روفتاپ پکیج چیست و چه تفاوتی با چیلر هواساز دارد؟

به گزارش تور روسیه ارزان، روفتاپ پکیج یکی از وسایل گرمایشی و سرمایشی در تمام روزهای سال است که از آن به منظور تصفیه هوا، تامین هوای تازه، سرد و گرم سازی محیط استفاده می گردد. مالکین ساختمان ها می توانند در زمان ساخت و ساز، علاوه بر در نظر گرفتن قیمت دریچه تهویه و سایر تجهیزات مورد احتیاج برای ساختمان، هزینه نصب این تجهیزات گرمایشی یا سرمایشی را نیز برآورد کنند تا سازه ای با امکانات رفاهی کامل و نو بسازند.

روفتاپ پکیج چیست و چه تفاوتی با چیلر هواساز دارد؟

روفتاب پکیج، در تهویه و تنظیم دمای محیط، همان کار چیلر هواساز را انجام می دهد، با این تفاوت که هزینه تعمیر و نگهداری، فضای مورد احتیاج و قیمت اولیه کمتری نسبت به چیلر دارد. بعد از نصب و راه اندازی هر کدام از مدل های سیستم تهویه مطبوع، آن ها باید به صورت منظم سرویس شوند. با توجه به مخارج بالای جبران خرابی دستگاه، قیمت دریچه بازدید و هزینه آنالیز تعمیرکار، بسیار به صرفه خواهد بود.

روفتاپ پکیج چیست؟

روفتاپ پکیج ها دستگاه هایی قدرتمند برای تغییر دمای محیط به حالت سرمایشی یا گرمایشی هستند. در واقع این دستگاه ها ابتدا هوای محیط را به واسطه فن های مخصوص می مکند و سپس با تماس آنها با کویل سرمایشی یا گرمایشی باعث سرد یا گرم شدن محیط می شوند. طی این مراحل، هوای مکیده شده به خوبی فیلتر خواهد شد تا تمام آلودگی های آن از بین برود.

هر دستگاه پکیج یونیت شامل 2 بخش مختلف به نام کندانسینگ و هواساز است. هر یک از این بخش ها وظایفی مختلفی را بر عهده دارند و باعث عملکرد مطلوب دستگاه حین کارکرد می شوند. کندانسینگ بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار می نماید و هواسازهای این دستگاه ها نیز به هواسازهای هایژنیک شبیه هستند.

بیشترین کاربرد روفتاپ پکیج کجاست؟

کاربرد پکیج های پشت بامی بسیار است، در ادامه بعضی از مهمترین آن ها را در اماکن مختلف فهرست می کنیم:

  • مراکز فرهنگی
  • اداره ها
  • مراکز درمانی
  • مراکز ورزشی
  • واحد های فراوریی
  • ویلاها

آشنایی با 5 مزیت روفتاپ یونیت

در ادامه فهرستی از مهمترین مزیت های روفتاپ پکیج ها را می آوریم تا با ویژگی های مثبت این دستگاه ها و عملکرد کلی آنها بیشتر آشنا شوید:

فراوری صدای کم

هر چند روفتاپ پکیج های باکیفیت صدای کمی دارند، اما با این حال شاید ایجاد مزاحمت نمایند. ولی از آنجا که می توانید این دستگاه ها را روی پشت بام نصب کنید، هیچ صدای آزاردهنده ای برای ساکنین ساختمان نخواهند داشت.

امنیت بالا

دستگاه های روفتاپ پکیج امنیت بسیار بالایی دارند، چون تمام قطعه ها و بخش های آنها داخل محفظه ای مستحکم قرار می گیرند. پس با این ویژگی دستگاه ها در برابر بسیاری از عوامل آسیب زا مثل باران، برف و آلودگی ها یا حتی به سرقت رفتن در امان خواهند بود.

نصب راحت روف تاپ پکیج

تمام بخش های روفتاپ پکیج ها داخل یک محفظه قرار دارند، برای همین نصب و استفاده از این دستگاه ها نسبت به دستگاه های مشابه بسیار راحت است و پیچیدگی خاصی ندارد.

انعطاف پذیری بالای سیستم یونیت پشت بامی

سیستم های روفتاپ پکیج انعطاف پذیری بالایی در عملکرد دارند. در واقع این دستگاه ها علاوه بر استفاده از هوای تازه، می توانند از هوای برگشتی نیز برای تهویه ساختمان استفاده نمایند. از جمله قابلیت های دیگر این دستگاه ها نیز می توان به امکان ترکیب هوای تازه با هوای برگشتی اشاره نمود.

عدم احتیاج پکیج یونیت به سیستم مکمل

روفتاپ پکیج ها دستگاه های کاملا مستقلی هستند که می توانند به تنهایی گرمایش یا سرمایش واحدهای ساختمان را تامین نمایند. بنابراین با استفاده از آنها به هیچ دستگاه دیگری به عنوان مکمل احتیاج ندارید.

معایب روف تاپ پکیج چیست؟

اکنون که می دانید مزیت های روفتاپ پکیج چیست، برای آگاهی کامل درباره این دستگاه ها باید با عیب های آنها نیز آشنا شوید. در ادامه فهرست بعضی از مهمترین عیب های این دستگاه را آنالیز می کنیم:

عدم استفاده برای مکان های بزرگ

از این دستگاه ها به علت محدود بودن ظرفیتشان و بعلاوه استفاده از چیلرهای تراکمی هوا خنک، نمی توان در محیط های بزرگ استفاده کرد؛ چون علاوه بر اینکه به چند دستگاه به صورت همزمان احتیاج دارید، باید لوله کشی های زیادی نیز انجام دهید.

احتمال آسیب دیدگی

روفتاپ پکیج ها بالای پشت بام قرار می گیرند، بنابراین اگر جنس بدنه باکیفیت و مقاومی نداشته باشند، خیلی زود آسیب می بینند. بعلاوه با عوامل آسیب زای مختلف مثل برف یا باران شاید قطعه های داخلی آنها نیز دچار مشکل شود. به همین علت این دستگاه ها در بازه های زمانی مشخصی مثل هر 1 سال 1 بار احتیاج به آنالیز دارند.

عدم کنترل دما در واحدهای مختلف

با پکیج یونیت امکان کنترل دما در واحدها به صورت جداگانه وجود ندارد؛ چون این دستگاه جزو سیستم های تهویه کانالی است.

تفاوت روفتاپ پکیج با هواساز چیست؟

اکنون که می دانید روفتاپ پکیج چیست، باید تفاوت آن را با چیلر هواساز نیز بدانید. چیلرهای هواساز و روفتاپ پکیج، هر 2 به واسطه هوا اقدام به تهویه فضای مورد نظر می نمایند. در این سیستم ها کویل های سرمایشی و گرمایشی نیز تعبیه می شود که به واسطه این قطعه ها دمای هوا تغییر می نماید؛ در نتیجه می توان گفت که این دستگاه ها از لحاظ کیفیت تقریبا مشابه یکدیگر هستند.

اما تفاوت هایی در چیلر هواساز با روفتاپ پکیج ها نیز وجود دارد که نمی توان از آنها چشم پوشی کرد. در ادامه این تفاوت ها را شرح می دهیم:

تفاوت در هزینه های نگهداری یا تعمیر

کویل های سرمایشی چیلرهای هواساز بعد از سرد کردن آب آن را پمپاژ می نمایند. برای این کار دستگاه های چیلر به قطعه های مختلفی احتیاج دارند که از جمله آنها می توان به سیستم لوله کشی و پمپاژ، شیرهای کنترلی و انواع شیر و صافی اشاره نمود. هر کدام از این قطعه ها هزینه های جداگانه ای برایتان می تراشند و باعث بالا رفتن هزینه های تعمیر و نگهداری دستگاه های چیلر می شوند.

اما کویل ها در دستگاه های روفتاپ پکیج به صورت انبساط مستقیم کار می نمایند؛ به همین علت هیچ احتیاجی به سیستم لوله کشی، پمپ، آب و تجهیزات دیگر ندارند؛ برای همین در هزینه های نگهداری و تعمیرات آنها صرفه جویی می شود.

تفاوت از لحاظ فضای مورد احتیاج برای نصب

یونیت ها نسبت به چیلرهای هواساز درون محفظه ای خاص و به صورت یکپارچه طراحی می شوند، به همین علت فضای بسیار کمتری را اشغال می نمایند. بنابراین اگر فضای کافی ندارید، یونیت ها گزینه بهتری برای تامین سرمایش و گرمایش ساختمانتان نسبت به چیلرهای هواساز هستند.

تفاوت در قیمت خرید دستگاه

روفتاپ پکیج ها قیمت کمتری نسبت به چیلرهای هواساز دارند، به همین علت بیشتر مردم به علت صرفه مالی ترجیح می دهند تا این دستگاه ها را بخرند.

کلام آخر؛ روفتاپ پکیج یا چیلر هواساز؟

روف تاپ پکیج یا پکیج یونیت پشت بامی، سیستمی یکپارچه از تلفیق چیلر و هواساز است که وظیفه تنظیم هوای محیط (سرمایش یا گرمایش) و تهویه مطبوع آن را بر عهده دارد. این دستگاه از دو قسمت اصلی هواساز و کندانسینگ تشکیل شده و هزینه اولیه آن نسبت به چیلر هواساز، کمتر است. عملکرد روفتاپ پکیج باعث کاهش مخارج تعمیر و نگهداری و فضای مورد احتیاج برای نصب می شود؛ هر چند توان سرمایش و گرمایش فضاهای بسیار بزرگ را ندارد.

منبع: اتاق
انتشار: 4 شهریور 1402 بروزرسانی: 4 شهریور 1402 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2597

به "روفتاپ پکیج چیست و چه تفاوتی با چیلر هواساز دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روفتاپ پکیج چیست و چه تفاوتی با چیلر هواساز دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید