دستگاه بخور سرد چه تفاوتی با دستگاه بخور گرم دارد؟

به گزارش تور روسیه ارزان، دستگاه بخور دستگاهی است که رطوبت هوا را افزایش می دهد و به دو نوع دستگاه بخور سرد و بخور گرم عرضه می گردد و هر یک مزایا و معایب خود را دارد.

دستگاه بخور سرد چه تفاوتی با دستگاه بخور گرم دارد؟

با ما همراه باشید و درباره safarbaran بیشتر بدانید.

سرویس سلامت - دستگاه بخور دستگاهی است که با ایجاد رطوبت به برطرف خشکی هوا یاری می نماید و اگر از آن به طور صحیح استفاده گردد، می تواند از خشکی گلو و مخاط بینی جلوگیری نموده و لطافت و شادابی پوست را افزایش دهد. همچنین بروز سرماخوردگی، حملات سینوسی، آلرژی، آسم و بیماری های تنفسی را کاهش می دهد. بطور کلی دو نوع دستگاه بخور وجود دارد؛ دستگاه بخور سرد که بخار سرد و دستگاه بخورد گرم که بخار گرم فراوری می نماید. هر کدام از آنها دارای معایب و مزایایی است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شویم.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • ویژگی دستگاه بخور سرد
  • مزایا
  • معایب
 • ویژگی دستگاه بخور گرم
  • مزایا
  • معایب

تفاوت دستگاه بخور سرد و گرم چیست؟

دستگاه بخور یا رطوبت ساز ( Humidifier) دستگاهی است که رطوبت هوا را افزایش می دهد و مصارف خانگی و صنعتی (استفاده در گلخانه ها و دامداری ها) دارد. امروزه بخورها در دو نوع کلی به عنوان بخور گرم و بخور سرد عرضه می شوند. دستگاه های بخور سرد و دستگاه های بخور گرم، هر دو اثر یکسانی در مرطوب کردن هوا دارند؛ هر دوی آن ها هوا را مرطوب می نمایند و بخار آبی که کودک یا بزرگسال تنفس می نماید و به راه های هوایی پایینی دستگاه تنفسی وی می رسد یک درجه حرارت دارد. اما این دستگاه ها تفاوت هایی نیز با هم دارند که در ادامه با بر شمردن ویژگی ها، مزایا و معایب هرکدام بطور کامل با تفاوت آن ها آشنا خواهید شد.

ویژگی دستگاه بخور سرد

دستگاه های بخور سرد نسبت به دستگاه های بخور گرم نسل جدیدی به حساب آمده و قابلیت های بهتری دارند؛ بطوری که استفاده از این نوع دستگاه برای افراد مبتلا به انواع آلرژی و خشکی پوست توصیه می گردد. مرطوب و خنک نگه داشتن محیط، کاهش استرس، کنترل گرد و غبار و بوی بد، فراهم کردن شرایط تنفس راحت تر، کاهش علائم جزیی حساسیت و سرماخوردگی از دیگر فواید بخور سرد است. دلیل وجود این قابلیت های ویژه در دستگاه بخور سرد آن است که این نوع دستگاه باعث می شوند تا ذرات آب و بخار بیشتری وارد مجرای تنفسی گردد.

دستگاه های بخور سرد به سه گروه رطوبت ساز پروانه ای، رطوبت ساز اولتراسونیک و رطوبت ساز تبخیری تقسیم می شوند. رطوبت سازهای تبخیری در صورت افزایش رطوبت نسبی هوا، به طور اتوماتیک خروج بخار آب از دستگاه را کاهش می دهند. دستگاه های بخور سرد اولتراسوند نیز این قابلیت را دارند که بر خلاف دستگاه های بخورهای گرم می توانند ذرات بسیار ریزتری ایجاد نمایند.

مزایای دستگاه بخور سرد

 • خطر سوختگی (به خصوص برای خردسالان) ایجاد نمی نماید
 • دستگاه های بخور سرد کم صداتر از نوع گرم عمل می نمایند
 • مصرف انرژی برق در آنها کمتر است
 • به نوسانات برق حساس نیستند
 • استفاده از آنها برای بیمار مطبوع است به او احساس آرامش می دهد
 • بخور سرد در عفونت های فوقانی دستگاه تنفسی مثل خروسک، بسیار موثر است
 • این نوع بخور، باعث سرد شدن هوای اتاق می گردد و لذا در آب و هوای گرم یا فصول گرم سال ترجیح داده می گردد
 • از دم کردن اتاق جلوگیری می نماید
 • ضدعفونی نماینده موثر برای محیط کار یا اتاق بچه ها به حساب می آیند
 • به طور کلی بخور سرد در بیماری خروسک اطفال ، توسط پزشکان تجویز می گردد و در فصول گرم سال به عنوان درمان یاریی در درمان سرماخوردگی، سرفه و خشکی پوست توصیه می گردد.

معایب دستگاه بخور سرد

آب سرد محل مناسبی برای تکثیر قارچ ها و باکتری هاست و از آن جایی که در بخور سرد قطرات آب به هوا پراکنده می شوند، این مواد زیان آور نیز به همراه آب در فضای اتاق منتشر می شوند، بنابراین مخزن آن ها را باید هر روز با آب و صابون شست. (البته رطوبت سازهای تبخیری از این قاعده مستثنا هستند). ایراد دیگری که به این نوع از دستگاه ها وارد است آن است که در بخور سرد، مواد معدنی موجود در آب در هوا پراکنده می شوند، لذا باید مخزن آنها را با آب مقطر پر کرد.

ویژگی دستگاه بخور گرم

در دستگاه های بخور گرم، آب به یاری المنتی حرارتی گرم شده و بعد از تبدیل به بخار در فضا منتشر می گردد. از دستگاه های بخور گرم که در تسکین گرفتگی بینی، عفونت های مجاری تنفسی، کاهش شدت درد و سرفه های خشک مفید هستند، معمولا در هوای سرد استفاده می گردد.

بخور های گرم توصیه بیشتر پزشکان برای فصول سرد سال است و با مرطوب نگه داشتن محیط در درمان گرفتگی و عفونت های مجاری تنفسی و کاهش ذرات معلق حساسیت زا و برطرف سرفه های خشک موثر است. این نوع بخور برای افرادی که با آغاز نیمه دوم سال از بیماری سینوزیت رنچ می برند نیز گزینه بسیار مناسبی است.

مزایای دستگاه بخور گرم

 • احتمال رشد باکتری و قارچ در این دستگاه ها کمتر است.
 • در هوای سرد و فصول سرد سال، استفاده از آن به گرم کردن محیط خانه یاری می نماید.
 • امکان افزودن مواد ضدعفونی نماینده گیاهی و خوشبونماینده و داروهای گیاهی مثل اکالیپتوس به بسیاری از آنها وجود دارد.

معایب دستگاه بخور گرم

 • احتمال سوختگی با بخار داغ آن وجود دارد.
 • مصرف انرژی برق در آنها بالاست.

عوارض استفاده از دستگاه های بخور

در کنار تمام مزایایی که به آن اشاره شد، استفاده از این دستگاه ها می تواند عوارض خود را نیز به همراه داشته باشد. بطور مثال افزایش رطوبت می تواند تنفس بچه ها و بزرگسالانی که به آسم مبتلا هستند را دچار مشکل کند. علاوه بر این روشن بودن مداوم دستگاه موجب رشد قارچ در آن و بروز آلرژی می گردد. باید توجه داشت که بخاری که سرد باشد، لایه شاخی پوست را می شکند ولی مختصر دمای آن در حد 14 تا 20 درجه می تواند لطافت خاصی به پوست ببخشد.

نکته: معمولا توصیه می گردد در اتاق بچه ها و خردسالان از بخور گرم استفاده گردد. نکته دیگری که باید مدنظر داشت این است که استفاده از این دستگاه ها نباید دائمی باشد؛ چون رطوبت بالا حملات آسم و آلرژی را تشدید می نماید و میزان رطوبت محیط نباید بیش از 50% باشد. بنابراین لازم نیست در تمام طول روز دستگاه در اتاق روشن باشد و استفاده متناوب از این دستگاه ها کافی است. برای یک فضای بسته 100 متری روشن بودن دستگاه برای مدت 1 الی 2 ساعت در شب ها کافی است.

چگونه رطوبت یک محیط را اندازه بگیریم؟

سه قطعه یخ کوچک را داخل یک لیوان قرار دهید و به آن آب اضافه کنید. بعد از سه دقیقه اگر رطوبت روی سطح خارجی لیوان شکل نگرفت یعنی هوای داخل خانه خیلی خشک است و باید مرطوب گردد. البته از دستگاه های رطوبت سنج هم می توان استفاده کرد. اضافه کردن سه تا چهار لیتر آب در هوا رطوبت نسبی یک خانه 100 متری را با فرض ثابت بودن دما از 5 درصد به 60 درصد افزایش می دهد.

جمع بندی

حفظ رطوبت محل زندگی به خصوص در فصول سرد سال، یکی از راه های حفظ سلامتی است و دستگاه های بخور تا حد زیادی به این امر یاری می نمایند، اما نباید به طور دائمی استفاده شوند و نباید رطوبت هوای اتاق بیشتر از حد مجاز افزایش یابد. حتی به جای این دستگاه ها می توان از طریق گذاشتن یک کتری آب روی شعله اجاق گاز، رطوبت خانه را تامین کرد. اگر شما هیچ زمینه آلرژیکی در خانواده به صورت ارثی ندارید، نیازی نیست هزینه خرید دستگاه بخور را به خودتان تحمیل کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1537

به "دستگاه بخور سرد چه تفاوتی با دستگاه بخور گرم دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه بخور سرد چه تفاوتی با دستگاه بخور گرم دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید