جزئیات سرقت پل در یکی از بزرگراه های مرکز

به گزارش تور روسیه ارزان، تجهیزات پل تقاطع غیرهمسطح بزرگراه شهید همدانی با رودخانه وردآورد به وسیله سارقان ربوده شد، اتفاقی عجیب و نادر! هرچند شهرداری تهران در عرض بیست روز مجددا پل را برای تردد خودروها آماده کرد؛ اما نحوه این سرقت همچنان جای سوال دارد.

جزئیات سرقت پل در یکی از بزرگراه های مرکز

به گزارش خبرنگاران، چند روز قبل کارگران شهرداری منطقه 22 متوجه افتادن ورق های سنگین پل تقاطع غیر همسطح بزرگراه شهید همدانی با رودخانه ورد آورد می شوند که در آنالیز از پل متوجه می شوند در قسمت هایی از پل سواره رو، نه خبری از پیچ و اتصالات است و نه ورق های فلزی مورد احتیاج برای ایمن سازی پل تقاطع بزرگراه شهید همدانی با رودخانه وردآورد! بلافاصله موضوع را به مقامات بالاتر اطلاع داده و با حضور عوامل فنی منطقه در محل پرده از راز سرقتی بزرگ برداشته می گردد.

آنالیز های اولیه نشان داد که در اتاقک زیر پل که به منظور آنالیز شرایط و پایش پل ها تعبیه می گردد، با استفاده از دستگاه برش باز شده و دزد یا دزدان با وارد شدن به این اتاقک شروع به باز کردن اتصالات کردند و چنان سرقتی اتفاق افتاده بود که هر لحظه امکان ریزش پل وجود داشت به همین خاطر تردد خودروهای سواره از این پل ممنوع شد و کارشناسان کار خود را برای ایمن سازی این پل انجام دادند.

ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در تذکری در صحن علنی شورا، موضوع را علنی نموده و می گوید: سرقت عجیبی در جهت بزرگراه شهید همدانی اتفاق افتاده؛ چراکه در این سرقت ورق های فولادی و سنگین وزنی با برنامه ریزی و حساب شده سرقت شده بگونه ای که عملا تردد را غیر قابل ممکن نموده است. این در حالیست که این سرقت احتیاج به خودرو ،کارگروهی و ابزار و لوازم یا باز کردن 100ها پیچ فولادی بزرگ و کار طولانی مدت داشته است.

امانی ادامه می دهد: خدا می داند اگر دیرتر آگاه می شدند چه فاجعه ای رخ می داد. سرقتی که یک بزرگراه را بیش از یک ماه مسدود و تردد شرق به غرب را متوقف نموده است! این سرقت، سرقت یک خودرو یا یک مغازه و تابلو نیست، هشداری جدی به مسوولان شهری و انتظامی و عریان کردن خلاهای ایمنی و امنیتی شهر است. ضمن تذکر به شهرداری تهران، درخواست می کنم که به سرعت سازه های شهری به ویژه پل هایی که در حاشیه شهر و با ایمنی مردم ارتباط دارند شناسایی نموده، تمهیدات لازم را انجام داده و از تکرار حوادث مشابه جلوگیری نمایند.

وی با بیان اینکه این سرقت عجیب بوده و حداقل هفت الی هشت نفر دخیل بودند چرا که باید کارهای زیاد و سنگین انجام می دادند می گوید: راننده ، دستگاه برش و... در این صحنه سرقت بوده و مایه تاسف است که پل ها هم مورد سرقت قرار می گیرند.

مهندس مسعود حق لطفی مدیر عامل سازمان مهندسی و عمران شهرداری تهران در گفت وگو با خبرنگاران، در خصوص جزئیات سرقت اجزا پل تقاطع غیرهمسطح بزرگراه شهید همدانی با رودخانه وردآورد می گوید: از یک سال گذشته گزارشاتی مبنی بر سرقت جزئی از اتصالات پل های محور همدانی و دوگاز که بروی رودخانه وردآورد واقع شده به شهرداری تهران ارجاع شده بود و کارشناسان این پل را رصد نموده و ایرادات آن را برطرف می کردند، چراکه به اجزا اصلی پل آسیبی وارد نشده بود. تا اینکه طبق این گزارشات، در چند ماه گذشته این سرقت ها افزایش پیدا کرد.

وی در خصوص جزئیات این سرقت عجیب با اشاره به اینکه پل مذکور در یک محله خلوت واقع شده و از آنجایی که سطح ارتفاع خاک در دهانه اول پل بالا است موجب شده بود که دسترسی ایجاد کند، شرح می دهد: زیر عرشه این پل یک دریچه برای بازدید داخل باکس ها وجود دارد که این دریچه جوش شده بود اما به دلیل خلوتی محله و عدم تردد زیاد مردم متاسفانه دزدان از پایین وارد شده و با دستگاه برش این دریچه را باز نموده و وارد باکس مجموعه پل شده بودند.

حق لطفی با تاکید بر اینکه باکس پل بزرگ و عریض است، بگونه ای که فردی به راحتی در آن تردد می نماید، می افزاید: دزدان بعد از ورود به باکس سرفرصت شروع به باز کردن پیچ ها نموده و این اتصالات را باز کردند و وقتی به ما گزارش داده شد که چنین سرقتی اتفاق افتاده، نسبت به بازدید از این پل اقدام کردیم و با توجه به اینکه حجم سرقت از پل بالا بود، مجموعه عمران شهرداری به هیچ عنوان صلاح ندانستند که پل ادامه کار دهد و از روی آن خودرو تردد کند چراکه هر لحظه امکان منهدم شدن و تخریب پل وجود داشت و با توجه به وخامت اوضاع، جلسه مدیریت بحران در 15 دی ماه تشکیل دادیم!

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه به دلیل گرانی آهن آلات این قطعات به فروش می رسد و انگیزه دزدان بالا است ، گفت: بعد از جلسه ستاد بحران و تشریح شرایط، اجازه بسته شدن بزرگراه را برای مدت سه هفته اخذ کردیم تا عملیات برطرف مشکل پل انجام گردد.

مدیر عامل سازمان مهندسی و عمران شهرداری تهران عنوان می نماید: در این مدت کارخانه شهید رجایی از مجموعه قرارگاه خاتم ساخت 100 عدد ورق های اتصال جان و 20 عدد ورق های اتصال بال پل را شروع کرد و از 22 دی عملیات شروع شد.

وی با بیان اینکه به دلیل نوع سرقت، 20پایه موقت در نظر گرفتیم ادامه می دهد: پل نشست نموده بود و 20 قطعه از پل را جک زدیم تا عرشه پل به ارتفاع اصلی خود بازگردد چراکه حدود 7 سانتیمتر بر اثر بازکردن پیچها افت نموده بود، به همین خاطر 20 جک 50 تا 100 تنی را زیر پل نصب کردیم و با دستگاه هماهنگ نماینده پل به حالت اصلی برگردانده شد تا متخصصان بتوانند پیچ ها را محکم نموده و ورق های اتصال را نصب نمایند که انتها پس از هشت روز عملیات نصب تجهیزات سرقت شده به اتمام رسید و از روز چهارشنبه هفته گذشته، خودروها می توانند از این پل استفاده نمایند.

وی با تاکید بر اینکه نمی توانم میزان و حجم اقلام سرقت شده را بیان کنم، در خصوص چرایی عدم اطلاع شهرداری از این سرقت بزرگ ادامه می دهد: در حالت کلی سازمان عمران پل را می سازد و برای نگهداشت آن را در اختیار منطقه قرار می دهد و در این مورد خاص نیز شهرداری منطقه 22 باید پایش می کرد اما به دلیل وسعت منطقه و پراکندگی پل ها سبب شد که این سرقت رخ دهد.

حق لطفی در خصوص راه های جلوگیری از سرقت های احتمالی بعدی بیان می نماید: در برنامه پایش پل ها موضوعات مختلفی را آنالیز میکنیم که یکی از این راه ها، بحث نصب دوربین برای پایش است و بعلاوه در خصوص برقراری گشت حفاظت فیزیکی منطقه در محل آنالیز های اجرا شده اما مسئله اصلی این است که خلوتی این جهت سبب بروز این سرقت شده که ما برای تکمیل این جهت یک تقاطع زیرگذر شرق به شرق داریم که سازمان مشاور نیز احداث این دوربرگردان به صورت زیرگذر را در دستور کار قرار داده که پس از تکمیل این پروژه به دلیل تردد خودروها و برطرف خلوتی محدوده، امکان سرقت نیز کاهش پیدا می نماید.

به گزارش خبرنگاران، این پل بازسازی شده و برای استفاده عموم بازگشایی شده اما این شیوه سرقت نشان می دهد که مسئولان شهر باید اهتمام ویژه تری برای پایش و رصد تجهیزات شهری داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 فروردین 1401 بروزرسانی: 4 فروردین 1401 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2312

به "جزئیات سرقت پل در یکی از بزرگراه های مرکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات سرقت پل در یکی از بزرگراه های مرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید