عسگرپور: نمی توانستیم به دلیل فقر یا کرونا جشنواره را تعطیل کنیم

به گزارش تور روسیه ارزان، تهران (پانا) - دبیر سی وهشتمین جشنواره جهانی فجر با اشاره به برگزاری این رویداد جهانی در دوران کرونا می گوید باید دانست با حذف چه چیزی به کجا لطمه می خورد. البته که مناسبات جهانی هم هست و راه جدید را پیدا کرد، نمی توان گفت به دلیل فقر اهالی خانه سینما جشنواره را تعطیل کنیم.

عسگرپور: نمی توانستیم به دلیل فقر یا کرونا جشنواره را تعطیل کنیم

صبح امروز نشست خبری جشنواره دنیای فجر با محمد مهدی عسگرپور دبیر این رویداد هنری به صورت مجازی برگزار گشت.

در ابتدای این نشست عسگر پور با اشاره به شرایطی که در دو سال گذشته در دنیا پیش آمد و منجر به تغییر جشنواره سینمایی دنیا شد، به تشریح فرایند تصمیم گیری برای تعویق و بعد لغو جشنواره در سال گذشته پرداخت و گفت: جشنواره دنیای فجر اولین جشنواره ای بود که برگزاری آن لغو شد و در این دوره خیلی از جشنواره ها راه های جدیدی پیدا کردند و ما هم تجارب جدیدی به دست آوردیم، پلتفرم هایی طراحی کردیم تا بعضی فعالیت های ما به شکل مجازی برگزار شود. از تجارب جشنواره های دیگر هم استفاده کردیم چون تعدادی از رویدادهای دنیای با تغییر در زمان برگزار گشتند و بعضی دیگر هم به شکل فیزیکی و بعضی به شکل ترکیبی برگزار گشتند.

وی ادامه داد: انتخاب فیلم های جشنواره و کارهای دیگر در قالب دبیرخانه دائمی انجام می شود. چون انتخاب فیلم از کشورهای مختلف پارامتر مجهولی نیست، همه جشنواره ها در طول سال، جریان کلی رویدادها و جشنواره های دیگر را رصد می کنند. از حدود دو سال و اندی پیش به این طرف، همکاران ما در ستاد جشنواره کار انتخاب فیلم را انجام می دادند. بعضی از فیلم هایی که برای سال گذشته انتخاب شده بودند، عملاً دیگر غیرقابل استفاده بودند. چون یا اکران شده بودند یا در جشنواره های دیگر حضور پیدا کردند، به همین دلیل سیکل دیگری را پیگیری کردیم و در قالب آن بیش از هزار فیلم رصد شد.

عسگرپور درباره بودجه جشنواره بیان نمود: بودجه معمول جشنواره در سال های قبل به اندازه ساخت یک یا دو فیلم معمولی بود و امسال بودجه ما به اندازه ساخت نیم فیلم است. اگر این نیم فیلم خیلی زیاد است می توان درباره آن با جزئیات صحبت کرد.

دبیر این رویداد سینمایی با اشاره به این مطلب که مهم ترین تصمیم برای جشنواره امسال در بخش بازار بود،گفت: جشنواره دنیای فجر در منطقه جزء معدود محل هایی است که بقیه می توانند از آن استفاده کنند. مهمترین تصمیم ما این بود که این بخش به شکل مجازی با یک پلتفرم امن برگزار شود. بازار فیلم کن از پلتفرم سیناندو استفاده می کند و بعضی مسائل آن در این جهت برطرف شده و الان به یک پلتفرم امن تبدیل شده به همین دلیل ما با آن قرارداد بسته ایم. برای این بخش 60 پکیج را در نظر گرفته ایم و 400 ظرفیت استفاده کننده هم خواهد داشت. نحوه استفاده از این پلتفرم کاملاً تخصصی است اما مخاطبان عادی نمی توانند به آن ورود کنند و کاملا مشخص است چه کسانی به آن ورود پیدا می کنند.

وی گفت: در این دوره مهمان خارجی نداریم، اما درخواست حضور زیاد داشتیم و این برای ما جالب بود. محل برگزاری هم پردیس چارسو است که بدون بازار فیزیکی ولی با یک نمایشگاه پوستر خواهد بود. در این نمایشگاه پوسترهای دهه 60 و 70 کشور که عمدتا به جشنواره های دنیای راه یافته اند نمایش داده می شود. چند گذر سینما هم داریم که با همکاری شهرداری تهران اتفاق می افتد و محل آن ها اعلام خواهد شد.

به گفته عسگرپور پردیس چهارسو فضایی را به عنوان سالن روباز تجیهز می کند و سالن روباز سینما کانون که از سال های دور وجود داشت و استفاده نمی شد هم در این جشنواره میزبان نمایش فیلم ها خواهند بود.

وی درباره اینکه چه تعداد فیلم اولین نمایش خود را در این دوره خواهند داشت و آیا فیلم های اصغر فرهادی و وحید جلیلوند در این جشنواره حضور دارند یا خیر؟ گفت: در حال مذاکره با صاحبان فیلم ها هستیم اما اطلاعات مربوط به فیلم ها را بعدا اعلام می کنیم، چون تجربه نشان داده مسائلی پیش می اید از جمله اینکه بعضی دوستانی که ممکن است از من یا همکاران دیگر من خوششان نیاید تماس با فیلمسازان خارجی بگیرند وآن ها را به دلایل متعدد از حضور در جشنواره منصرف کنند.

عسگرپور در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالی دباره اصرار به برگزاری جشنواره در شرایط کرونایی گفت: جشنواره های بسیار زیادی هستند که برگزار گشته اند و من ندیده ام در کشوری پرسیده شود که چرا جشنواره را برگزار می کنید یا چرا بودجه آن را در جایی دیگر خرج نمی کنید. ما به عنوان جشنواره عضو فیاپف باید بگوییم به دلیل فقر نمی خواهیم جشنواره را برگزار کنیم؟ ضمن اینکه صرف بودجه یک بخش در جایی دیگر همان مشکل قدیمی را در طی فرایند اداری و ورود سازمان بازرسی دارد.

وی ادامه داد: من به عنوان دبیر جشنواره و فیلمسازی که سابقه مدیریت صنفی هم داشتم، یکی از مسائل تاریخی کشور را این می دانم که اکوسیستم یک موضوع را متوجه نمی شویم. این مشکل بسیاری از کشورهایی است که شاید در رده بندی کشورهای دنیا سوم باشند. اگرچه ما در بسیاری از موضوعات دنیا سوم نیستیم، ولی هر موضوعی یک اکوسیستمی دارد. وقتی می گوییم که سینما چیست، بعضی از دوستان به تولید و عرضه اشاره می کنند و هرکس از دید خود جریان را می بیند. وقتی می خواهیم به عنوان خبرنگار، مدیر، پخش کننده یا هرچیز دیگری وارد موضوع شویم باید متوجه این اکوسیستم باشیم. جشنواره ها در طول سال ها شکل گرفته اند، آیا این جشنواره ها فقط مهمانی اند؟ این تفکر روزنامه های زرد است که جشنواره را مهمانی و دورهمی می دانند که انگار عده ای با هم می نوشند، می رقصند و جوایزی هم می دهند! حالا ممکن است یکی به جشنواره کن رفته و فقط یک چیزی دیده، اما اکوسیستم یک رویداد فقط همین نیست. بخشی نمایش فیلم است، بخشی بازار است. باید کامل دید.

او گفت: باید در این شرایط ببینیم کرونا کدام بخش از اکوسیستم را نابود کرده است. رسانه ها تحقیق کنند کرونا چه کرده است. ما هنوز متوجه نیستیم با چه چیزی در چه سطحی مواجهیم. کرونا به سینما آسیب جدی زده، در این سال ها آثاری تولید شده که در صف اکران هستند. اما آیا سینماها باز هستند؟ یکی از راه های اکران این ها همین جشنواره هاست.

وی بیان نمود: من به دلیل مسئولیتم باید به این اکوسیستم فکر کنم، باید بدانیم با حذف چه چیزی به کجا لطمه می خورد. البته که مناسبات دنیای هم هست و باید بگردیم و راه جدید را پیدا کنیم. ما نمی توانیم بگوییم به دلیل فقر اهالی خانه سینما جشنواره را تعطیل کنیم. ما باید پابه پای دنیا پیش برویم، در دنیا گشتند و پیدا کردند. بعضی از دوستان می گویند مسال مالی را مطرح می کنند ولی مگر چه منفعتی برای ما دارد؟ من اگر در همین ایام یک سریال می ساختم، ده برابر چیزی که جشنواره برای من داشت، عایدی به من می داد.

دبیر جشنواره دنیای فجر همچنین درباره باشگاه مخاطبان جشنواره توضیح داد: نظریه ای در مورد جشنواره دنیای وجود داشت که زمان برگزاری اش باید زمانی باشد که دانشجوها فراغت بیشتری برای حضور داشته باشند. اعتراف می کنم که زمان دوره های قبلی بهتر بود ولی در حال حاضر اوضاع تغییر کرده است. فعلا بیش از 10 هزار نفر در باشگاه مخاطبان عضو هستد که حدود چهار هزار نفر آن ها فعال اند و به نظرم امسال به این آمار اضافه می شود.

وی درباره تفاوت حضور فیلم های ایرانی در دو جشنواره ملی و دنیای فجر هم گفت: جشنواره ما، جشنواره ملی فجر نیست. در جشنواره دنیای بخشی از سینمای ایران با بخشی از سینمای دنیا رقابت می کند و در بازار همدیگر را ارزیابی می کنند. یک سوال ما این است که فیلم های جشنواره ملی و دنیای یکی هستند؟ جشنواره دنیای فجر تریبون سینمای ایران نیست همانطور که دیده ایم بعضی از فیلم ها در جشنواره ملی فجر نبودند ولی در بازارهای دنیای اتفاق خوبی برایشان رخ داده است پس ممکن است بعضی فیلم ها با جشنواره ملی سازگار نباشند و باید به فیلم هایی که در این مدیوم سازگارند توجه کرد.

به گفته عسگرپور به دلیل اینکه مراسم بزرگداشت باید حتما فیزیکی برگزار شود، امسال در شرایط فعلی این بخش از جشنواره حذف شده است.

در پایان این نشست با حضور عسگرپور و امیر اسفندیاری دو پوستر جشنواره سی وهشتم جهای فجر رونمایی شد که برخلاف سال های قبل عکس فیلم نبوده و توسط حمیدرضا بیدقی طراحی شده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1954

به "عسگرپور: نمی توانستیم به دلیل فقر یا کرونا جشنواره را تعطیل کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عسگرپور: نمی توانستیم به دلیل فقر یا کرونا جشنواره را تعطیل کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید