سریع ترین قطار های جهان در کدام کشور ها هستند؟

به گزارش تور روسیه ارزان، هر از گاهی در رسانه ها اخباری در خصوص سریع ترین قطار جهان منتشر می شود. مثلا در همین بهمن ماه برخی از رسانه ها گفتند که چین، سریع ترین قطار هیدروژنی جهان را با سرعت 160 کیلومتر بر ساعت راه اندازی کرده است.

سریع ترین قطار های جهان در کدام کشور ها هستند؟

معمولا در رسانه ها فهرست های مختلفی در خصوص سریع ترین قطار های جهان منتشر می شود سعی کردیم این ابهام را یک بار برای همیشه برای شما برطرف کنیم و فهرستی نو و دقیق از قطار های سریع جهان و شرایط عملیاتی بودن فعلی آن ها در آینده را بررسی کنیم.

هر از گاهی در رسانه ها اخباری در خصوص سریع ترین قطار جهان منتشر می شود. مثلا در همین بهمن ماه برخی از رسانه ها گفتند که چین، سریع ترین قطار هیدروژنی جهان را با سرعت 160 کیلومتر بر ساعت راه اندازی کرده است.

کثرت این اخبار و تفاوت آن ها با هم باعث شده که این سوال به وجود بیاید که واقعا سریع ترین قطار جهان متعلق به کدام شرکت و کشور است. اطلاعات این مطلب را از دو منبع گرفتیم. یکی مجله Travel + Leisure که یک مجله تخصصی در حوزه سفر است و از سال 1937 در نیویورک منتشر می شود. تاریخ این مطلب مربوط به فروردین 1401 است.

یک: در ژاپن قطاری به نام L0 Series Maglev وجود دارد که البته هنوز راه نیفتاده و در حال توسعه و تست است. شرکت راه آهن مرکزی ژاپن می خواهد از این قطار در خط راه آهن بین توکیو و اوزاکا استفاده کند. صنایع سنگین میتسوبیشی و نیپون شاریو، در حال ساخت این قطار هستند که یک قطار هفت واگنی آن در 21 آوریل 2015 با سرعت 603 کیلومتر در ساعت، رکورد سرعت یک وسیله نقلیه در ریل آهن را به نام خود ثبت کرده است.

البته قرار است این قطار صرفا با 500 کیلومتر بر ساعت سرعت، حرکت کند و مسیر 400 کیلومتری بین توکیو و اوزاکا را با توقف در یک ایستگاه میانی، مجموعا در یک ساعت و هفت دقیقه طی کند. این قطار می تواند مسیر بین نیویورک تا مونترال کانادا را در کمتر از یک ساعت بپیماید.

دو: در چین هم یک سیستم حمل و نقل مبتنی بر همان تکنولوژی Maglev به نام CRRC Qingdao Sifang 2021 وجود دارد که البته این قطار نیز راه نیفتاده و قرار است در سال 2025 عملیاتی شود.

این قطار نیز برای رسیدن به سرعت 600 کیلومتر بر ساعت طراحی شده است. آزمایش نمونه اولیه در سال 2020 در یک دانشگاه در شانگ های انجام شد و قرار است برای راه اندازی آن یک خط مخصوص نیز تاسیس شود. این قطار می تواند 2 تا 10 واگن که هر یک بیش از 600 مسافر را در خود جای می دهد، داشته باشد.

سه:، اما بر خلاف انتظار شما سریع ترین قطاری که در حال حاضر در جهان مورد استفاده قرار می گیرد؛ نه مربوط به شرق آسیا که مربوط به کشور فرانسه است. در این کشور یک قطار به نام TGV POS هست که توانسته به رکورد 8/574 کیلومتر بر ساعت نیز برسد. این قطار از سال 2006 عملیاتی است، اما در سرعت 320 کیلومتر بر ساعت فعالیت می کند. آلستوم، سازنده این قطار است. این شرکت همان سازنده نیروگاه طرشت یا شهید فیروزی و معروف به برق آلستوم است.

چهار: قطار بعدی در این فهرست، CRH380 نام دارد که یک قطار پرسرعت برقی چینی است. این قطار نیز ساخته شده از طریق همان شرکت Qingdao Sifang است که قطار چینی قبلی را ساخته بود. قدیمی ترین مدل این قطار که سری A آن باشد برای حداکثر سرعت 380 کیلومتر طراحی شده، ولی حداکثر سرعت 486 کیلومتر را هم در یک اجرای آزمایشی ثبت کرده است. این قطار از سال 2010 مشغول فعالیت است. در سری نو آن یعنی B این قطار توانسته تا سرعت 3/487 کیلومتر بر ساعت را نیز ثبت کند.

پنج: و در نهایت باید به قطار سریع السیر شانگ های اشاره کنیم که از سال 2002 مشغول به فعالیت است. این قطار که رکورد سرعت 431 کیلومتر بر ساعت را نیز ثبت کرده به صورت میانگین 5/249 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد و فرودگاه بین المللی شانگ های پودونگ و ایستگاه جاده لونگ یانگ را به هم متصل می کند. جایی که مسافران می توانند برای ادامه مسیر خود به مترو شانگ های بروند. با سرعت موجود، این قطار این مسافت 30 کیلومتری را در 7 دقیقه و 20 ثانیه طی می کند.

منبع: روزنامه هفت صبح

منبع: فرادید
انتشار: 23 بهمن 1401 بروزرسانی: 23 بهمن 1401 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2522

به "سریع ترین قطار های جهان در کدام کشور ها هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریع ترین قطار های جهان در کدام کشور ها هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید