6 علت اصلی کند شدن گوشی و راه چاره آن ها

به گزارش تور روسیه ارزان، چرا گوشی کند کار می نماید؟ چگونه سرعت گوشی را بالا ببریم؟ این ها سوال هایی است که معمولا صاحبان گوشی های قدیمی از خود می پرسند. به نظر می رسد گوشی های ما به صورت ناگهانی سنگین و کند می شوند و بسیاری از کاربران در پی دلیل کند شدن سرعت گوشی می گردند. در این زمینه می توان به دلایل احتمالی زیادی اشاره نمود. خوشبختانه، بخشی از این موارد قابل پیش گیری و قابل اصلاح هستند. در ادامه به 6 دلیل کند شدن گوشی و راه های افزایش سرعت گوشی می پردازیم.

6 علت اصلی کند شدن گوشی و راه چاره آن ها

اپلیکیشن های پس زمینه

احتمالا این مورد را قبلا هم به عنوان یکی از دلایل کند شدن گوشی شنیده اید اما باید بگوییم وجود تعداد زیادی از اپلیکیشن ها در محیط پس زمینه می تواند علت کند شدن گوشی باشد. طی مرور زمان ما اپلیکیشن های متعددی را در گوشی خود نصب می کنیم و در این حین حذف کردن اپلیکیشن های بلااستفاده را هم فراموش می کنیم. بسیاری از این اپلیکیشن ها برای به روز کردن اطلاعات خود، اتصال به اینترنت یا نظارت بر دیگر بخش های سیستم، از منابع موجود در پس زمینه استفاده می نمایند و همین می تواند علت کند شدن گوشی شود.

گوشی ها منابع محدودی دارند (حافظه رم، پردازنده و دیگر موارد) و این منابع باید به موارد مربوط به پس زمینه و وظایف بااهمیت تخصیص یابند. با توجه به این موضوع، کاملا طبیعی است که اپلیکیشن های سنگین بخش زیادی از منابع پس زمینه را مصرف می نمایند و این موضوع منجر به کاهش سرعت گجت و علت کند شدن گوشی باشد. اندروید در زمینه مدیریت منابع سیستم توانایی های زیادی دارد، اما بالاخره این توانایی ها هم حد و حدودی دارند و نباید انتظار معجزه از آن داشته باشیم. خوشبختانه، اندروید P دسترسی اپلیکیشن های پس زمینه به منابع سیستم را محدود می نماید و در خصوص دیگر اپلیکیشن ها هم چنین رویکردی را اتخاذ می نماید. اما تا زمان دسترسی به این نسخه از اندروید، می توانیم برای افزایش سرعت گوشی کارهایی را انجام دهیم.

اولین کاری که در راستای افزایش سرعت گوشی باید انجام شود، حذف کردن اپلیکیشن های بلااستفاده است. خوشبختانه، نسخه های نو اندروید این کار را ساده تر از گذشته نموده اند و به صورت اتوماتیک اپلیکیشن هایی که در مدت زیادی مورد استفاده قرار نگرفته اند، به صورت یک لیست در اختیار کاربر قرار می دهند.

برای آنالیز سرویس های فعال در سیستم گوشی، در بخش About phone با 7 بار ضربه بر گزینه build number می توانید Developer Options را فعال کنید. بعد از ورود به Developer Options، بر تب Running services ضربه بزنید. علاوه بر این، برای آنالیز تأثیر این سرویس ها در زمینه سرعت گوشی یا عمر باتری، می توانید از اپلیکیشن هایی مانند Greenify یا Servicely استفاده کنید.

پر شدن و گسستگی حافظه

سرعت انتقال فایل به حافظه NAND ارتباط مستقیمی با پر شدن آن دارد و با پر شدن آن، سرعت این انتقال کاهش می یابد. این نکته هم می تواند علت کند شدن گوشی باشد. این موضوع می تواند ناشی از نصب تعداد زیادی از اپلیکیشن ها، ذخیره حجم انبوهی از عکس ها و ویدیوها و فایل های موقت مربوط به اپلیکیشن های مختلف باشد.

خوشبختانه، زمانی که فضای خالی حافظه گوشی رو به اتمام است، اندروید پیامی را در خصوص این موضوع به نمایش درمی آورد و به کاربر توصیه می نماید بخشی از فایل های بلااستفاده را پاک کند. البته بهتر است که با پاک کردن چنین فایل هایی، کار را به این مرحله نرسانید. حتی اگر نوتیفیکیشن های مربوط به free up spaces دریافت ننموده اید، سن بالای حافظه یا حجم انبوه فایل های مربوط به اپلیکیشن های پاک شده می توانند سرعت سیستم را کاهش دهد. از این موضوع تحت عنوان گسستگی (fragmentation) یاد می شود. ضمناً از کار افتادن بخش هایی از حافظه که می تواند دلایل زیادی داشته باشد، منجر به افزایش این گسستگی می شود.

هرچند فلش مموری ها و حافظه های SSD مانند هارد درایوهای قدیمی بخش متحرکی ندارند و به همین دلیل مسائل کمتری دارند، اما وجود بخش های ناشناخته متعدد در حافظه، می تواند دستیابی به این اطلاعات را به کار زمان فزونی بدل کند. با افزایش این گسستگی، گجت برای دستیابی به اطلاعات مختلف باید زمان بیشتری را صرف کند که این موضوع به صورت کاهش سرعت گوشی بروز پیدا می نماید.

اندروید و دیگر کنترلرهای درایو، در زمینه یکپارچه کردن حافظه، عملکرد نسبتا خوبی دارند. با این حال، با پر شدن حافظه، به علت کمبود فضا، انتقال و ذخیره سازی فایل های نو به کار بسیار سخت تری بدل می شود. اگر حافظه گوشی شما کاملا پر شده و حذف فایل ها دیگر تأثیر محسوسی در افزایش سرعت گوشی ندارد، بهتر است که محتویات حافظه را به طور کامل پاک کنید. چنین کاری احتمالا مشکل موردنظر را رفع می نماید، البته غیر از اینکه حافظه مذکور بسیار قدیمی باشد و دیگر توان چندانی برای ادامه فعالیت نداشته باشد. ضمناً بهتر است فایل هایی مانند عکس ها، ویدیو و آهنگ ها را به جای حافظه داخلی، در کارت MicroSD ذخیره کنید زیرا جایگزین کردن این کارت حافظه ها کارت بسیار راحتی محسوب می شود. در نهایت می توانیم استفاده از سرویس های ذخیره سازی ابری را هم توصیه کنیم.

عمر باتری

باتری ها هم پا به سن می گذارند. بعد از دو یا سه سال استفاده از باتری، ظرفیت آن ها کاهش می یابد و شاید دیگر نتوانند شارژ یک روز گجت را هم تأمین نمایند. باتری هایی که سن و سال بالایی دارند، معمولا بخش زیادی از شارژ دریافتی را هدر می دهند و آن را به گرما تبدیل می نمایند. این گرما می تواند پردازنده را هم تحت تأثیر قرار دهد. زیرا با گرم شدن یک پردازنده، معمولا سرعت آن کاهش می یابد. ضمناً پردازنده ها و حافظه ها برای اینکه عملکرد خوبی داشته باشند، باید جریان برق زیادی را دریافت نمایند و باتری های قدیمی در این زمینه توانایی های چندانی ندارند و همین موضوع می تواند علت کند شدن گوشی باشد.

سال گذشته، جریان مربوط به کاهش سرعت آیفون ها به علت بهره گیری از باتری های قدیمی سروصدای زیادی ایجاد کرد. در همین زمینه بسیاری از شرکت های اندرویدی اعلام کردند که آن ها برای گوشی های خود از چنین رویکردی بهره نمی برند. در هر صورت، باتری های قدیمی به علت اینکه نمی توانند مانند سابق ولتاژ دیگر قطعات را تأمین نمایند، این موضوع تأثیر مستقیمی در عملکرد مواردی مانند حافظه رم و پردازنده و حافظه داخلی دارد.

در بدترین حالت ممکن، باتری رو به مرگ می تواند منجر به ریبوت های پیاپی گوشی شود. تنها راه چاره این معضل، جایگزین کردن باتری قدیمی با یک باتری نو است. متأسفانه، به علت اینکه بسیاری از گوشی ها از باتری های غیرقابل تعویض بهره می برند، برای تعویض آن ها باید مبلغ نسبتا زیادی را هزینه کنید.

فرسودگی حافظه

همچون باتری ها، حافظه داخلی گوشی ها هم پیر می شوند و این مساله می تواند علت کند شدن گوشی باشد. این موضوع دلایل مختلفی دارد اما به طور خلاصه می توان گفت که ظرفیت حافظه های داخلی، همچون باتری ها، طی مرور زمان کاهش می یابد. موضوع گسستگی که کمی بالاتر اشاره کردیم، می تواند منجر به تشدید این روند شود. با توجه به این موضوع، همیشه بخش های اضافه ای در حافظه داخلی وجود دارند که با از کار افتادن بخش های قدیمی، این قسمت های نو به کار گرفته می شوند. در نهایت، عمر حافظه داخلی بستگی به اندازه دیتای نوی دارد که در آن ذخیره می کنید. روی هم رفته، معمولا حافظه های داخلی دو تا سه سال به خوبی جواب می دهند و عمر کلی بسیاری از آن ها بین 5 تا 10 سال است.

به روزرسانی سیستم عامل و اپلیکیشن ها

یکی دیگر از مواردی که می تواند علت کند شدن گوشی باشد، به روزرسانی سیستم عامل و اپلیکیشن ها است. معمولا نسخه های نو آن ها از امکانات بیشتری بهره می برند و بهره گیری از امکانات بیشتر مساوی است با فشار بیشتر به قطعات سخت افزاری گجت های قدیمی.

البته این مورد یک تئوری محسوب می شود که هواداران و مخالفان زیادی هم دارد. حداقل در فضای اندروید، بیشتر گوشی ها بعد از دو سال دیگر به روزرسانی های مربوط به سیستم عامل را دریافت نمی نمایند و به همین دلیل این تئوری برای بیشتر آن ها چندان صادق نیست. علاوه بر این، حداقل ویژگی های سخت افزاری لازم برای اجرای نسخه های مختلف اندروید، معمولا تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و به عنوان مثال یک گوشی قدیمی که فقط از یک گیگابایت حافظه رم بهره می برد، به طور ناگهانی توانایی اجرای اندروید اوریو یا اندروید P را از دست نخواهد داد. ضمناً باید خاطرنشان کنیم که این موضوع را نمی توان به iOS هم تعمیم داد زیرا این سیستم عامل قواعد و ویژگی های خاص خود را دارد.

البته کاملا طبیعی است که با افزوده شدن ویژگی های مختلف به اپلیکیشن ها، آن ها سنگین تر از گذشته شوند. اما بیشتر اپلیکیشین های طوری طراحی شده اند که بخش زیادی از حافظه رم و قدرت پردازشی پردازنده را اشغال ننمایند و ضمناً طراحان همیشه توجه ویژه ای به موضوع مصرف شارژ نشان می دهند؛ زیرا کاربران از اپلیکیشن هایی که شارژ زیادی مصرف می نمایند دل خوشی ندارند و معمولا این افراد چنین اپلیکیشن هایی را به سرعت پاک می نمایند (البته کاربران معمولا برای بازی ها استثناء قائل می شوند). در نهایت باید بگوییم که شاید به روزرسانی نرم افزارها در کند شدن گوشی تأثیر داشته باشد، اما این تأثیر چندان زیاد نیست.

تأثیر منفی تلقین

اگر هیچ کدام از موارد بالا علت کند شدن گوشی شما نیستند، پس احتمالا این نارضایتی به انتظارات شما برمی شود. همیشه به ما گفته می شود که گجت های نو و تازه نفس سرعت بسیار بیشتری دارند که همین موضوع باعث می شود افراد پیش خود فکر نمایند که سرعت گجت های آن ها کاهش یافته است. در واقعیت، بهبودهای مربوط به عملکرد گجت های نو، معمولا در کارنمودهای روزانه و معمولی به چشم نمی آیند. گجت های قدیمی تری که به خوبی از آن ها نگه داری شده، به راحتی می توانند تا چند سال جوابگوی انواع و اقسام نیازهای کاربران باشند.

معمولا در هنگام استفاده از گجت های نو، مسائل و معضلات کوچک به چشم نمی آیند، اما بعد از صرف وقت با گجت موردنظر، این موارد مورد توجه ما قرار می گیرند. به همین دلیل هرچه بیشتر از گوشی های خود استفاده می کنیم، توجه ما به مسائل ریز و درشت بیشتری جلب می شود.

عملکرد گوشی های هوشمند طی مرور زمان ضعیف تر می شود و منشأ اصلی این معضل به طول عمر محدود قطعات درون این گجت ها برمی شود. اما با رعایت نکات ساده و شناختن علت کند شدن گوشی، می توانیم عمر مفید این گجت ها را افزایش دهیم و با خیال راحت تا چند سال از آن ها بهره ببریم.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 دی 1401 بروزرسانی: 27 دی 1401 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2508

به "6 علت اصلی کند شدن گوشی و راه چاره آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 علت اصلی کند شدن گوشی و راه چاره آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید