چطور بر احساس ناامیدی غلبه کنیم؟ 6 موردی که باید انجام دهید

به گزارش تور روسیه ارزان، احساس گیر افتادن در باتلاق ناامیدی، زندگی را واقعا سخت می نماید. اگر دچار این احساس ناخوشایند هستید، بهتر است دست به کار شوید. در این گزارش، راهکارهایی برای کمتر کردن ناامیدی در زندگی به شما پیشنهاد می گردد.

چطور بر احساس ناامیدی غلبه کنیم؟ 6 موردی که باید انجام دهید

مغز ممکن است به شما دروغ بگوید

مغز شما ممکن است به شما بگوید که همه چیز وحشتناک است. ممکن است سعی کند شما را متقاعد کند که نمی توانید پیروز شوید یا به شما بگوید که هیچ فرصتی برای بهتر شدن وجود ندارد. احساس ناامیدی به افکار ناامیدنماینده دامن می زند. نباید فراموش کنید که گرفتار شدن در یک چرخه منفی بسیار آسان تر از قرار گرفتن در راستا مثبت است. شاید با خود فکر کنید که: من قبلاً همه راه ها را امتحان نموده ام و هیچ کاری جواب نمی دهد! اما این احتمالاً یک تحریف شناختی است. شما ممکن است چند چیز را امتحان نموده باشید همه چیز را خیر.

افکار مخالف را استدلال کنید

وقتی احساس ناامیدی می کنید، به احتمال زیاد به این موضوع فکر می کنید که چرا هیچ چیز بهتر نمی گردد. کافی است این افکار را کنار بگذارید و به این بیندیشید که چگونه ممکن است اوضاع بهتر گردد؟ اندکی اندیشیدن در خصوص نکات مثبت می تواند دید شما را نسبت به امکانات بیشتر باز کند. گرچه این احتمال وجود دارد که همه چیز عالی جلوه نکند، اما این احتمال هم وجود دارد که اوضاع آنطور که پیش بینی می کنید، بد پیش نرود.

به آنچه از ناامیدی به دست می آورید، فکر کنید

فکر کردن در خصوص آنچه از ناامیدی به دست می آورید به نظر می رسد یک تمرین خوب برای غلبه بر این احساس است. وقتی ببینید که از ناامیدی چیزی حاصل شما نمی گردد، شاید دیگر بر آن پافشاری نکنید. علاوه بر این مشکل، ناامیدی به شما یاری می نماید تا از کوشش نکردن نه تنها احساس بدی داشته باشید بلکه شاد هم شوید. به اسم مثال، اگر شما از پرداخت بدهی خود ناامید باشید، ممکن است کوششی برای افزایش عایدی خود ننموده یا هزینه های خود را مدیریت نکنید.

به آنچه از امید به دست می آورید، فکر کنید

در نظر بگیرید که اگر امیدوارتر شوید چه چیزهایی می توانید بدست آورید. آیا زندگی شما ممکن است تغییر کند؟ به اسم مثال، ممکن است متوجه شوید که اگر امید داشته باشید، بیرون می روید، با افراد دیدار می کنید و برای یک کار تازه درخواست می دهید. در واقع، گاهی اوقات ابتدا باید رفتار خود را تغییر دهید تا احساسات مثبت بدنبال آن بیایند.

در حل مسئله شرکت کنید

ناامیدی، یعنی اینکه هیچ چیز بهتر نخواهد شد و شما نمی توانید پیروز شوید. اما همواره کاری وجود دارد که می توانید برای حل یک مشکل یا تغییر احساس خود در خصوص مسئله انجام دهید. به راه چاره های ممکن فکر کنید و سعی در حل مسئله داشته باشید. و اگر نمی توانید مسئله ای را حل کنید (مانند بیماری یکی از اعضای خانواده)، احساس خود به این مشکل را تغییر دهید. برای مثال زمان بیشتری را برای بودن در کنار خانواده اختصاص دهید. یادتان باشد، همواره کاری وجود دارد که می توانید برای بهتر کردن اوضاع یا احساس خود انجام دهید.

با یک فرد معتمد صحبت کنید

هنگامی که در کلنجار برای شناسایی راه چاره های ممکن هستید و به سختی از جای خود بلند می شوید، با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده در خصوص آنچه تجربه می کنید، صحبت کنید. شاید آنها بتوانند به شما یاری نمایند از یک منظر دیگر مسائل را ببینید. ممکن است استراتژی هایی ارائه دهند که می تواند به شما یاری کند تا احساس بهتری داشته باشید. شاید فکر کنید که صحبت کردن با دیگران چندان راحت نیست اما گاهی اوقات صحبت با یک فرد معتمد، می تواند کلید مشکل شما باشد.

در این زمینه بخوانید:

چطور برای خودمان وقت اختصاصی داشته باشیم؟

چگونه بفهمیم به مشاوره احتیاج داریم؟

برنامه خود را عملی کنید

بعد از اینکه ایده ها را توسعه دادید، تصمیم بگیرید که قدم در راه بگذارید. به خاطر داشته باشید که اگر برنامه نخست جواب نداد، شما همواره می توانید یک برنامه دومی داشته باشید. برنامه ها را یک آزمایش ببینید که وظیفه شما آزمایش کردن آنها برای کشف پیروزیت است. موضوع مهم این است که وقتی برنامه ای تنظیم می کنید به آن پایبند باشید. شما با خانه نشستن به شرایط مطلوب خود نخواهید رسید.

در پی هدایت حرفه ای باشید

ناامیدی می تواند نشانه ای از وجود مسئله در بهداشت روان مانند افسردگی باشد. بنابراین اگر احساس ناامیدی بیش از دو هفته طول کشید، با پزشک مشورت کنید. یک متخصص بهداشت روان می تواند احتیاجهای شما را ارزیابی نموده و در راستای بهبود شرایط روحی شما کوشش کند.

منبع: very well mind

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2129

به "چطور بر احساس ناامیدی غلبه کنیم؟ 6 موردی که باید انجام دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور بر احساس ناامیدی غلبه کنیم؟ 6 موردی که باید انجام دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید