تاثیر گروه خونی در بروز بیماری های قلبی، وضعیت بحرانی قلب

به گزارش تور روسیه ارزان، دکتر مریم مهرپویا در بیستمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق ایران درباره شایع ترین بیماری یا عارضه قلبی در کشور، گفت: شایع ترین بیماری قلبی یا عارضه قلبی، سندروم های حاد کرونری است که به علت وجود پلاک که روی آن لخته خون می نشیند در داخل رگ های قلبی اتفاق می افتد که اگر این عارضه موجب بسته شدن کامل رگ های قلبی گردد، منجر به سکته حاد قلبی می گردد. در این موارد وضیعت بیمار بسیار وخیم است و باید بلافاصله به بیمارستان منتقل و با آنژیوپلاستی رگ های قلبی را باز و بیمار را نجات داد.

تاثیر گروه خونی در بروز بیماری های قلبی، وضعیت بحرانی قلب

این متخصص قلب و عروق اضافه نمود: در مواردی نیز سندروم های حاد کرونری موجب بسته شدن تمام رگ ها نمی گردد اما یک وضعیت بحرانی برای قلب ایجاد می گردد که در این موارد نیز اگر به موقع بیمار را به بیمارستان انتقال ندهیم ممکن است بیمار جان خود را از دست بدهد.

عضو کمیته علمی بیستمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق درباره ریسک فاکتورهای بروز این بیماری، یادآور شد: دیابت، فشار خون بالا، چربی خون بالا و سیگار مهم ترین ریسک فاکتورهای بروز این بیماری هستند.

مهرپویا با تأکید براینکه افراد با کنترل و اجتناب از ریسک فاکتورها به میزان قابل توجهی می توانند از بروز این بیماری یا عارضه قلبی خوددادی نمایند، یادآور شد: افراد می توانند از بروز این ریسک فاکتورها با رعایت الگوی غذایی، افزایش تحرک و اصلاح سبک زندگی پیشگیری نمایند اما اگر در مواردی به هر یک از این ریسک فاکتورها مبتلا شدند توصیه می گردد با اداره موثر بیماری مانع از بروز عوارض قلبی شوند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در حال حاضر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با اجرای برنامه های مدون توانسته تا حدودی از بروز بیماری های قلبی پیشگیری کند، توضیح داد: وزارت بهداشت با تاسیس کلینیک های پیشگیری توانسته در مطلع سازی مردم، کاهش بروز ریسک فاکتورها و در نتیجه کاهش بروز بیماری های قلبی نقش موثری ایفا نماید.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران درباره تاثیر گروه خونی در بروز بیماری های قلبی، گفت: مطالعات بسیاری در این زمینه انجام گردیده است اما احتیاج به انجام مطالعات بسیاری است بنابراین نمی توانیم در حال حاضر تاثیر گروه خونی را در بروز بیماری های قلبی موثر بدانیم البته شاید این مسئله در سال های آینده برای ما بیشتر روشن گردد.

بیستمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق، از 20 تا 23 شهریور 97 با حضور سخنرانانی از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، امریکای شمالی، ترکیه، انگلیس، اتریش در مرکزهمایش های بین المللی برج میلاد در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 دی 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 97

به "تاثیر گروه خونی در بروز بیماری های قلبی، وضعیت بحرانی قلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر گروه خونی در بروز بیماری های قلبی، وضعیت بحرانی قلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید