کشف یکی از زیستگاه های اصلی مرجان های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج فارس

به گزارش تور روسیه ارزان، در پی پنجمین گشت تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس، یکی از زیستگاه های اصلی مرجان های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج فارس کشف شد.

کشف یکی از زیستگاه های اصلی مرجان های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج فارس

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی تور روسیه ارزان به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در پی پنجمین گشت تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس، یکی از زیستگاه های اصلی مرجان های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج فارس کشف شد.

عبدالوهاب مقصودلو عضو هیئت علمی پژوهشگاه و مجری برنامه علمی پایش سواحل در این خصوص گفت: طی نمونه برداری های اجرا شده در پنجمین گشت کاوشگر خلیج فارس که در عمق نزدیک به 90 متری در بخش غربی تنگه هرمز انجام شد، گونه ای از مرجان های منزوی به نام Cynarina lacrymalis با تراکم بالای 200-300 عدد در مترمربع در زیستگاه شنی صدفی مشاهده شد که پیشتر در خلیج فارس گزارش نشده بود.

وی اظهار کرد: گونه های مرجان منزوی متعلق به مرجان های سخت هستند که برخلاف آبسنگ های مرجانی، ریف یا صخره تشکیل نداده و زندگی کلنی ندارند.

مقصودلو با بیان این که پراکنش این گونه در منطقه اقیانوس هند - آرام غربی بوده و از محدوده بین کشندی تا زیرکشندی و اعماق 400 متر حضور دارد، شرح داد: سوابق این گونه از دریای سرخ و خلیج عدن، اندونزی، ژاپن و شرق استرالیا گزارش شده اما این اولین گزارش از حضور این گونه در محدوه تنگه هرمز و در تراکم بالا است.

وی با اشاره به این مطلب که وضعیت حفاظت از گونه مشاهده شده بر مبنای رده بندی مرکز بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) گونه ای نزدیک به تهدید می باشد، اضافه نمود: گونه های نزدیک به تهدید نیاز به توجه و حفاظت بیشتر در آینده دارند. بنابراین ضروری است ضمن توجه و حفاظت بیشتر در آینده جمعیت آن سالانه بررسی شود ضمن این که این نوع مرجان دارای طیف تحملی وسیعی نسبت به تغییر شرایط محیطی بوده و از این رو مورد توجه آکواریوم داران می باشند.

گفتنی است که قبلا دو گونه Heterocyathus aequicostatus و Heteropsammia cochlea در تراکم اندک از مناطق بین کشندی شمال غرب خلیج فارس و توسط محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی مشاهده و گزارش شده بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 503

به "کشف یکی از زیستگاه های اصلی مرجان های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یکی از زیستگاه های اصلی مرجان های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید