سفر به مازندران

به گزارش تور روسیه ارزان، وقتی حرف از سفر می گردد، بی شک استان های شمالی دربرنامه بسیاری از افراد قرار می گیرند. مازندران نیز جاذبه های تاریخی و به ویژه طبیعی فراوانی دارد که گردشگران را به سمت خود می کشاند.

سفر به مازندران

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

برای رفتن به مازندران 3 محور اصلی فیروزکوه، هراز و چالوس وجود دارد؛ هر یک از این محورها نیز چه در ایام تعطیل و چه در ایام غیرتعطیل پرتردد هستند.

برای رفتن به مازندران 3 محور دیگر نیز وجود دارد؛ یکی از این محورها رامسر درغربی ترین نقطه مازندران است که گیلان را به مازندران وصل میکند. دیگری گلوگاه در شرقی ترین نقطه استان، گلستان را به مازندران می رساند. در جنوب هم محور کیاسر برای دسترسی سمنان به مازندران مناسب است.

سفر: سفر به دیار افسانه و طبیعت / جاذبه های محور فیروزکوه /

جاذبه های گردشگری: جاذبه های گردشگری بهشهر / جاذبه های گردشگری تنکابن / جاذبه های گردشگری آمل / جاذبه های گردشگری چالوس / جاذبه های گردشگری رامسر / جاذبه های طبیعی، تاریخی و گردشگری غرب مازندران / روستای فیلبند / روستای قلعه گردن / قبرستان سفیدچاه / بقعه سید ابوجعفر ثائری ابیض / مسجد مقدس محدثین / کاروانسرای گدوک / جاده چالوس / جاده هراز / باغ عباس آباد / باغ چهلستون اشرف (دیوانخانه) / باغ چشمه عمارت (حوض خانه) / باغ های اشرف البلاد / پل خشتی قلعه گردن / پل ورسک /

محیط زیست: دریاچه الندان / ساحل خزر / دریاچه کوهستانی ولشت / دریاچه شورمست / رود تجن یا گرماب رود / آبشار اکاپل / آبشار ایج / کوه دماوند / علم کوه / تالاب حیدر کلا / تالاب میانکاله / جنگل الیمستان آمل / جنگل راش /

غداهای محلی: کئی انار / خورش سیر و انار / اکبر جوجه / خورش پرتقال / قلقلی اسفناج - غذای محلی رامسر / باقلا وابیج / کدوبره / ته چین فیروزکوهی / چند غذا و شیرینی سنتی و محلی / ترش سماق / املت انار / ورقه بادمجون / نازخاتون /

بازی های سنتی: بازی ها و سرگرمی های محلی /

صنایع دستی: صنایع دستی و سوغاتی استان مازندران /

محور فیروزکوه

محور فیروزکوه یکی از محورهای دسترسی به مازندران است. برای رسیدن به مازندران از این محور باید از جاجرود، رودهن، دماوند و فیروزکوه بگذرید تا به گردنه گدوک برسید. سپس به روستای ورسک می رسید؛ روستایی که پل معروف آن زبانزد است. می توانید در ورسک توقف کوتاهی داشته باشید و به جز پل، از آبشار ورسک هم دیدن کنید. سپس به سمت سوادکوه حرکت کنید تا به قائمشهر برسید.

سوادکوه ورودی مازندران محسوب می گردد و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد؛ به دلیل وفور این جاذبه ها می توانید چند روزی را در سوادکوه ماندگار شوید. جنگل و دریاچه لفور، آبشار گزو، آلاشت، غارزنگیان، غار اسپهبدخورشید و دریاچه شورمست بعضی از این نقاط دیدنی بسیار زیبای سوادکوه هستند. همچنین قسمت هایی از خط آهن شمال را که به دلیل موازی دیده شدن 3 خط ریل روی کوه ها به سه خط طلا معروف شده است، را هم می توانید ببینید.

قائمشهر و جویبار

بعد از گشت و گذار در سوادکوه و آخرین نقطه آن یعنی برنجستانک به سمت قائمشهر و جویبار حرکت کنید. پارک جنگلی تلار، تالاب بسیار زیبای قادیکلا، دریاچه گل پل، سد زمزم و پل شاپور بعضی از نقاط گردشگری قائمشهر هستند. جویبار نیز در همسایگی قائمشهر واقع شده است و پایتخت کشتی ایران است. اگر به جویبار رفتید، حتما سری به روستای کلاگرمحله این شهر بزنید و با قطب سفال شمال ایران آشنا شوید. آدینه بازار و سقانفارهای این شهر را هم از دست ندهید.

ساری

اگر می خواهید به مرکز و شرق مازندران بروید باید از قائمشهر بگذرید و به ساری برسید. ساری جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد که ارزش ماندن در این شهر را افزون می نماید. عمارت 150 ساله کُلبادی، خانه فاضلی، حمام وزیری دوره قاجار، پارک ملل در حاشیه رود تجن، پارک جنگلی شهید زارع، شهر ساحلی فرح آباد، دشت ناز، برج رسکت، چشمه های منحصربه فرد باداب سورت و دریاچه آلندان فقط بخشی از این جاذبه های گردشگری هستند.

نکا

در ادامه جهت از نکا می گذرید. غار کمیشان در 5 کیلومتری نکا، چشمه آب معدنی قرمرض با خاصیت درمانی در پارک جنگلی نکا و همچنین روستای رنگارنگ و گردشگری زروم در 70 کیلومتری نکا را از دست ندهید.

بهشهر

سپس به بهشهر یکی از زیباترین شهرهای مازندران می رسید. شبه جزیره میانکاله، یکی از مهم ترین مناطق حفاظت شده در شمال ایران است که در این شهر واقع شده است. همچنین مجموعه باغ های عباس آباد در 9 کیلومتری بهشهر، کاخ زیبا و تاریخی صفی آباد، پارک شهرداری، روستای هزار ساله متکازین در 77 کیلومتری بهشهر، سایت موزه گوهرتپه، غارهای هوتو و کمربند نیز از جاذبه های گردشگری بهشهر هستند.

گلوگاه

بعد از بهشهر به سوی گلوگاه حرکت کنید. پارک جنگلی توسکا چشمه در 50 کیلومتری جنوب گلوگاه و گورستان تاریخی سفیدچاه با بیش از 15 هزار قطعه سنگ خاکستری با نقوش نمادین و مرموز از بهترین جاهای دیدنی گلوگاه هستند. شعبه اصلی و نخستین اکبرجوجه هم در گلوگاه وجود دارد.

محور هراز

چنانچه برای رفتن به مازندران جاده هراز را برگزینید جهت و جاذبه های گردشگری دیگری پیش رویتان قرار می گیرد. محور هراز بسیار دیدنی است. در این جهت شما می توانید قبل از رسیدن به آمل از 2 روستای ویژه گردشگری فیلبند و شاهان دشت با آبشار بی نظیرش دیدن کنید. دریاچه سد لار در 13 کیلومتری پلور، شهر لاریجان با آب گرم های معروفش، غارهای سنگی کافرکلی در نزدیکی لاریجان، روستاهای ییلاقی منطقه از جمله پلور، ناندل، نوا، ایرا و آب اسک، دریاچه ساهون در روستای نوا، لاسم، آبشار قو، دشت دریوک و آبشار کوهره، آبشار یخی لاریجان، آبشار آب مراد لاسم، کتیبه شکل شاه و پارک جنگلی میرزا کوچک خان همگی در جاده هراز قراردارند.

آمل

سپس به شهر تاریخی آمل که پر از جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی است می رسید. دیدن روستاهای سنگ درکا، گزناسرا، انگتارود و آلش رود با مناظر زیبای جنگلی در غرب آمل، روستای بلیرون در جنوب آمل، پل تاریخی دوازده چشمه در مرکز شهر، پل معلق، هتل قدیمی شهر و بازار قدیمی چهارسوق در آمل را از دست ندهید.

بابل

یعد از آمل به بابل شهر بهارنارنج ایران می رسید. چند بنای باقیمانده از دوره پهلوی اول در این شهر واقع شده است. کاخ سلطنتی بابل واقع در حاشیه جنوبی شهر، برج موزه، موزه گنجینه بابل بعضی از این بناها هستند. پل تاریخی محمدحسن خان، محله حصیرفروشان، مسجد جامع، آبشار شی الیم و آبشاردرازکش از دیگر نقاط دیدنی بابل هستند.

بابلسر

اگر از نور و محمودآباد، جهت کناره را بخواهید ادامه دهید و به سمت شرق بروید، باید ابتدا از سرخرود عبور کنید تا به فریدونکنار برسید. بازار ماهی فروشان این شهر از شهرت زیادی برخوردار است. با پشت سر گذاشتن فریدونکنار، به بابلسر می رسید. ساحل بابلسر احتیاج به معرفی ندارد و هر ساله گردشگران زیادی به دلیل وجود شهرک های ساحلی به این شهر سفر می نمایند. پل تاریخی معلق، ساختمان شهربانی، منطقه ساحلی میرود، دریاچه سد لاستیکی عرب خیل، بقعه امامزاده ابراهیم(ع)، اسکله های قایقرانی بابلرود، پل معلق عابرپیاده بابلسر، زیپ لاین روی رودخانه، پارک شورا، کارتینگ و مجتمع های خرید هم در این شهر وجود دارد.

نور

نور دریا و جنگل را با هم دارد. مراکز خرید متعددی در جهت کناره رویان و نور و ایزدشهر وجود دارد. بازار بزرگ رویان نیز از جاذبه های گردشگری است. از نور که به سمت شهر چمستان بروید، نرسیده به چمستان سمت راست جاده ورودی، دریاچه سد الیمالات را خواهید دید. همچنین در سمت راست محور چمستان به آمل ورودی پارک جنگلی کشپل واقع شده است که به روستای زیبا و چشمه آبگرم لاویج می رسد. می توانید به خانه پدری نیما یوشیج هم در همان جهت سری بزنید.

از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان نور می توان به بقعه آقا شاه بالو زاهد، بقعه جمشید کیاسلطان، آبشارسواسره بلده، غار پیرزن روستای اوکلاو، بقعه سلطان احمد، پل خشتی نور و کاخ تمیشان در 5 کیلومتری شرق نور و قلعه پولاد بلده اشاره نمود.

جاده چالوس

جاده چالوس زیباترین جاده کشور یکی دیگر از محورهایی است که ما را به مازندران و چالوس می رساند. دریاچه ولشت، پارک جنگلی نمک آبرود، تپه باستانی کلاردشت، تله کابین نمک آبرود، ییلاق کلاردشت، دره رودبارک، آب معدنی دلیر، غاریخ مراد، پارک ورگاویج، پارک بنفشه و یخچال طبیعی حصارچال از جاذبه های این جهت هستند.

نوشهر

از چالوس عبور کنید تا به شهر بندری نوشهر تنها شهر شمال ایرانی که هم بندر دارد و هم فرودگاه برسید. دیدن باغ گیاه شناسی نوشهر، چشمه گردو، پارک جنگلی سیسنگان و ساحل سی سنگان را از دست ندهید. حتما سری هم به کجور بزنید. کجور به تنهایی یک مجموعه جذاب برای سفر است. دیوچشمه، کندلوس و آبشار زنوس در این جهت بسیار دیدنی هستند.

عباس آباد

عباس آباد شهرستانی با شهرهای سلمان شهر، عباس آباد، نشتارود و کلارآباد است و معمولا از پرمسافرترین نقاط مازندران محسوب می گردد. پارک ملی خشکه داران و غار دانیال در همین شهرستان واقع شده است.

تنکابن

بعد از عباس آباد به تنکابن شهرستان جنگل، رود و دریا می رسید. تنکابن، نشتارود، خرم آباد، شیرود، عباس آباد، سلمان شهر و کلارآباد از شهرهای این شهرستان هستند. دشت دریاسر، جنگل های سه هزار، چشمه آب معدنی شلف در غرب رودخانه پرور، پارک جنگلی 94 هکتاری چالدره در فاصله 18 کیلومتری تنکابن به دوهزار، آبشار 10متری فرهادجوی، قلعه تنکابن، قلعه تاریخی مارکو، قله گردکوه، قله مازوچال، قله شاه رشید، کوه بلور یا شاه سفیدکوه، کوهستان لیمرا، کوهستان پیش کوه، کوهستان نوشا، کوهستان داکو، کوهستان مازولنگاسر، کوه سرو دینارسرا، آب گرم معدنی سه هزار، غار کبود آبی یا کاچول در منطقه سه هزار، آب بندان جیسا، ساختمان شهربانی، پل چشمه کیله در داخل شهر، عمارت دیوان خانه و مسجد قدیمی و قلعه پیروز در شهر خرم آباد، بقعه آقاشیرعلی خرم آباد، بقعه سید علی کیا در روستای رودپشت، امامزادگان طاهر و مطهر علیهم السلام در سیف کلایه و امامزاده اوج بن علی(ع) در پایین اشتوج از جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی تنکابن هستند.

رامسر

جهت بعدی رامسر است. هتل قدیم، بلوار معلم، تله کابین و ساحل و پلاژ رامسر، روستای جواهرده، پارک جنگلی صفارود، کاخ مرمر، آبشارهای ازارک سنگ پشته، هیسیان، چاردر، ریزش براز، احسینه، خشکا در منطقه هریس، آب گرم ماس راش و تنهیجان در منطقه جنت رودبار، تله کابین رامسر، دریاچه قو در 2 کیلومتری جواهرده، رودخانه ازارک، غار یاغی لوکا، غار گرگرلوکا، پارک جنگل دالخانی، مقابر آقا بسمل، آقا پلاسید، سید کیا در سادات شهر، امامزادگان آقاسید محمد نیاسته، چهل شهیدان و سیدابوالقاسم دریاپشته رامسر هم از دیگر جاذبه های گردشگری هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1008

به "سفر به مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید