تشخیص سریع سکته مغزی با موبایل

به گزارش تور روسیه ارزان، دیجیاتو نوشت: اپلیکیشن FAST.AI هنوز به صورت عمومی منتشر نشده، اما دانشمندان اثربخشی آن را آزمایش نموده اند که نتایج امیدوارکننده ای را به همراه داشته است.

تشخیص سریع سکته مغزی با موبایل

یک اپلیکیشن تازه ممکن است به زودی بدون یاری پزشک قادر به تشخیص علائم سکته مغزی کاربران خود باشد. این اپلیکیشن که FAST.AI نام دارد، هنوز در حال توسعه است و در دسترس عموم قرار نگرفته، اما تحقیقات اولیه نشان می دهد که می تواند با موفقیت عدم تقارن صورت و ضعف بازو، دو علامت رایج سکته را تشخیص دهد.

FAST.AI برای تشخیص این موارد از هوش مصنوعی با یاری دوربین و سنسورهای خود استفاده می نماید. دانشمندان با انجام یک مطالعه در چهار مرکز بزرگ سکته مغزی بلغارستان روی بیش از 270 بیمار که قبلاً به وسیله پزشکان تشخیص داده شده بود که از سکته مغزی رنج می برند، اثربخشی این اپلیکیشن را آزمایش نموده اند.

آزمایش نحوه عملکرد برنامه تشخیص سکته مغزی

براساس چکیده این مطالعه، این برنامه می تواند در 97 درصد مواقع عدم تقارن صورت و در 72 درصد مواقع ضعف بازو را به درستی تشخیص دهد. این برنامه بعلاوه برای تشخیص گفتار نامفهوم طراحی شده است، اما دقت این ویژگی در مطالعه مورد آزمایش قرار نگرفته است.

قربانیان سکته مغزی اگر در عرض سه ساعت پس از سکته تحت درمان قرار بگیرند، شرایط بهتری خواهند داشت. طبق گفته CDC، در آن بازه زمانی، آن ها می توانند داروهایی دریافت نمایند که می تواند لخته ها را از بین ببرد و باعث از دست دادن اکسیژن در قسمت هایی از مغز آن ها گردد که باعث می گردد احتمال بهبود کامل بیشتر گردد.

وجود یک اپلیکیشن مانند FAST.AI به طور بالقوه می تواند زمان بین سکته مغزی و درمان بیمار را کاهش دهد و حتی جان یک انسان را نجات دهد.

در طول چند سال گذشته پیشرفت های زیادی در زمینه یاری به بیماران سکته مغزی اجرا شده است. به عنوان مثال، محققان MIT اوایل امسال ربات جراحی تازهی را طراحی نموده بودند که که به پزشکان اجازه می دهد از راه دور به درمان بیمار پرداخته و لخته خون را از رگ های خونی مغز بردارند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2519

به "تشخیص سریع سکته مغزی با موبایل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سریع سکته مغزی با موبایل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید