حسینی میلانی: سازمان بوستان ها برای ثبت ملی درختان کهن پیشقدم گردد

به گزارش تور روسیه ارزان، تهران (پانا) - رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تاکید نمود علیرغم هزینه هنگفت از سوی مدیریت شهری برای حراست و حفاظت از درختان و فضاهای سبز، درخت زدایی خزنده در سطح معابر و کوچه ها مشاهده می گردد که مشارکت مردمی در محلات نقش مهمی متوقف ساختن این فرایند دارد.

حسینی میلانی: سازمان بوستان ها برای ثبت ملی درختان کهن پیشقدم گردد

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا ارزان از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

به گزارش روابط عمومی شورای شهر تهران، سید آرش حسینی میلانی عصر امروز در حاشیه نمایشگاه عکس درختان کهن تهران گفت: در بسیاری از شهرهای جهان، درختان را گرامی داشته و به نماد مهم فرهنگی آنها تبدیل شده اند. چنار در تهران می تواند چنین نمادی باشد. از قدیم این درخت را شاه درختان گفته، عنصر ثابت و اصلی در امامزادگان بوده و نماد سرسبزی و آبادی است.

وی با بیان اینکه چنارها و فضاهای سبز بخشی از احتیاجهای شهفرایندان تهرانی را تامین می نمایند، گفت: شاید این احتیاج مانند قبل شفاف و ملموس نباشد اما درختان از نظر فرهنگی بخشی از باورهای محلی ایرانیان بوده و در بسیاری از محلات، عنصر وحدت بخش محله ای بوده و هستند.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: هم اکنون نیز بوستان ها و فضاهای سبز در بعضی از محلات تبدیل به نماد یکپارچگی محله شده اند و پیرامون آنها گروه های اجتماعی مختلف با یکدیگر تعامل داشته و درختان به آنجا روح، نشاط و شادابی می بخشد.

حسینی میلانی بهبود شرایط زیستی را یکی از کارنمودهای مهم درختان در تهران برشمرد و توضیح داد: این درختان به خاطر ایجاد طراوت و کاهش حرارت محیطی نقش مهمی در ایجاد نشاط اجتماعی و کاهش تالمات روحی و روانی دارند.

وی با اشاره به وجود 45 هزار هکتار فضای سبز در سطح شهر تهران اظهار داشت: علیرغم هزینه هنگفت از سوی مدیریت شهری برای حراست و حفاظت از درختان و فضاهای سبز، شاهد یک درخت زدایی خزنده در سطح معابر و کوچه ها هستیم که مشارکت مردمی در محلات نقش مهمی در متوقف ساختن این فرایند دارد.

رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری اضافه نمود: شهرداری هر چند درختان را آبیاری نموده و آنها را هرس می نماید اما ساخت و سازها با درختان محلات و معابر نامهربان هستند. در نارمک تهران چنین اتفاقی در حال رخ دادن است که گویا بخشی از مشکل آنها به خاطر کمبود منابع آبی است که باید برای آبرسانی به آنها توجه جدی داشت.

حسینی میلانی با اشاره به نمایشگاه عکس درختان کهن تهران ابراز داشت: این نمایشگاه بدیع و مردمی است که مردم و شورایاران با عشق و علاقه درختان کهن محلات خود را شناسایی نموده و از آنها عکاسی نموده اند.

وی با ضروری دانستن ثبت میراث طبیعی تهران اعلام کرد: وزارت میراث فرهنگی، ثبت میراث طبیعی را وجه همت خود قرار داده و به همین دلیل چند چنار هم ثبت ملی شده اند. در این راستا برای ثبت دیگر درختان و چنارهای کهن تهران هم سازمان بوستان ها پیشقدم گردد تا با همکاری شورایاری ها این دارایی سبز تهران به افتخار محله ای شهفرایندان تبدیل شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1485

به "حسینی میلانی: سازمان بوستان ها برای ثبت ملی درختان کهن پیشقدم گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسینی میلانی: سازمان بوستان ها برای ثبت ملی درختان کهن پیشقدم گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید