خبرنگاران فرماندار خرمشهر : تمهیدات لازم برای مکانیزه کردن دفن پسماند فراهم گردد

به گزارش تور روسیه ارزان، آبادان - خبرنگاران - معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر گفت: تمهیدات لازم برای مکانیزه و مدرن کردن دفن پسماند در این شهر باید فراهم گردد.

خبرنگاران فرماندار خرمشهر : تمهیدات لازم برای مکانیزه کردن دفن پسماند فراهم گردد

به گزارش خبرنگاران محمد حیدری سه شنبه در جلسه مدیریت پسماند در فرمانداری مشخص خرمشهر به محلی به عنوان منطقه 2 تخلیه پسماندها استان خوزستان را امتیازی برای این شهرستان دانست و گفت: 10هزار میلیارد ریال بودجه برای پسماند در کل کشور در نظر گرفته شده و باید سعی کنیم سهم خرمشهر از این بودجه را دریافت و آن را صرف مکانیزه، مدرن کردن دفن پسماند و توسعه آن کنیم.

وی گفت: در این راستا باید تمام موارد زیست محیطی، راستا دسترسی و راه آهن برای اجرای این طرح فراهم گردد.

حیدری اضافه نمود: موقعیت جغرافیایی جنوب غرب استان خوزستان مجموعه ای از الزامات را بر ما تحمیل می نماید و ما برای اجرای مناسب چنین پروژه هایی بامسائل آمایش سرزمینی هستیم زیرا پهنه جغرافیایی ما آنقدر گسترده نیست که بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

حیدری اضافه نمود: طبیعی است وقتی باچنین تنگناهایی پیشرو داشته باشیم در ادامه کار با تنش ها و چالش های اجتماعی هم روبرو شویم هر چقدر این تنگناها بیشتر باشد احتمال تنش های اجتماعی و مدیریتی بیشتر می گردد.

وی ادامه داد: برای اجرای طرح استانی باید معایب و محاسن و چالش های پیش روی این طرح را با منطق کارشناسی احصا و در جلسه کارگروه استانی مطرح کنیم.

فرماندار ویژه خرمشهر با تاکید بر لزوم همسطح سازی 2 طرف ریل راستا برای جابه جایی کامیون های حمل زباله اضافه نمود: نصب جی پی اس به کامیون های حمل زباله ضروری است تا نظم بیشتری بر کار حاکم گردد.

حیدری دفع پسماند عفونی را تابع قوانین خاص و ویژه اعلام کرد و گفت: اگر بنا گردد پسماند عفونی حمل گردد قواعد و قوانین حمل آن جدای از زباله های عادی است که باید به دقت رعایت شوند.

وی از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در مطب بعضی پزشکان خرمشهر انتقاد کرد و گفت: متاسفانه پسماند عفونی بعضی از مطبهای پزشکان در سطح خیابان قابل مشاهده است لذا باید برخورد جدی با متخلفان صورت گیرد.

حیدری در ادامه بر چگونگی دفن زباله در خرمشهر اشاره نمود و گفت: درحال حاضر در سایت دفن زباله هیچگونه نظارتی از سوی محیط زیست و شهرداری وجود ندارد پسماند زباله در کنار جاده انباشته می گردد.

وی توضیح داد: برای دسترسی به جاده در فصل زمستان نیز باید اقدامات لازم اندیشیده گردد همچنین پروژه دیوارسازی سایت دفن پسماند توسط شهرداری مینوشهر تکمیل نشده و ضروری است کار را به موقع تحویل داده گردد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خرمشهر در این نشست گفت: در سال 83 یک مشاور برای طرح دفن پسماندهای استان خوزستان مشخص شد و ضمن تحقیق بر سه شهر آبادان، خرمشهر و شادگان، دارخوین و جزیره مینو و شهرهای کوچک اطراف در منطقه 2 پسماند خوزستان قرار گرفتند که پس از تحقیق ها و کار کارشناسی محل دفنی به مساحت 100 هکتار در خرمشهر به عنوان دفن مرکزی مشخص شد.

رضا جاوید گفت: در پی تهدیدات زیست محیطی ناشی از دفن غیر اصولی پسماند آبادان، موضوع باز هم در استانداری مطرح و دستور جابه جایی محل دفن پسماند آبادان داده شد.

وی به مسائل ناشی از دفن پسماندهای آبادان در سایت دفن پسماند خرمشهر اشاره و گفت: یکی از عمده ترین مسائل راستا نامناسب برای جا به جایی پسماند، خودروهای نامناسب حمل، تخلفات رانندگان در تخلیه بین راهی و زیرساختهای نامناسب محل دفن زباله است که در بعضی موارد امکان تردد راحت را سلب می نمایند.

جاوید دفن غیر اصولی و نزدیکی آبهای سطحی از جمله تالاب ناصری و پساب های مزارع کشاورزی به محل دفن زباله را از مسائل عمده پسماند خرمشهر اعلام کرد وگفت: با توجه به اینکه حجم پسماند آبادان 2 برابر خرمشهر است در شرایط همچون اربعین این میزان چندبرابر می گردد.

وی محصور نبودن محل دفن زباله خرمشهر را یک مشکل دیگر برشمرد و گفت: وجود زباله گردهاو آتش زدن زباله ها در محل دفن زباله که با توجه به جهت وزش باد غالب باعث مسائل زیست محیطی می گردد از دیگر مسائل است.

جاوید در ادامه به مزایای اجرای این طرح نیز اشاره نمود و گفت: پسماندها به دلیل فراوری انرژی و محصولات همچون کمپوست به عنوان طلای کثیف شناخته شده و عاملی برای ورود منابع به شهرداری می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1494

به "خبرنگاران فرماندار خرمشهر : تمهیدات لازم برای مکانیزه کردن دفن پسماند فراهم گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فرماندار خرمشهر : تمهیدات لازم برای مکانیزه کردن دفن پسماند فراهم گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید