بولت ژورنال چیست ، راهنمای کامل ساخت بولت ژورنال شخصی

به گزارش تور روسیه ارزان، اگر به تازگی با اصطلاح دفتر بولت ژورنال آشنا شده اید و در مورد آن چیز زیادی نمی دانید، این مقاله از را تا سرانجام دنبال کنید. احتمالا تا سرانجام متن، شما هم تصمیم می گیرید یک بولت ژورنال شخصی داشته باشید که با آن بتوانید نیازها و اهداف روزمره تان را رفع و رجوع کنید و در طول این کار هم تمرکزتان را از دست ندهید. در این مقاله از سرویس سبک زندگی به شما می گوییم که بولت ژورنال چیست، دفتر بولت ژورنال شامل چه مواردی است، بولت ژورنال کاربردهایی دارد و چطور می توان یک بولت ژورنال شخصی درست کرد.

بولت ژورنال چیست ، راهنمای کامل ساخت بولت ژورنال شخصی

بولت ژورنال چیست؟

بولت ژورنال را می توان در یک تعریف ساده این طور معرفی کرد:

یک سیستم برنامه ریزی مجذوب کننده که بخش های مختلفی را شامل می شود و به فرد برای گردآوری و نظم دادن به کارهای روزانه، هفتگی، ماهانه و حتی برنامه ریزی اهداف سالانه هم کمک می کند. مخترع یا بهتر است بگوییم مبدع بولت ژورنال را فردی به نام رایدر کارول می دانند. او برای مقابله با مشکل حواس پرتی و عدم تمرکز خود، این روش را ابداع کرد و آن را توسعه داد.

حالا بولت ژورنال به یک ابزار کاربردی برای همه افراد، در سنین مختلف و با شغل ها و تحصیلات متفاوت تبدیل شده است. این نکته را هم بدانید که چون قرار نیست همه افراد، سلیقه و اهداف مشابهی داشته باشند، بولت ژورنال هر فرد با فرد دیگر می تواند متفاوت باشد ولی در کل، همه بولت ژورنال ها بخش های مشترکی دارند که برای آسان تر شدن برنامه ریزی طراحی شده اند.

البته هر کس می تواند بولت ژورنال خودش را به مرور و بر اساس نوع نیاز، سلیقه و اهدافی که دارد، کامل کند. یعنی احتمالا بولت ژورنال شما در سال اول با همین دفترچه در سال سوم و چهارم، بسیار متفاوت تر و کامل تر خواهد بود.

اطلاع از آخرین مطالب مجذوب کننده و پرطرفدار

دفتر بولت ژورنال شامل چه مواردی است؟

در دفتر بولت ژورنال، همه اهداف و کارهای فرد، گردآوری و با یک نظم منطقی پیاده می شوند. برای تمرکز بیشتر و سنجش میزان کارایی، علاوه بر نوشتن برنامه های فردی در آن می توانید از موارد متنوعی مثل جمله های انگیزشی، شکرگزاری، تراوشات ذهنی (جایی برای کشیدن نقاشی و …)، کارهای مربوط به مراقبت از پوست و مو، چسباندن عکس های دلخواه و در کل هر چیزی که حالتان را خوب می کند، استفاده کنید.

نکته مهم این است که در صفحه اول بولت ژورنالتان، حتما شماره تماس و آدرس ایمیل یا حتی یک آدرس پستی را یادداشت کنید. چون این دفتر بعد از مدتی مثل یک رفیق همیشه همراه می ماند و احتمالا نمی خواهید در میانه راه آن را گم کنید.

کاربرد بولت ژورنال

مهم ترین کاربرد بولت ژورنال، طراحی یک برنامه منظم و پایبند ماندن به آن و رسیدن به هدفی است که برای آن برنامه ریزی کرده اید. این برنامه ها می توانند هم شامل برنامه های کوتاه مدت و هم شامل برنامه های بلندمدت شوند که کلی تر هستند. مثل موفقیت تحصیلی، شغلی، برنامه ریزی برای پس انداز پول و خرید یک وسیله مورد نیاز و … . با انجام این کارها و پیروی از برنامه ای که دارید، مزایای بسکمک هم به دست می آورید. مهم ترین مزیت ها عبارتند از:

1. آرامش ذهنی و از بین رفتن استرس و تنش روزانه

2. تلاش فردی و رقابت با خود

3. شناخت نقاط قوت و ضعف

4. ایجاد انگیزه و تقویت روحیه

5. جلوگیری از بی نظمی و تمرکز بر فعالیت های مهم

روش ساخت بولت ژورنال

حالا که با بولت ژورنال و اهمیت آن آشنا شدید، می توانید راحت تر برای درست کردن بولت ژورنال شخصی تان اقدام کنید. قبل از هر چیز باید بدانید که قرار نیست بولت ژورنال تزئین های پیچیده ای داشته باشد و در فرایند ساخت آن مجبور به استفاده از وسایل گران قیمت باشید.

باید این دفترچه کارتان را راحت تر و بی دردسرتر کند، پس سعی کنید وسواس زیادی به خرج ندهید و یک دفترچه بولت ژورنال ساده و مینیمال برای خودتان تهیه کنید. برای درست کردن یک بولت ژورنال به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

یک دفتر ساده

از هر دفتری می توانید به عنوان دفتر بولت ژورنال استفاده کنید. دفتر های شطرنجی، دفترهای نقطه ای، دفترهای بدون خط یا خط دار، دفترهای طرح دار و … را می توانید بنا به سلیقه تان انتخاب کنید. البته این را هم به خاطر داشته باشید که جنس برگه های دفتر بهتر است کمی ضخیم باشد تا رنگ یک سمت کاغذ، به سمت دیگر نفوذ نکند.

میزان این دفترها نباید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد. چون این دفتر را قرار است همه جا همراه تان داشته باشید، پس باید میزان آن در حدی باشد که داخل کیف یا کلاسور و … جا شود. آنقدر هم کوچک نباشد که نتوان داخل آن چیزی نوشت. در ضمنً سبک و کم وزن بودن دفتر یک موضوع مهم است. دفتری را انتخاب کنید که سنگین نباشد تا مجبور نباشید آن را در خانه بگذارید.

اتوماتیک یا مداد

بعد از انتخاب یک دفتر مناسب و مطابق سلیقه تان، وقت انتخاب اتوماتیک یا مداد است. بهتر است از اتوماتیک استفاده کنید تا رنگ آن به مرور کمرنگ نشود ولی ایده استفاده از مداد هم برای خیلی ها مجذوب کننده است. به کار بردن چند نوع اتوماتیک یا مداد با رنگ های متفاوت، می تواند دفتر بولت ژورنال تان را حسابی زیبا و خلاقانه کند. ماژیک های رنگی یا هایلایتر هم برای این کار مناسب هستند.

طراحی صفحه های بولت ژورنال

صفحه های بولت ژورنال به صفحه های مربوط به برنامه ریزی برای اهداف بزرگ و برگه های مربوط به اهداف کوچک تقسیم می شوند. طراحی دفتر را با صفحات اصلی شروع کنید و بعد بنا به سلیقه و نیازتان، صفحات جانبی را به آن اضافه کنید. اولین صفحه ژورنال را به همان اطلاعات شخصی تان اختصاص بدهید. سپس صفحه کلید را طراحی کنید. این صفحه در همه بولت ژورنال ها باید وجود داشته باشد.

صفحه کلید یا Key Page

به صفحه کلید، صفحه قرارداد هم گفته می شود و اولین صفحه رسمی بولت ژورنال شماست. در این صفحه شما معین می کنید که هر علامت نشانه چه چیزی است. این علامت ها را می توانید بر اساس علامت بولت ژونال رایدر (مبدع بولت ژورنال) تعریف کنید.

علامت نقطه: یک وظیفه یا کار

علامت دایره توخالی: یک رویداد مثل جلسه کاری یا تولد دوستان و اطرافیان

علامت ضربدر: کاری که انجام و تمام شده است

علامت ستاره: برای نشان دادن کارهای مهم

علامت فلش به سمت جلو: کارهایی که به زمان بعد موکول شده اند

علامت خط فاصله: یادداشت های ضروری یا دلخواه

صفحه لیست یا Index Page

برای بولت ژورنال هایی که قطر بیشتری دارند و پیدا کردن یک یا چند مورد در آن ها سخت است، استفاده از لیست می تواند کاربردی باشد. در این صورت باید دفترتان را شماره گذاری کنید. این شماره گذاری را می توانید به صورت دستی انجام دهید. در صفحه لیست می توانید صفحات مهم را جا بدهید. یا می توانید این صفحه را خالی بگذارید و بعد اگر دفترتان قطور شد، آن را کامل کنید.

صفحه چشم انداز سالانه یا Future Log

هر بولت ژورنال با چشم انداز سالانه شروع می شود. یعنی باید بخشی را به هر ماه از سال اختصاص دهید و برنامه های خودتان را برای آن ماه بنویسید. نیازی به ذکر جزییان نیست، نام بردن از همان رویداد مهم کافی است. این بخش به مرور کامل تر می شود و در آخر سال می توانید به خوبی کارها و عملکرد خودتان را بازبینی کنید.

صفحه برنامه ریزی ماهانه یا Monthly Log

قبل از شروع هر ماه باید به طراحی چشم انداز ماهانه تان بپزدازید. یعنی باید بنویسید که قرار است در طول ماه چه هدف هایی را دنبال کنید. در این بخش اهدافی را که در قسمت سالانه نوشته بودید، دوباره بیاورید. به این اهداف، جزییات بیشتری را می توانید اضافه کنید.

صفحه برنامه ریزی روزانه یا Daily Log

در این قسمت باید تمام تکالیف روزمره خودتان را یادداشت کنید و همه چیز را با جزییات بنویسید.

صفحه های جانبی و حاشیه ای دفتر بولت ژورنال

آرزوهایی که باید به آن ها برسید

همان اول سال بهتر است این وقت را به خودتان بدهید که تصمیم بگیرید کدام هدفتان در اولویت است و تا خاتمه سال می خواهید به کدام آرزویتان برسید. یک صفحه را به این کار اختصاص بدهید و بنویسید که دلتان می خواهد چه چیزهایی را تا آخر سال بخرید یا چه کارهایی انجام دهید.

کتاب هایی که باید بخوانید

یک لیست از کتاب هایی که نخوانده اید یا برای بار دوم یا چندم می خواهید بخوانید، تهیه کنید. این صفحه را به مروز کامل کنید یا این که هر کدام را خواندید، یک تیک یا ضربدر جلو آن بزنید، یعنی این کار را به اتمام رسانده اید.

فیلم ها و سریال هایی که باید ببینید

حتما برای گردآوری کردن این لیست از دیگران مشورت بخواهید یا پیشنهاد های بقیه را در این صفحه بیاورید و به مرور فیلم ها یا سریال ها را تهیه کنید و ببینید.

سفرهایی که باید بروید و جاهایی که باید ببینید

رفتن به سفر، موزه یا مکان های تفریحی را حتما در برنامه خودتان قرار دهید و بعد از انجام دادن هر کدام، کنار آن تیک بزنید.

غذاهایی که می خواهید بپزید

این کار بسیار هیجان انگیز است. می توانید با این کار هر بار هوس خوردن یک غذا یا دسر نو به سرتان زد، در این بخش وارد کنید و سر فرصت آن را درست کنید.

هنرها و علم هایی که می خواهید یاد بگیرید

یک صفحه را برای یادگیری هنرهایی که دوست دارید اختصاص دهید، مثل نقاشی، طراحی، نواختن یک ساز، یاد گرفتن یک مهارت یا ورزش نو و …

عادت هایی که باید به دست آورید

به این بخش Habbit Tracket هم گفته می شود. در واقع لیستی از عادت هایی است که می خواهید به دست بیاورید. مثلا سحرخیز شدن، ورزش روزانه، مطالعه کردن، خواب به موقع شبانه، نوشیدن آب، مراقبت از سلامتی و …

نکات تکمیلی برای استفاده بهتر از بولت ژورنال

هر روز به مدت حدود 10 دقیقه به پر کردن و تنظیم برنامه های بولت ژورنال اختصاص دهید.

اگر یک یا چند روز به دفترتان سر نزدید، نگران نباشید و استرس نگیرید. این اتفاق برای همه کسانی که بولت ژورنال دارند، می افتد. پس عذاب وجدان نگیرید.

اگر در دفترتان ردی از خط خوردگی افتاد، حساس نشوید. قرار است این دفتر مایه آرامش تان شود، نه این که اعصابتان را به خاطر این حساسیت ها خرد کنید.

اگر وقت ندارید می توانید از بولت ژورنال های آماده استفاده کنید ولی درست کردن بولت ژورنال شخصی یک روش مفیدتر است که می توانید سلیقه و نیازتان را به خوبی در آن دخیل کنید.

سوالات متداول

آیا دفتر بولت ژورنال همان دفتر پلنر است؟

خیر. ولی این دو دفتر شباهت هایی به هم دارند و هر دو برای برنامه ریزی کردن به کار می فرایند.

آیا دفتر بولت ژورنال را می توان از فروشگاه ها خریداری کرد؟

بله. می توانید دفتر بولت ژورنال را آماده تهیه کنید ولی اگر خودتان درست کنید، بهتر است.

دفتر مخصوص بولت ژورنال چیست؟

بولت ژورنال دفتر مخصوص ندارد و بنا به سلیقه خود می توانید از دفتر های مختلف برای درست کردن بولت ژورنال استفاده کنید.

نوشته های مرتبط

8 مورد از راه های بالا بردن و تقویت اعتماد به نفس و مجذوب کنندهیت درونی در بزرگسالان

تست روانشناسی رنگ | رابطه رنگ مورد علاقه و شخصیت و خصوصیات اخلاقی

برنامه ریزی برای سال نو | چطور در سال نو به اهداف خود برسیم؟

10 اشتباه رایج والدین در تربیت کودک که مخرب هستند

منبع: افق کوروش
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2272

به "بولت ژورنال چیست ، راهنمای کامل ساخت بولت ژورنال شخصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بولت ژورنال چیست ، راهنمای کامل ساخت بولت ژورنال شخصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید