بازیگران در زمین، تک تیراندازها روی سکوها

به گزارش تور روسیه ارزان، مساله، تمارض بازیکنان نیست؛ حالا با وجود کمک داور ویدئویی کم پیدا می شود بازیکنی که هوس تمارض به سرش بزند اما بزرگ نمایی کردن واکنش ها هنوز هم یک حربه است.

بازیگران در زمین، تک تیراندازها روی سکوها

به گزارش خبرنگاران، گزارشگران فوتبال در توصیف هایشان از بازیکنان و حرکاتشان در زمین از واژه هایی استفاده می کنند که به دنیای هنر تعلق دارد. بارها و بارها شنیده ایم که حرکت تکنیکی یک بازیکن یا پاس بازیکنی دیگر هنرمندانه توصیف شده است. القابی مثل شاعر و نقاش هم به فوتبالیست ها داده شده است. اینجا می خواهیم به لقبی بپردازیم که از دنیای هنر به فوتبال آمده اما اینبار در نکوهش رفتار برخی از بازیکنان استفاده می شود؛ بازیگر.

تمارض کردن در فوتبال پدیده تازه ای نیست. تمارض در فوتبال این معنی را می دهد که یک بازیکن برای مجاب کردن داور در اعلام خطا، خودش را بدون کوچک ترین برخوردی با حریف نقش بر زمین می کند. ما اینجا نمی خواهیم درباره تمارض صحبت کنیم که البته آن هم جای بحث و نقد دارد. موضوع این گزارش درباره واکنش های غیر عادی و غیر واقعی بازیکنان هنگام برخورد با حریف است.

با یک مثال شروع می کنیم؛ در بازی سایپا - پرسپولیس کمال کامیابی نیا در نیمه دوم روی بازیکن سایپا خطایی کرد و با دریافت کارت زرد دوم از زمین اخراج شد. صحنه ای که برخی کارشناسان داوری درباره آن گفتند که داور می توانست کارت زرد دوم را به کامیابی نیا ندهد چون خطا آنقدر شدت نداشت. با این توصیف، آن صحنه را یک بار دیگر ببینید. واکنش بازیکن سایپا چگونه است؟ در آن صحنه کاملا مشخص است که کامیابی نیا پای بازیکن سایپا را می زند اما واکنش او طوری بود که انگار چند نفر با مشت و لگد به او حمله کردند یا اینکه یک تک تیرانداز از روی سکوها او را مورد هدف قرار داد. چرا بازیکنان فکر می کنند برای خطا دریافت و مجاب کردن داور به دادن کارت باید 10 بار روی زمین غلت بخورند؟ به نظر می رسد این یک چرخه معیوب باشد.

وقتی داورها، بازیکنان را بدعادت می کنند

به نظر می رسد در بیشتر شدن این رفتارها داورها هم نقش داشته باشند. همه ما خطاهایی در فوتبال دیده ایم که حدس می زدیم داور بازیکن خطا کار را با کارت زرد یا قرمز جریمه کند اما این اتفاق رخ نداده است و بعدا هم مشخص شده که داور تصمیم اشتباهی گرفته است. حالا تصور کنید که یک بازیکن هستید و خطا روی شما انجام می شود. با علم به این موضوع که واکنش شما روی داور تاثیر می گذارد چه کاری انجام می دهید؟ بر اساس شدت خطایی که روی شما انجام شده واکنش نشان می دهید یا آن را بزرگ نمایی می کنید؟ این تصمیم اخلاقی است و این روزها فوتبالیست ها بیشتر گزینه بزرگ نمایی را انتخاب می کنند. با رفتاری که اینگونه بازیکنان انجام می دهند به نوعی همه بازیکنان را بی اعتبار می کنند. با اینکه بسیاری از واکنش های بزرگ نمایی شده کاملا واضح هستند اما دیگر تشخیص واکنش واقعی از غیر واقعی کاری سخت شده است و برخی از بازیکنان اینبار به اشتباه به بزرگ نمایی کردن واکنش، متهم می شوند.

بازیگرانی از سراسر دنیا

این مساله فقط مختص به فوتبال ایران نیست گرچه نمی توانیم بحث آموزش را در کمتر شدن این رفتارها نادیده بگیریم. احتمالا شما واکنش های نیمار را زمانی که رویش خطا می شود دیده اید. او مانند کسی که او را به باد کتک گرفته اند روی زمین غلت می خورد و این طرف و آن طرف می رود. یا حرکت ناپسند سرجیو بوسکتس در دیدار برابر اینترمیلان می تواند مثال خوبی باشد. در آن بازی حساس تیاگو موتا از اینتر و بوسکتس از بارسلونا بر سر تصاحب توپ با هم درگیر بودند که برخورد کوچکی بین دو بازیکن صورت می گیرد و بوسکتس بلافاصله خودش را روی زمین می اندازد. فیلم های این صحنه نشان می دهد که زمانی که بوکتس روی زمین غلت می زد تا صحنه را بزرگ نمایی کند، همزمان دست هایش را از روی صورتش برمی داشت و یواشکی اتفاقات اطرافش را تماشا می کرد. داور هم در این صحنه موتا را از زمین اخراج و کار را برای اینتر سخت کرد. صحنه ای که می توانست نهایتا با یک کارت زرد ادامه پیدا کند با بزرگ نمایی یک بازیکن به کارت قرمز منجر شد.

شرایط فوتبال ایران

با وجود اینکه در فوتبال دنیا هم اینگونه رفتارها دیده می شود اما شدت واکنش و تعداد آن در فوتبال ایران بسیار بیشتر است و بازیکنان یاد گرفته اند که با واکنش های غیرواقعی روی تصمیم داور تاثیر بگذارند. در این بین برخی از مربیان نه تنها اخطاری به بازیکنانشان در این زمینه نمی دهند بلکه گاهی آن ها را به انجام چنین رفتارهایی تشویق می کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1617

به "بازیگران در زمین، تک تیراندازها روی سکوها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیگران در زمین، تک تیراندازها روی سکوها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید