اختلال اوتیسم چگونه قابل تشخیص است؟

به گزارش تور روسیه ارزان، طبنا نیوز/یک روانشناس گفت: عملکرد غیر طبیعی در حداقل یکی از زمینه ها باید تا سن سه سالگی بروز کرده باشد تا فرد واجد ملاک های اتیسم شناخته شود اما در برخی موارد تا سنین بالاتر اختلال شناسایی نشده و در سنین بالاتر قابل تشخیص و شناسایی است.

اختلال اوتیسم چگونه قابل تشخیص است؟

متین نصری، روانشناس با اشاره به اتیسم (اوتیسم) بیان داشت: اتیسم اختلالی است که در آن رشد مهارت های اجتماعی زبان و ارتباط ذخایر رفتاری با تاخیر و به صورت انحرافی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه بچه ها مبتلا به اتیسم اغلب علاقه شدید و منحصر به فردی نسبت به طیف محدودی از فعالیت ها نشان می دهند، افزود: این بچه ها در مقابل تغییر مقاومت می کنند. همچنین حساسیت و پاسخ دهی مناسب نسبت به محیط اجتماعی نشان نمی دهند.

این روانشناس مطرح نمود: اختلالات فوق عموما بر جنبه های متعددی از رشد تاثیر می گذارد و با تظاهر در اوایل زندگی منجر به کژکاری پایدار می شود.

نصری گفت: عملکرد غیر طبیعی در حداقل یکی از زمینه ها باید تا سن سه سالگی بروز کرده باشد تا فرد واجد ملاک های اتیسم شناخته شود اما در برخی موارد تا سنین بالاتر اختلال شناسایی نشده و در سنین بالاتر قابل تشخیص و شناسایی است.

وی ادامه داد: در پسرها این اختلال 4 برابر بیشتر از دختران گزارش شده است در خانواده هایی که شرایط اقتصادی اجتماعی بالایی دارند این اختلال بیشتر گزارش شده اما این گزارشات می تواند مبتنی بر سوگیری ارجاعی باشد؛ یعنی احتمال مراجعه خانواده ها با طبقات بالایی اقتصادی اجتماعی بیشتر از سایر طبقات بوده است.

این روانشناس گفت: از جمله عواملی که خانواده ها باید نسبت به آن حساس باشد و به پزشک مراجعه کنند؛ این افراد وابستگی معمول نسبت به پدر و مادر و سایر افراد نشان نمی دهند، لبخند اجتماعی و حالت انتظار برای در آغوش گرفته شدن در برخورد با شخص بالغ وجود ندارد، تماس چشمی غیر عادی در این بچه ها شایع است.

نصری اضافه کرد: غالبا به نظر میرسد این بچه ها قادر به شناسایی یا تفکیک مهم ترین اشخاص زندگی خود نیستند. سبک شناختی این بچه ها این چنین است که این بچه ها نمی توانند حالت روانی یا احساسات اطرافیان خود را دریابند؛ به عبارت دیگر قادر نیستند انگیزه یا قصد دیگران را تشخیص دهند بنابراین میتوان گفت آنها فاقد همدلی هستند.

وی با اشاره به اینکه افراد مبتلا به اتیسم در سنین نوجوانی اغلب تمایلی به دوستی نشان نمی دهند، شرح داد:بی ثباتی خلقی در این بچه ها بسیار دیده می شود، آنها دچار تغییرات ناگهانی خلق مانند گریه یا خنده بی دلیل می شوند.

این روانشناس گفت: تقریبا در 75درصد بچه ها اتیسم عملکرد هوشی در حد عقب ماندگی ذهنی است و میتوان گفت سیر درمانی آنها طولانی و پیش آگهی نامساعدی دارند؛ به زبان بهتر باید اتیسم را به عنوان یک ویژگی شخصیتی پذیرفت و اهداف درمانی را روی افزایش مهارت های اجتماعی قابل قبول و کاهش نشانه های رفتاری عجیب و کمک به رشد ارتباط کلامی بنا کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1914

به "اختلال اوتیسم چگونه قابل تشخیص است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلال اوتیسم چگونه قابل تشخیص است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید