روش آتش روشن کردن و نکاتی که باید بدانید

به گزارش تور روسیه ارزان، آتش روشن کردن در طبیعت دارای راهکارها و اصولی است که حتی در صورت همراه نداشتن کبریت و لوازم پیشرفته می توانید با دانستن این تکنیک ها در محل آتش روشن کنید و از مزایای مهم آن بهره ببرید. این اصول برای درست کردن آتش بسیار راحت و امکان پذیر است که موجب راحتی و امنیت شما در طول سفر خواهد شد.

روش آتش روشن کردن و نکاتی که باید بدانید

اصول آتش روشن کردن در طبیعت:

از مهم ترین عناصری که در درست کردن آتش دارای اهمیت است می توان به مواد سوختنی، اکسیژن و حرارت اشاره نمود که این سه عنصر به ضلع مثلث آتش معروف هستند و نبود هر یک از این عناصر موجب می گردد تا آتش درست نگردد و کوشش شما بی فایده خواهد بود.

1- انتخاب مکان:

مکان مورد نظر برای آتش درست کردن باید خشک و دارای حفاظت بادی باشد زیرا وزش باد شدید موجب خاموش شدن آتش خواهد شد بعلاوه در صورت امکان فضایی که دارای سرپناه است را برای این کار انتخاب کنید و وسایل مورد احتیاج برای ایجاد آتش را فراهم کنید.

2- پاک کردن محل:

قبل از روشن کردن آتش باید محل را از عواملی که مانع روشن شدن آتش می شوند پاک کنید به عنوان مثال وجود سنگ، مکان خیس و … مانع روشن شدن آتش می شوند.

3- درست کردن محافظ:

با استفاده از چند تکه چوب و قرار دادن آنها بر روی یکدیگر دیوار حفاظی تهیه کنید که موجب می گردد تا وزش باد به حداقل برسد و مانع از خاموش شدن شعله آتش می گردد. بعلاوه می توانید با کندن چاله در زمین مانع وزش باد شوید و به راحتی آتش روشن کنید.

4- تکنیک درست کردن آتش متناسب با جو و منطقه:

در منطقه ها برفی، بارانی و خشک شیوه های آتش روشن کردن فرق دارد به عنوان مثال در مکان هایی خشک با وزش باد شدید با استفاده از کندن چاله و شیوه خیمه زدن با چوب می توانید آتش روشن کنید.

شیوه های آتش درست کردن:

  • خیمه سرخپوستی یکی از شیوه های درست کردن آتش است که با استفاده از چوب و قرار دادن آنها به شکل خیمه موجب ایجاد آتش با کاهش اندازه وزش باد و برف می شوید.
  • در شیوه ای دیگر که به شیوه تکیه گاهی شناخته می گردد که با استفاده از چوبی سبز و قرار دادن آن در زاویه 30 درجه ای کناره های چوب سبز را با چوب های دیگر می پوشانید و آتش را درون این حفاظ روشن می کنید.
  • گودال تقاطعی نیز روش دیگر برای آتش درست کردن است که گودال 30 سانتی متری متقاطع باید کنده گردد و چوب ها در گودال ریخته گردد.
  • روشن شدن آتش به شیوه هرمی نیز از دیگر روش ها است با ایجاد هرم چوبی امکان پذیر است. و به خوبی آتش را مهار می نماید.

روش ایجاد آتش بدون کبریت

در صورت عدم دسترسی به فندک و کبریت، راه های دیگری برای درست کردن آتش وجود دارد، تماس سنگ چخماق با سطحی فلزی, موجب ایجاد جرقه و آتش سوزی می گردد، ضمن اینکه استفاده از ذره بین نیز روش دیگری برای این کار است و باید آن را طوری قرار دهید که نور و گرمای خورشید را روی سوخت راهنمایی نموده و موجب آتش گرفتن آن گردد. در صورت نداشتن ذره بین می توان از دوربین چشمی، عینک و یا یخ بهره ببرید و به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار دهید. ایجاد آتش با استفاده از باتری و فویل نیز روش دیگری می باشد.

وقتی آتش ایجاد شده و آغاز به سوخت می نماید، باید با استفاده از یک وسیله صاف همانند کاغذ یا غیره آغاز به باد زدن آن کنید، اما نباید شدت این کار زیاد باشد، زیرا خطرناک بوده و می تواند موجب پخش شدن آتش به روی برگ ها و علف های خشک و در نتیجه آتش سوزی گردد، در آخرین مرحله برای ادامه سوختن و خاموش نشدن آتش یک نوع سوخت به آن بیفزایید.

خاموش کردن آتش

هنگامی که کارتان با آتش به خاتمه رسید، باید همانگونه که آن را روشن نموده اید، اکنون خاموشش کنید. حال همه می دانند که آتش را با آب خاموش می نمایند، ولی بهتر است به جای خاموش کردن آتش با ریختن آب روی آن به روش دیگری این کار را انجام دهید، زیرا امکان دارد خودتان یا جهانگرد دیگری قصد استفاده مجدد از این مکان برای درست کردن آتش در این منطقه را داشته باشد.

از این رو بهتر است در چند مرحله آب را روی آتش بریزید و بعد از پاشیدن آب روی آتش با استفاده از وسیله ای که دست تان را نمی سوزاند، زغال های نیم سوخته و خاکستر آتش را تکان دهید تا اطمینان حاصل کنید که خیس شده و دوباره آتش نمی گیرند. اکنون بعد از خوابیدن دود ها و خاموش شدن صدای جلز و ولز آتش، کارتان به خاتمه می رسد. توجه داشته باشید انجام همه این کار ها و اطمینان از خاموش شدن آتش به علت آن است که ناخواسته موجب آتش سوزی در طبیعت نشوید، بنابراین بهتر است قبل از سفر حتما وسایل مناسب برای ایجاد آتش و نوع آتش مناسب را انتخاب کنید تا نگرانی در این زمینه نداشته و خاطره خوبی از سفرتان داشته باشید. در صورت تمایل با مراجعه به قسمت دانستنی های سفر و مطالعه این بخش می توانید اطلاعات خود در این زمینه را افزایش دهید.

منبع: دیجیاتور
انتشار: 15 مرداد 1401 بروزرسانی: 15 مرداد 1401 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2425

به "روش آتش روشن کردن و نکاتی که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش آتش روشن کردن و نکاتی که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید