حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در ایلام دستگیر شدند

به گزارش تور روسیه ارزان، عبدالمالک شنبه زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام اظهار کرد: روز گذشته در پی گزارش واصله از انجمن های افتخاری میراث فرهنگی مبنی بر حفاری غیرمجاز در بخش گنجوان شهر چوار، بلافاصله طی عملیات غافلگیرانه توسط فرماندهی انتظامی شهرستان ایلام و پاسگاه انتظامی بخش گنجوان و با همکاری نیروهای یگان حفاظت اداره کل باند حفاران غیرمجاز دستگیر شدند.

حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در ایلام دستگیر شدند

وی بابیان این که از متهمان یک دستگاه ابزار و ادوات حفاری کشف و خودرو آنان نیز توقیف شد، افزود: هم اینک متهمان به همکاران انتظامی تحویل و سیر مراحل قضایی پرونده آنها در دستور کار قرار گرفته است.

شنبه زاده شرح داد: بر اساس ماده 562 قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس محکوم می شود و اشیا مکشوفه به نفع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت ضبط می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: چنانچه حفاری در اماکن و محوطه های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است یا در بقاع و اماکن مذهبی صورت گیرد علاوه بر ضبط اشیای مکشوفه و آلات و ادوات حفاری، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

شنبه زاده ضمن تقدیر و قدردانی از همکاری فرماندهی نیروی انتظامی ایلام و پاسگاه انتظامی بخش گنجوان و همچنین همکاری بسیار خوب انجمن های میراث فرهنگی یادآور شد: آثار فرهنگی و تاریخی شهود تمدن، سند هویت و افتخار ملی ما بوده و صیانت از آن وظیفه همه اقشار مختلف جامعه است.

مهر

منبع: گردشبان
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1242

به "حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در ایلام دستگیر شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در ایلام دستگیر شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید