‌ها قایق‌های تفریحی را سوار شوید. تابستان همچنین دوره جشن معروف شب‌های سفید است. در سن پترزبورگ در این مدت شما می‌توانید از روشنی تمام‌نشدنی روز بهره برده و از دیدن زیبایی‌های شهر لذت ببرید. پوشکین، پاولوفسک و پترهوف هم مکان‌های خوبی برای دیدن و لذت بردن از حال و هوای تابستانی این سرزمین هستند.

رفتن به تور روسیه در پاییز

پاییز هم زمانی خوب برای رفتن به تور روسیه است. از سپتامبر تا نیمه‌های اکتبر هوا همچنان مطلوب است؛ بعضی وقت‌ها و در بعضی مناطق هوا همچنان حال و هوای تابستانی دارد. جلوتر که برویم طبیعت زیبایی بیشتر و بیشتری به خود می‌گیرد، همزمانی که برگ‌های درختان به رنگ‌های قهوه‌ای، زرد، قرمز و نارنجی در آمده و منظره‌هایی تماشایی خلق می‌کنند. در پاییز شما می‌توانید از شهرهای اصلی و معروف مانند مسکو و سن پترزبورگ دیدن کنید تا فرصت این را داشته باشید که سوار بر یک قایق کوچک، در حالی که به دور خود یک ملحفه گرم پیچیده‌اید در کانال‌ها و رودخانه‌ها قایق‌سواری کرده و از مناظر شگفت‌انگیز این شهرها از نقطه نظری کاملا متفاوت دیدن کنید. می‌توانید در پارک‌هایی که حالا رنگ و روی پاییزی به خود گرفته‌اند و بر روی فرشی بی‌نهایت زیبا از برگ‌های ریخته شده قدم بزنید.

رفتن به تور روسیه در زمستان

زمستان‌های این سرزمین فوق‌العاده سرد هستند. در سپتامبر در شهرهایی مانند مسکو و سن پترزبورگ هوا همچنان معتدل است اما اگر برنامه دارید در تور روسیه از مناطق شرقی دیدن کنید باید لباس‌های خیلی گرم همراه ببرید. در ژانویه و در بیشتر روزهای ماه فوریه هوا فوق‌العاده سرد و یخبندان است، البته این هوای سرد فرصتی ایده‌ال برای دوستداران ورزش‌های زمستانی به خصوص اسکی ایجاد می‌کند. در زمستان شما می‌توانید از موزه‌ها دیدن کنید بدون این که با شلوغی جمعیت مواجه شوید. از نیمه‌ی دوم ماه دسامبر خیابان‌های شهرها با تزئینات جشن کریسمس حال و هوایی خاص و دلچسب پیدا می‌کنند. قیمت‌های پایین فصل زمستان هم انگیزه‌ای مضاعف برای دیدن این سرزمین هستند. به علاوه چهره سفیدپوش شهرها در این فصل منظره‌هایی خاص و زیبا خلق می‌کنند.

قیمت تور روسیه

چند سال قبل رفتن به تور ارزان روسیه، سفری ناممکن می‌نمود، به خصوص برای شهرهای بزرگی مانند مسکو و سن پترزبورگ؛ اما با کاهش قابل توجه ارزش روبل در سال‌های اخیر سفر به این سرزمین برای توریست‌های خارجی به مراتب مقرون‌به‌صرفه‌تر از هر زمانی شده است. اگر قیمت‌ها را با پایتخت‌های بزرگ دیگری مانند نیویورک، لندن، پاریس یا سیدنی مقایسه کنید می‌بینید که قیمت‌ها در مسکو خیلی مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. تصویر مسکو به عنوان یکی از گران‌ترین شهرهای دنیا حالا به تصویری محو بدل شده است. با این وجود این سوال همچنان مطرح است که قیمت تور روسیه چه قدر است؟ در ادامه هزینه‌های سفر در بخش‌های مختلف را بررسی می‌کنیم تا شما ایده‌ای کلی از مخارج سفرتان به دست آورید.

قیمت هتل در روسیه

قیمت هتل برای شما با توجه به بودجه سفرتان مشخص می‌شود. این یکی از آن بخش‌هایی است که در مشخص شدن قیمت تور روسیه تاثیر زیادی دارد. هزینه محل اقامت‌تان گران‌تر خواهد بود اگر هتل‌تان در مرکز شهر قرار گرفته باشد. در ضمن به شکل نه چندان غافلگیرکننده‌ای قیمت هتل در فصل پرگردشگر تابستان بیشتر از فصل‌های دیگر است. در مجموع می‌توانید هتل‌ها را در سه دسته‌بندی قرار دارد: خوابگاه‌ها، هتل‌های رده متوسط 3 یا 4 ستاره و هتل‌های لوکس 5 ستاره. گزینه‌های اقامتی ارزان قیمت شامل هتل‌های بی‌ستاره و خوابگاه‌ها هستند. شما می‌توانید در یک خوابگاه در مرکز مسکو با قیمت خیلی پایین 5 تا 10 دلار برای هر شب تختی برای خوابیدن پیدا کنید. اگر به دنبال گزینه‌ای ارزان قیمت می‌گردید اما دوست دارید در یک اتاق خصوصی اقامت کنید می‌توانید انتظار قیمت‌های 20 دلار به بالا برای یک اتاق دو تخته را داشته باشید. در رده بعدی هتل‌های رده متوسط قرار دارند که همچنان امکان رفتن به یک تور ارزان روسیه را برای شما فراهم می‌کنند. قیمت متوسط برای یک اتاق دو تخته در یک هتل 3 و 4 ستاره (یا یک آپارتمان اجاره‌ای خوب) بین 50 تا 150 دلار بسته به موقعیت مکانی و خدمات هتل خواهد بود. در رده لوکس شما هتل‌های 5 ستاره را دارید که قیمت‌هایشان برای یک اتاق دو تخته از 100 دلار (هتل 5 ستاره رده متوسط) تا 400 دلار یا بیشتر (هتل 5 ستاره لوکس در مرکز شهر) متغیر است.

هزینه گشت و گذار در شهرها و جابه‌جایی‌های برون شهری در تور روسیه

سیستم حمل و نقل عمومی (شامل مترو، اتوبوس‌های شهری و اتوبوس‌های برقی) فوق‌العاده ارزان قیمت است. یک سفر ساده با مترو تنها 50 روبل هزینه خواهد داشت. در اینجا هم گزینه‌هایی برای کم کردن قیمت تور روسیه خود خواهید داشت؛ برای مثال اگر یک کارت 20 سفره با قیمت 580 روبل بخرید هر سفر برایتان تنها 29 روبل هزینه خواهد داشت. شما همچنین می‌توانید کارت ترویکا را با پرداخت 50 روبل بخرید؛ می‌توانید این کارت را شارژ کنید و هزینه‌های سفرتان هم ارزانتر خواهد بود. در ضمن این کارت‌ها را می‌توانید برای چندین وسیله حمل و نقل عمومی شهر مانند اتوبوس‌ها و اتوبوس‌های برقی هم استفاده کنید. تاکسی‌ها آنچنان گران نیستند و شما را از برنامه‌تان برای داشتن یک تور ارزان روسیه دور نمی‌کنند. تاکسی‌ها وسیله‌های خوبی برای جابه‌جایی به شمار می‌روند، به خصوص برای سفرهایی که مجبور هستید در آنها از چندین وسیله حمل و نقل استفاده کنید. برای رفتن به فرودگاه یا آمدن از فرودگاه به شهر هم می‌توانید از تاکسی استفاده کنید؛ کرایه این مسیر در حدود 2000 روبل خواهد بود. در ضمن بد نیست به یاد داشته باشید که بنزین در اینجا ارزان است، بنابراین اگر ماشین کرایه کنید هزینه سوخت آنچنان زیاد نخواهد بود. البته کرایه ماشین را در شهرهای بزرگ به خاطر ترافیک‌های سنگین پیشنهاد نمی‌کنیم.

در مورد سفرهای بیرون شهری هم گزینه‌های ارزان قیمت در اختیار دارید. سواری قطار یکی از روش‌هایی است که به شما کمک می‌کند یک تور ارزان روسیه داشته باشید و در عین حال بتوانید از چند شهر دیدن کنید. شما می‌توانید مسیر 700 کیلومتری بین مسکو و سن پترزبورگ را با قطارهای پر سرعت و با پرداخت تنها 30 دلار طی کنید. قطارهای تخت‌دار هم برای همین مسیر در دسترس هستند؛ در بخش درجه دو قیمت بلیت در حدود 80 دلار است. توجه داشته باشید که قیمت‌ها در زمان‌های مختلف از سال، زمان رزرو بلیت‌تان قبل از وقت حرکت و محبوبیت مسیرها تغییر می‌کنند. بلیت هواپیما هم به شکل قابل توجهی ارزان است، برای مثال برای مسیر مسکو به سن پترزبورگ شما می‌توانید بلیت‌های 20 دلاری هم پیدا کنید.

هزینه‌های خوراک و قیمت رستوران‌ها در روسیه

قیمت وعده‌های غذایی در رستوران‌های این سرزمین خیلی متنوع هستند که به نوع رستوران بستگی دارند. انتخاب نوع رستوران می‌تواند به شکل قابل توجهی بر قیمت تور روسیه شما تاثیر بگذارد. در رستوران‌های زنجیره‌ای فست فود شما می‌توانید با پرداخت مبلغی بین 300 تا 800 روبل یک وعده غذای مناسب نوش جان کنید، چه فست فودهای آمریکایی مانند مکدونالدز، برگر کینگ و پیتزا هات باشد، چه فست‌فودهای روسی مانند کروشکا کارتوشا. در رستوران‌های سبک بوفه با منوهای روزانه قیمت‌ها می‌توانند بین 800 تا 1500 روبل برای هر نفر تمام شوند. در سطح بعدی رستوران‌های شیک و مجلل با غذاهای خاص قرار دارند. برای کسانی که دوست دارند یک تور ارزان روسیه داشته باشند این رستوران‌ها احتمالا گزینه‌های اولشان نخواهند بود. در این رستوران‌ها یک وعده غذا برای یک نفر می‌تواند تا 1500 روبل هزینه داشته باشد. این نوع رستوران‌ها تنوع زیادی دارند و شما علاوه بر رستوران‌های روسی می‌توانید رستوران‌های ارائه‌دهنده غذاهای فرانسوی، ایتالیایی و حتی اسپانیایی را پیدا کنید.

صبحانه شاید در قیمت هتل شما لحاظ شده باشد؛ اگر این چنین نباشد شما می‌توانید بیرون از هتل در کافه‌ها و رستوران‌ها با پرداخت حدودا 200 روبل صبحانه‌ای شامل پنکیک و ساندویچ پنیر میل کنید. قهوه و یک تکه شیرینی هم تقریبا با همین قیمت در دسترس‌تان قرار دارد. صبحانه در رستوران‌ها معمولا تا قبل از ساعت 12 سرو می‌شود. یک بطری آب نیم‌لیتری 90 روبل قیمت دارد؛ با همین مبلغ شما می‌توانید یک نوشابه 250 سی‌سی یا یک قهوه بگیرید. اگر آپارتمان اجاره کنید، می‌توانید برای خودتان غذا درست کرده و تا حدودی از قیمت تور روسیه خود بکاهید. علاوه بر خوراکی و وسایل مورد استفاده هر روزه، سوپرمارکت‌ها مکان‌هایی عالی برای خرید خاویار یا سوغاتی هستند چرا که قیمت‌هایشان از فروشگاه‌های مناطق توریستی کمتر است. قیمت یک قرص نان با توجه به اندازه و نوع نان از حدود 30 روبل شروع می‌شود. دوجین تخم‌مرغ 95 روبل و شیر 80 روبل قیمت دارند.

هزینه بازدید از موزه‌ها و کلیساها در تور روسیه

این بخش از هزینه‌های سفرتان، به تعداد کلیساهای جامع، مکان‌های تاریخی و موزه‌هایی که می‌خواهید از آنها بازدید کنید بستگی دارد. خبر خوب برای آنهایی که برای یک تور ارزان روسیه برنامه‌ریزی کرده‌اند این است که بلیت موزه‌ها آن چنان گران نیستند. قیمت بلیت موزه می‌تواند از 150 روبل (برای موزه‌های کوچک) تا 700 روبل (برای موزه‌های اصلی و محبوب مانند زرادخانه کرملین) متغیر باشد. البته به طور متوسط هزینه ورودی موزه‌ها در مسکو و سن پترزبورگ در حدود 400 روبل است. در یک سفر یک هفته‌ای شما می‌توانید به طور متوسط با 10 دلار در روز از تمامی جاذبه‌های اصلی دو شهر مسکو و سن پترزبورگ دیدن کنید که همانطور که مشخص است تاثیر آنچنانی بر قیمت تور روسیه شما در مجموع نخواهد داشت. در مسکو قیمت بلیت کلیسای جامع باسیل 350 روبل، کلیسای جامع مسیح نجات‌دهنده رایگان و موزه تاریخ ملی 350 روبل است. در سن پترزبورگ قیمت بلیت موزه هرمیتاژ 600 روبل، کلیسای جامع ایزاک 250 روبل، باغ‌های پترهوف 700 روبل و قصر کاترین 1000 روبل است.

دیدگاه های مرتبط با "تور روسیه"

* سوالتان را از کارشناس ما بپرسید، در صورتی که تمایل دارید با شما تماس گرفته شود، اطلاعات تماس خود را هم در فرم زیر درج نمایید (اطلاعات تماس شما در سایت نمایش داده نخواهد شد)