روستای فریزهند؛ منطقه ای تاریخی با آب و هوای خنک

به گزارش تور روسیه ارزان، این روستا در فاصله 19 کیلومتری پاسگاه پل هنجن (واقع در جاده قدیم نطنز) در آخرین ده قرار گرفته است. منطقه کوهستانی و سرسبز و آب و هوای خنک آن و همچنین بافت قدیمی ساختمانهایش از ویژگی های این روستای زیباست.

روستای فریزهند؛ منطقه ای تاریخی با آب و هوای خنک

فریزهند که آن را فریزند نیز تلفظ می کنند دهی است نسبتا بزرگ در دهستان چیمه رود از شهرستان نطنز. در سال 1345 این دیه 217 نفر جمعیت داشته که جمعیت این محل در سال 1357 به 89 نفر با 38 خانوار کاهش پیدا کرده که نشانه مهاجرت جوانان روستاست.

فریزهند که آن را فریزند نیز تلفظ می کنند دهی است نسبتا بزرگ در دهستان چیمه

در این دهستان هیچ دهی که علامت کهن نداشته باشد وجود ندارد و همه ده ها به طوری که از ظاهر نام مشخص است دارای قدمتی کهن و قدیمی است.

دلایل دیگری هم بر قدمت آنها هست و از جمله زبان مخصوص و مستقل این نواحی که آن را تحت عنوان لهجه های مرکزی نامگذاری کردن و همه نشان از قدمت و کهنگی تمدن در این ناحیه دارد. این روستا دارای چشمه بسیار زیبا به نام چشمه آب سرخ هم است.

منطقه کوهستانی و سرسبز و آب و هوای خنک از ویژگی های روستای فریزهند می باشد

آب این چشمه از دسته آب های بی کربناته مخلوط همراه با گاز است و درمان بیماری های دستگاه گوارش، کبد و مجاری صفراوی، معده و روده و بیماری های تغذیه موثر است. به سبب وجود املاح آهن در ترکیبات چشمه سرخ فریزهند، در ازدیاد تعداد گلبول های قرمز و مقدار هموگلوبین خون و در نتیجه، در درمان انوع کم خونی موثر می باشد.

برای دسترسی به این چشمه باید از آزادراه کاشان به نطنز وارد خروجی ابیانه خارج شوید، پس از طی چند کیلومتر به چهارراهی می رسید که راه سمت راستی جاده قدیم کاشان، مستقیم به سمت ابیانه و جاده سمت چپی به سمت نطنز می رود. از چهار راه که مستقیم گذر کنید (درست لب چهار راه و روبروی پاسگاه) جاده فرعی دیگری در سمت چپ و به موازات جاده نطنز دیده می شود که همان راه سراشیبی پس از گذر از روی یک پل شما را به مقصد ینی روستا و چشمه فریزهند هدایت می کند.

پ

منبع: گردشبان
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1808

به "روستای فریزهند؛ منطقه ای تاریخی با آب و هوای خنک" امتیاز دهید

2 کاربر به "روستای فریزهند؛ منطقه ای تاریخی با آب و هوای خنک" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای فریزهند؛ منطقه ای تاریخی با آب و هوای خنک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید