آشنایی با قطعات کامپیوتر [اجزا، کلیدها و پورت ها]

به گزارش تور روسیه ارزان، سال هاست که در خانه های همه مان یک یا دو کامپیوتر وجود دارد و از آن ها استفاده می کنیم. دیگر کم پیش می آید که کسی کامپیوتر یا لپ تاپ نداشته باشد و نتواند نیازهای اولیه اش را با کامپیوتر برطرف کند. ما با کامپیوترمان فیلم دیدن می کنیم، اخبار می خوانیم، موزیک گوش می دهیم، ایمیل ارسال می کنیم و مشاغلمان را پیش می بریم؛ اما چقدر از قطعات کامپیوتر شناخت داریم؟ مقدار آشنایی ما با انواع قطعات کامپیوتر چقدر است؟

آشنایی با قطعات کامپیوتر [اجزا، کلیدها و پورت ها]

اگر شما هم کار با کامپیوتر را بلدید اما اگر کسی از شما بخواهد در مورد یکی از اجزای آن صحبت کنید نمی توانید، بهتر است این مقاله را مطالعه کنید؛ چراکه قصد داریم به معرفی اجزای کامپیوتر بپردازیم.

نکات کلیدی

 • کیس کامپیوتر، حاوی قطعاتی چون مادربرد، CPU و منبع تغذیه است.
 • مانیتورها به یاری کارت ویدئویی که داخل کیس جاسازی شده، تصویر را نمایش می دهند.
 • مکان قرارگیری پورت ها و سوکت ها در کیس های مختلف، فرق دارد.

معرفی قطعات کامپیوتر

اجزای اصلی هر کامپیوتر یا پی سی که در معرض دید قرار دارند، بدین توضیح اند:

 • کیس کامپیوتر
 • مانیتور
 • کیبورد
 • موس
 • اسپیکر

چنانچه لپ تاپ داشته باشید، دیگر خبری از کیس جداگانه نیست و تنها چیزی که شما می بینید، یک مانیتور و کیبورد متصل به هم است. حال قطعات PC را یک به یک معرفی می کنیم.

برای تعمیر کامپیوتر در محل با خبرنگاران از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

کیس کامپیوتر

یکی از قطعات کامپیوترهای خانگی، کیس آن هاست. کیس یک جعبه آهنی یا پلاستیکی است که قطعات اصلی کامپیوتر از جمله مادربورد، سی پی یو، و منبع تغذیه درونش جای گرفته اند. در جلوی کیس، دکمه خاموش و روشن دستگاه تعبیه شده و یک یا دوتا درایو دیسک.

کیس ها در شکل ها و میزان های مختلف وارد بازار می شوند. کیس کامپیوتر رومیزی معمولا روی میز قرار می گیرد و مانیتور هم در کنارش می نشیند. کیس های بزرگتر، معمولا روی زمین و زیر میز جا می گیرند و مانیتور همچنان روی میز قرار می گیرد. لپ تاپ ها فاقد کیس جداگانه هستند و تمام اجزای داخلی کیس، درون فضای لپ تاپ گنجانده شده است.

مانیتور کامپیوتر

مانیتور در حقیقت نمایشگر است که مانند یک تلویزیون می ماند. این وسیله با یک ویدئوکارت کار می نماید که درون کیس قرا دارد و به یاری آن، تصاویر و نوشته ها را نمایش می دهد. بیشتر مانیتورها دکمه های کنترل دارند که به یاری آن ها می توانید تنظیمات نمایشگر مثل نور صفحه یا میزان آیکون های روی صفحه را عوض کنید. برخی از مانیتورها هم مجهز به اسپیکرهای داخلی هستند.

مانیتورهای نوتر، معمولا نمایشگرهای ال سی دی یا ال ای دی دارند به همین دلیل همچون تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی، از ضخامت آن ها کاسته شده و فضای کمتری را اشغال می نمایند و سبک تر هستند. به این مانیتورها، flat panel گفته می گردد.

آشنایی با سومین جزء از قطعات کامپیوتر؛ کیبورد

کیبورد یا صفحه کلید، اصلی ترین راستا ارتباط برقرار کردن با کامپیوتر است. امروزه کیبوردها در طرح ها و رنگ های متنوع، با کلیدهای مختلفی در بازار عرضه می شوند. اگر گیمر هستید، کیبورد گیمینگ هم در بازار موجود است که اختصاصی، و به منظور لذت بیشتر از بازی ساخته شده است. البته با وجود این همه تنوع، همه کیبوردها ماموریت یکسانی دارند. شما به یاری آن ها می توانید تایپ کنید و به تسک های روزانه تان رسیدگی کنید.

آشنایی با دکمه های مهم کیبورد

 • دکمه Esc در کیبورد

یکی از اجزای کیبورد که اهمیت زیادی هم دارد، دکمه Esc یا escape است. با یاری این دکمه، می توان عملیات مختلف را روی سیستم متوقف کرد. برای مثال، اگر لود شدن صفحه ای خیلی زمان می برد و خسته تان نموده، به سادگی با زدن این دکمه، لودینگ را متوقف می کنید و از آن صفحه خارج می شوید.

 • سری دکمه های F

دکمه های Function از 1 تا 12 بالای کیبورد نشسته اند و در حقیقت مانند میانبری به یک سری فعالیت ها عمل می نمایند. مثلا، اگر احتیاج داشته باشید که صفحه یاری یا help را باز کنید، کافیست دکمه F1 را فشار دهید.

 • دکمه های Print screen, Scroll lock, Pause/Break

این سه دکمه، بالا سمت راست کیبورد نشسته اند. کلید پرینت اسکرین مانند یک پرینتر عمل می نماید و از صفحه، اسکرین شات می گیرد و شما هر زمان بخواهید می توانید آن را ویرایش کنید یا تغییر سایز دهید. کلیدهای Scroll lock و Pause/ Break امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند.

 • اعداد

یکی از مهمترین قطعات کامپیوتر و صفحه کلید، اعداد آن هستند. در بیشتر کیبوردها دو ردیف عدد قرار گرفته. یکی در سمت راست کیبورد که مانند یک ماشین حساب است، و دیگری در بالای کیبورد و زیر دکمه های F. در لپ تاپ های کوچک، معمولا فقط یک سری اعداد وجود دارد که در واقع همان اعداد زیر کلیدهای F هستند.

 • کلید Backspace

کلید بک اسپیس در زمان نوشتن متن به شما یاری زیادی می نماید و در واقع مثل یک پاک کن می ماند و بخش هایی از متن که بخواهید پاک کنید را برایتان پاک می نماید.

 • کلید Tab

این کلید، برای زمانیست که می خواهید در اول پاراگراف، کمی متن را به جلو هل دهید. در زمان نگارش متن های رسمی، کلید تب بسیار مهم است.

 • کلید Enter

یکی از مهمترین قطعات کامپیوتر و کلیدهای کیبورد، همین کلید اینتر است. این کلید خیلی جاها اوامر و فرمانات را اطاعت می نماید و مانند یک شاه کلید به بخش های مختلف ورود می نماید. هر زمان آدرس وبسایتی را تایپ کنید، با زدن گزینه اینتر، به آن سایت ورود می کنید. در بازی ها خیلی از کارها با یاری اینتر انجام می گردد. بعلاوه، در هنگام تایپ کردن، به یاری اینتر به خط بعد می روید.

 • جهت ها

جهت ها هم نقش مهمی در کیبورد کامپیوتر دارند و اهداف زیادی را پیش می برند. هر زمان که فایلی را روی کامپیوتر باز کنید و بخواهید آن را بالا و پایین کنید، یا بازی خود را کنترل کنید، این چهار کلید به شما یاری می نمایند.

آشنایی با قطعات کامپیوتر؛ موس

موس یا Mouse، همانطور که از نام و ظاهرش معین است، یک موش را تداعی می نماید. این وسیله با یک سیم که همچون دم موش است، به کیس وصل می گردد. البته امروزه موس های وایرلس هم فراوری می شوند که حمل و کار را راحت تر می نمایند و تنها کافیست که دانگل آن را به لپ تاپ یا کیس وصل کنید.

از آن جایی که مانیتورها لمسی نیستند، برای این که به قسمت های مختلف آن بروید، باید از موس بهره ببرید. موس به شما اجازه کلیک کردن روی قسمت های مختلف و حرکت دادن فایل های روی مانیتور را می دهد و یکی از اصلی ترین قطعات کامپیوتر محسوب می گردد. لپ تاپ ها، فاقد موس هستند و یک موس پد دارند که با یاری لمس انگشتان به هر جهت، اوامر شما را انجام می دهند. البته شما هر زمان که بخواهید می توانید یک موس تهیه کنید تا کار برایتان راحت تر گردد.

جایگزین های موس کامپیوتر

 1. تاچ پد: پیش تر هم در مورد تاچ پد صحبت کردیم. این بخش از کامپیوتر یک صفحه لمسی است که با لمس کردنش، می توانید صفحه را کنترل کنید.
 2. ترک بال: Trackball، توپی است که آزادانه روی نمایشگر می چرخد. به جای حرکت دادن موس، می توانید توپک را بغلتانید تا نشانه آن روی مانیتور حرکت کند.

آشنایی با دیگر دکمه ها، پورت ها و سوکت ها در کامپیوتر

نگاهی به جلو و عقب کیس بیندازید. آن جا تعداد زیادی دکمه و پورت مشاهده خواهید کرد. حال بروید سراغ مانیتور و دکمه های آن را هم آنالیز کنید. احتمالا چیزی حدود 10 دکمه در مانیتور پیدا کنید. از آن جا که کامپیوترها با هم فرق دارند، تعداد دکمه ها، سوکت ها و پورت هایشان هم با هم فرق می نماید؛ اما یک سری از این دکمه ها و پورت ها در همه کامپیوترها ثابت هستند. در ادامه با این قطعات کامپیوتر آشناتر خواهید شد.

قطعات کامپیوتر در جلوی کیس

 • درایو اپتیکال: به این درایو، سی دی رام یا دی وی دی رام هم گفته می گردد و برای خواندن و اجرای سی دی ها و دی وی دی ها استفاده می گردد.
 • دکمه پاور: این دکمه، برای روشن کردن دستگاه بکار می رود.
 • پورت USB: در تمام کیس ها یکی دو تا پورت یو اس بی وجود دارد. با این پورت ها، می توانید هر وسیله ای از جمله کیبورد، پرینتر، میکروفون و دوربین را وصل کنید. آن ها معمولا هم در جلو و هم در عقب کیس هستند.

قطعات کامپیوتر در عقب کیس

در بخش پشتی، پورت هایی تعبیه شده که برای اتصالات خاصی هستند. جای این پورت ها در هر کامپیوتر فرق می نماید و هر کمپانی سازنده ای آن ها را در جای متفاوتی قرار داده است و حتی برخی از این پورت ها ممکن است رنگ معینی داشته باشد. بهتر است کمی بیشتر در موردشان صحبت کنیم.

 • پورت مانیتور: در این قسمت، می توانید کابل مانیتور را اتصال دهید. در برخی کیس ها، برای مانیتور پورت های مختلفی قرار گرفته مانند پورت HDMI یا DVI.
 • پورت USB: همانطور که گفتیم، در پشت کیس هم پورت یو اس بی وجود دارد. معمولا کاربران ترجیح می دهند که کیبورد یا موس خود را به این پورت های پشتی بزنند.
 • پورت Ethernet: این پورت شبیه مودم است اما کمی قطورتر و سنگین تر از آن. با یاری این پورت می توانید به اینترنت وصل شوید.
 • پورت PS/2: این پورت ها گاهی برای وصل کردن موس و کیبورد استفاده می شوند. پورت موس سبز است و پورت کیبورد، بنفش. در کامپیوترهای نو این پورت ها جای خود را به یو اس بی داده اند.
 • سوکت برق: کابل برق کامپیوتر، در این قسمت وصل می گردد.

بیشتر بخوانید: استفاده از موبایل به عنوان ماوس بلوتوثی

انواع قطعات کامپیوتری فرعی و لوازم جانبی

 • پرینتر: از پرینتر برای پرینت گرفتن عکس ها، مدارک و هر چیز دیگری که روی مانیتورتان ظاهر گردد می توانید بهره ببرید. پرینترهای مختلفی، نظیر پرینترهای لیزری و جوهری وجود دارند.
 • اسکنر: با یاری اسکنر می توانید یک عکس یا مدرک فیزیکی را اسکن، و در کامپیوتر ذخیره کنید. خیلی از اسکنرها و پرینترها در یک دستگاه هستند اما به صورت جداگانه هم فراوری می شوند.
 • اسپیکر/ هدفون: با یاری اسپیکر و هدفون، اطلاعاتی از کامپیوتر به کاربر می رسد. شما با یاری هدفون می توانید موزیک و هر صدایی که از کامپیوتر خارج می گردد را بهتر بشنوید.
 • وبکم: وبکم ها می توانند فیلم ضبط نمایند و عکس بگیرند. بعلاوه هنگام چت یا حضور در جلسات آنلاین، بسیار کاربردی هستند و می توانید تعامل تصویری با افراد دیگر داشته باشید. وبکم ها میکروفون هم دارند.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم توضیحات کامل و جامعی در مورد بخش های مختلف کامپیوتر و کارکردشان صحبت کنیم. امیدواریم که به خوبی از پس این کار برآمده باشیم و شما تمام اطلاعات مورد احتیاج را دریافت نموده باشید. اگر سوالی در مورد توضیحات برایتان ایجاد شده، حتما از ما بپرسید. تمام پرسش ها پاسخ داده می شوند. بعلاوه می توانید برای تعمیر قطعات کامپیوتر خود از تیم متخصصین خبرنگاران نیز یاری بگیرید.

ممنونیم که این مقاله را تا انتها مطالعه کردید.

برای تعمیر کامپیوتر از متخصصین خبرنگاران رایگان قیمت بگیرید و برترین را انتخاب کنید.

 • تعمیر کامپیوتر، لپ تاپ، ای مک، مک بوک
 • نصب ویندوز و برطرف مسائل نرم افزاری
 • نصب آنتی ویروس و ویروس یابی
 • نصب انواع نرم افزارها
تعمیر کامپیوتر با خبرنگاران

برای تعمیر کامپیوتر از متخصصین خبرنگاران رایگان قیمت بگیرید و برترین را انتخاب کنید.

 • تعمیر کامپیوتر، لپ تاپ، ای مک، مک بوک
 • نصب ویندوز و برطرف مسائل نرم افزاری
 • نصب آنتی ویروس و ویروس یابی
 • نصب انواع نرم افزارها
تعمیر کامپیوتر با خبرنگارانمنبع: آچاره
انتشار: 22 شهریور 1401 بروزرسانی: 22 شهریور 1401 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2450

به "آشنایی با قطعات کامپیوتر [اجزا، کلیدها و پورت ها]" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با قطعات کامپیوتر [اجزا، کلیدها و پورت ها]"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید