بابک خرمدین در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد

به گزارش تور روسیه ارزان، بابک خرمدین، کارگردان سینمای ایران، حدود 10 روز بعد از کشف بخشی از پیکرش، امروز (پنجشنبه 6 خرداد) در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

بابک خرمدین در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد

این کارگردان سینما در طبقه بالای آرامگاه هوشنگ گودرزی به خاک سپرده شده است.

بابک خرمدین، سال 1353 در تهران به دنیا آمد. او دارای مدرک کارشناسی ارشد سینما بود. این کارگردان، سال 1379 در دوره فیلمسازی یک ساله انجمن سینمای جوانان دفتر تهران شرکت کرد. او در کنار ساخت فیلم به آموزش هم مشغول بود و به نام استاد دانشگاه و مدرس در دانشکده ها و آکادمی های هنری تدریس می کرد. شاید کمتر کسی تصور می کرد او دچار سرنوشتی گردد که گویی نامش برای او رقم زده بود؛ قتل و مثله شدن به دست پدر و با همکاری مادر.

سحرگاه روز 27 اردیبهشت، خبر قتل فجیع بابک خرمدین به سرعت دست به دست شد و هر دم برگ تازه ای برای کسانی که حتی پیگیر این خبر هولناک نبودند، رو شد.

پدر و مادر این کارگردان، او را بیهوش کردند و در ادامه به قتل رساندند و جسدش را هم قطعه قطعه کردند و در چند سطل زباله قرار دادند که بخشی از آن کشف شد.

این فیلمساز با سوگنامه ای برای یاشار، اولین فیلم بلندش را بر پرده سینمای هنر و تجربه دید.

آن طور که خودش گفته بود، او این فیلم را تا حد زیادی با الهام گرفتن از زندگی خود ساخته بود. او در سال 89 به نام دانشجو راهی لندن شد و در آن جا با مساله مهاجرت و غربت درگیری پیدا کرد. یاشار شخصیت اصلی فیلم او هم چنین سرگذشتی دارد. او جوانی است که با ویزای دانشجویی وارد لندن شده است. همزمان با اتمام کالج، دچار مشکل اقتصادی و دلتنگی برای خانواده اش و ایران می گردد. اکنون او بین ماندن و برگشتن مردد است و به استیصال رسیده است.

در مرنامی که دی سال 94 به بهانه اکران فیلم بابک خرمدین در موزه سینما برگزار گشت، او از پدرش دعوت کرد که به روی صحنه بیاید و پدرش در سخنانی کوتاه گفته بود: به نام خداوند آموزگار و به نام شهدای گلگون کفن جنگ هشت ساله و درود به شرافت آن شهدا که مملکت را حفظ کردند. من سرهنگ پیاده ستاد خرم دین هستم. 30 سال خدمت کردم، 69 ماه در منطقه ها عملیاتی بودم، دو مرتبه شیمیایی شدم و 4 بار ترکش خوردم و خوشحالم که در مقابل ممکلت انجام وظیفه کردم. به جوانان توصیه می کنم از این گهواره وطن غافل نباشند چون رشد و سربلندی آنان در همین مملکت اتفاق می افتد. از این 30 سال خدمت، 17 سال را دور از خانواده انجام وظیفه کردم و تمام زحمات خانواده روی دوش این خانم عزیزم (همسرش) بود که وطن دوم من هستند.

از آثار بابک خرمدین می توان از بور بیجاده رنگ 1386(22 دقیقه)، سه شنبه: مامان 1388(9 دقیقه)، فیلم نیمه بلند داستانی روزن (کورسو) 1389 (42 دقیقه) ، فیلم بلند داستانی سوگنامه ای برای یاشار 1392 ساخته شده در لندن (72 دقیقه) و ...نام برد.

او جایزه برترین فیلم کوتاه داستانی برای بور بیجاده رنگ در جشنواره بین المللی فیلم آسا (فیلم های انسان محبت آمیز) 1388 دریافت نموده بود و برای همین فیلم چند جایزه داخلی را هم به خانه برد.

یک روز بعد از انتشار خبر قتل بابک خرمدین، پدر و مادرش در دادگاه اعتراف کردند که چند سال قبل تر ، دختر و داماد خود را هم کشته اند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2027

به "بابک خرمدین در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بابک خرمدین در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید