آندوسکوپی راحت با اختراع یک کپسول کوچک خوردنی

به گزارش تور روسیه ارزان، گروهی از محققان دانشگاه جورج واشنگتن یک کپسول قابل هضم با قابلیت ثبت ویدئو ابداع نموده اند که با یاری نیروی مغناطیس کنترل می گردد و می تواند شیوه اندوسکوپی را تغییر دهد.

آندوسکوپی راحت با اختراع یک کپسول کوچک خوردنی

البته کپسول های قابل هضم با قابلیت ثبت ویدئو قبلا ابداع شده اند، اما بیشتر آن ها محدودیت هایی دارند. هنگامیکه کپسول مذکور وارد معده می گردد، پزشکان نمی توانند حرکات آن را کنترل نمایند. گرانش و جریان طبیعی کارکرد ماهیچه ها در شکم حرکت آن داخل بدن را تنظیم می نماید.

از سوی دیگر روش های معمول اندوسکوپی که مبتنی بر وارد کردن یک لوله داخل بدن است، به شدت تهاجمی، پرهزینه و وقت گیر به شمار میرود، زیرا نیازمند بیهوشی است. علاوه بر آن بیمارانی که دچار شکم درد شدید یا سرطان هستند باید برای تکمیل اندوسکوپی چندبار به پزشک مراجعه نمایند.

با یاری این روش بیماران فقط یک کپسول می خورند و به سرعت تشخیص پزشکی را دریافت می نمایند. علاوه بر آن پزشکان به راحتی می توانند حرکات کپسول تهیه نماینده ویدئو را با یاری یک دسته مخصوص کنترل نمایند.

اندرو ملتز یکی از محققان و استادان پزشک اورژانس در دانشکده پزشکی جورج واشنگتن می گوید: کپسول هایی که با مغناطیس کنترل می شوند را می توان به عنوان روشی سریع و آسان برای آنالیز مسائل سلامتی در بخش بالای دستگاه گوارشی مانند زخم یا سرطان معده ردیابی کرد.

اندوسکوپی یک فرایند پزشکی است که طی آن پزشک با استفاده از دستگاهی مجهز به دوربین قسمت بالایی سیستم گوارش انسان را آنالیز می نماید. این فرایند به پزشکان یاری می نماید تا هرگونه اختلال در بدن انسان را ردیابی نمایند که به درد بدن، زخم معده، سرطان، خونریزی داخلی و بیماری های دیگر منجر می شوند.

طی پژوهش محققان دانشگاه جورج واشنگتن یک کپسول قابل هضم همراه سیستم دوربین و آهنربا های خارجی ابداع کردند تا روشی کم تهاجمی تر از اندوسکوپی ایجاد نمایند. با یاری این کپسول به جای اتکا به گرانش و جریان حرکت معده، کپسول با یاری یک دسته مخصوص جابه جا می گردد.

محققان آزمایش های مختلفی انجام دادند و آن ها هر دو تکنیک را روی 40 بیمار با مسائل مرتبط با شکم استفاده کردند. پزشکان توانستند کپسول را روی تمام بخش های مهم شکم با نرخ قابلیت بصری 95 درصد بدون ایجاد درد به کار گیرند. 80 درصد بیماران روش کپسول را به اندوسکوپی معمول ترجیح دادند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2568

به "آندوسکوپی راحت با اختراع یک کپسول کوچک خوردنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آندوسکوپی راحت با اختراع یک کپسول کوچک خوردنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید