برگزاری نشست مجلس انگلیس

در حالی که مجلس انگلیس امروز چهارشنبه در پی حکم دادگاه عالی این کشور در لغو تصمیم بوریس جانسون برای معلق ساختن فعالیتش با برگزاری نشستی فعالیتش را از سر گرفته، این نخست وزیر محافظه کار انگلیس سفرش به نیویورک به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل را به شکلی زودهنگام به خاتمه رسانده و به کشورش بازگشته تا به مسائل داخلی رسیدگی کند؛ برآورد هایی در مورد احتمال صدور فراخوان برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام ازسوی وی نیز مطرح شده است.

برگزاری نشست مجلس انگلیس

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

بوریس جانسون بعد از حکم تاریخی اخیر دادگاه عالی انگلیس علیه تصمیمش در معلق ساختن مجلس شاهد زمینگیر شدن برنامه هایش برای بریگزیت و بروز بدترین بحران علیه دولتش روبرو شده است. او در حالی به کشورش بازگشته که از سوی سیاستمداران مخالفت دولتش برای استعفا و برگزاری انتخابات زودهنگام تحت فشار قرار گرفته است.

احزاب مخالف دولت جانسون خواهان صدور بیانیه ای فوری از سوی این نخست وزیر انگلیس درباره موضوع تشکیل مجدد جلسات مجلس عوام و حکم اخیر دادگاه عالی انگلیس در غیرقانونی خواندن تعلیق مجلس از سوی وی شده اند.

دفتر جانسون هر گونه مساله استعفای وی را مردود دانسته است. با این حال جانسون در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک چندان به مسائل داخلی پیش روی دولتش نپرداخت و به جایش نسبت به خطرات هوش مصنوعی و تکنولوژی علیه بشریت هشدار داد.

با این حال او در یک مقطع از این سخنرانی اشاره ای کوتاه به بریگزیت کرد و این وضعیت فعلی مربوط به بریگزیت را با داستان اطوره یونانی پرومتئوس مقایسه کرد.

او با اشاره به این که در این افسانه یونانی هر روز عقابی جگر پرومتئوس را میخورده، آن را شبیه به تجربه ای که برای بریگزیت در انگلیس در صورت اجرایی شدن تصمیم نمایندگان مجلس این کشور برای این مساله پیش خواهد آمد، دانست.

جانسون کمی قبل از آن تاکید نمود، که از تصمیمش برای خارج ساختن انگلیس از اتحادیه اروپا در تاریخ 31 اکتبر آینده عقب نشینی نخواهد نمود.

او گفت نهایت احترام را برای قضات دادگاه عالی انگلیس قائل بوده و از حکم آنها تبعیت خواهد نمود اما شدیدا با تصمیم این دادگاه مخالف است.

او در عین حال به قانونگذاران حامی باقی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا هشدار داد با بلوکه کردن بریگزیت بر خلاف اراده مردم عمل نکنند.

او گفت: من فکر می کنم این بسیار تاسف انگیز خواهد بود اگر که مجلس این ماموریت مورد درخواست مردم را سخت تر سازد اما در عین حال به کارش هم ادامه دهد.

انتظار می رود جانسون امروز بعد از بازگشتش به انگلیس یک سخنرانی خطاب به مجلس عوام انگلیس داشته باشد.

او روز سه شنبه یک کنفرانس تلفنی با وزرای کابینه خود از محل نیویورک داشت و در این کنفرانس جاکوب ریس موگ، قانونگذار محافظه کار ارشد مجلس عوام انگلیس گفته که از نظر او حکم اخیر دادگاه عالی انگلیس در سطح کودتای قانون اساسی است.

جانسون بنا به گفته یک منبع دولتی بعد از صدور حکم مذکور از سوی دادگاه عالی انگلیس، با ملکه این کشور صحبت نموده است اما این منبع نگفت که آیا جانسون از ملکه به خاطر وضعیت به وجود آمده عذرخواهی نموده یا خیر.

حکم دادگاه عالی انگلیس در مورد باطل و بی اثر کردن تصمیم جانسون به تعلیق کردن مجلس به این معنی است که دیگر لازم نیست که دولت انگلیس رسما مجلس را فرابخواند. به جایش، جان برکا، رئیس مجلس عوام به سادگی از قانونگذاران خواست امروز نشستهای این مجلس را تشکیل دهند.

جانسون در عین حال گفته که او هنوز خواهان آن است که سخنرانی جدیدی از سوی ملکه انگلیس اجرا شده و در آن برنامه های دولت در ارتباط با قانونگذاری بیان گردد.

یک سری اظهارنظرهای جانسون حاکی از آن بوده که او ممکن است بار دیگر برای معلق ساختن مجلس اقدام کند و او این احتمال را رد ننموده است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 13 مهر 1398 شناسه مطلب: 684

به "برگزاری نشست مجلس انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نشست مجلس انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید