مشاور دولت انگلیس برای مدرن سازی راکتور اراک وارد تهران شد

به گزارش تور روسیه ارزان، ایرنا نوشت: سفارت انگلیس در تهران با صدور بیانیه ای گفت: یک تیم از متخصصان هسته ای به سرپرستی پروفسور رابین گریمز مشاور ارشد علمی دولت بریتانیا امروز (دوشنبه) وارد تهران شد تا به همراه یک تیم از متخصصان چینی مراحل بعدی پروژه مدرن سازی راکتور اراک را به پیش ببرد.

مشاور دولت انگلیس برای مدرن سازی راکتور اراک وارد تهران شد

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

در این بیانیه که امروز انتشار یافته، آمده است: متخصصان با سازمان انرژی اتمی ایران درباره همکاری فنی بین المللی برای ساختن راکتور گفت وگو خواهند کرد.

سفارت انگلیس در این بیانیه تصریح نموده است: این سفر تشکیل دهنده قسمتی از تعهد ما برای اطمینان یافتن از این است که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم برای ایران و هم جامعه بین الملل دارای منفعت است. به همین دلیل است که ما به تعهدات خود نسبت به همکاری با ایران برای مدرن سازی راکتور اراک پای بند هستیم و به همین دلیل به ایران یاری می کنیم تا یک برنامه انرژی هسته ای غیر نظامی مدرن و به روز را توسعه دهد.

در این بیانیه آمده است: همکاری ما با ایران در پروژه اراک در طول سال گذشته پیشرفت مهمی داشته و ما مشتاقانه منتظر دیدارهای آینده هستیم تا از پیشرفت پروژه حمایت کنیم.

این سفر در حالی صورت می گیرد که ایران به دلیل بدعهدی کشورهای اروپایی به عدم پایبندی کامل به توافق هسته ای روند کاهش تعهدات خود به برجام را درسه مرحله آغاز نموده است.

گام های ایران در کاهش تعهدات، ملزم نبودن به رعایت سقف 300 کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی شده، ملزم نبودن به رعایت محدودیت غنی سازی اورانیوم تا سقف 3.67 درصد و خارج نکردن مازاد آب سنگین بودند که در 18 اردیبهشت یال جاری اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر ماه و با بیانیه ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی سازی از 3.67درصد اجرا شد.

گام سوم ایران برای کاهش وتوقف بعضی تعهدات ذیل برجام که از 16 شهریور ماه آغاز شد، بیشتر مربوط به برداشتن محدودیت ها روی فعالیت های تحقیق و توسعه (R & D) از جمله توسعه و راه اندازی نسل جدید سانتریفیوژها در تاسیسات غنی سازی اورانیوم بوده است.

آمریکا اردیبهشت سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم های سنگین علیه ملت ایران را برگرداند.

این اقدام واشنگتن با مخالفت جهانی روبه رو شد و سایر کشورهای امضانماینده برجام اعلام کردند که با پیش بینی سازوکارهایی برجام را حفظ می نمایند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 742

به "مشاور دولت انگلیس برای مدرن سازی راکتور اراک وارد تهران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور دولت انگلیس برای مدرن سازی راکتور اراک وارد تهران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید