رکورد نرخ سود شکست

به گزارش تور روسیه ارزان، خبرنگاران : در بیست و هشتمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی نرخ سود موثر رکوردی دیگر را از خود به جای گذاشت. این سومین هفته متوالی است که نرخ سود رکورد می زند

رکورد نرخ سود شکست

به گزارش خبرنگاران، در بیست و هشتمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی نزدیک به 2 هزار و 200 میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری شد. مهمترین اتفاق در این هفته رسیدن نرخ سود موثر معاملات به بالاترین حد خود از ابتدا تا کنون بوده است. این سومین هفته ای است که شاهد رکورد زنی های نرخ سود در بازار اولیه حراج اوراق بدهی هستیم.

از آنجا که هدف از دادو ستد دولت در این بازار تامین کسری بودجه است سوال آنجاست که تا چه اندازه این هدف محقق شده ؟ و در همین رابطه حجم اوراق دادو ستد شده در این بازار نیز در هفته های اخیر چه تغییراتی داشته است؟

رکورد نرخ سود در سومین هفته پیاپی

هفته بیست و چهارم با حجمی در حدود 137 میلیارد تومان اوراق داده وستد شد. این رقم در محدوده کمترین ارزش های معامله شده هفتگی در این بازار بوده است. این رقم در حراج های هفته های بیست و پنجم به بعد با افزایشی جدی روبرو شد.

با توجه به رقم ثبت شده در هفته بیست و هشتم اوراق محاسبه می شود که به طور میانگین در سه هفته اخیر 3 هزار و 210 میلیارد تومان اوراق توسط بانکها و بورس از دولت خریداری شده است.

در کنار این افزایش ارزش معاملات، در مرور این سه هفته سه رکورد در نرخ سود موثر اوراق به ثبت رسید.در هفته اخیر این نرخ به حدی معادل با 21.52 درصد رسیده است که بالاترین نرخ سود موثر در تمام هفته های برگزاری حراج بوده است.بنابراین می توان یکی از مهمترین دلایل افزایش ارزش معاملات در هفته بیست و پنج به بعد را همین رکورد های نرخ سود موثر در سه هفته اخیر دانست.

کاهش سهم بانکها در خریداوراق بدهی

بررسی آمار های این بازار در سه هفته گذشته نشان می دهد که به مرور سهم بازار سرمایه از این خرید بیشتر بوده است. در همین خصوص مجموع ارزش اوراق خریداری شده در بازار پولی 4 هزار و 840 میلیارد تومان بوده و همین رقم برای بازار سرمایه 35 هزار و 100 میلیارد تومان محاسبه می شود . بنابراین از این حراج هفتگی 58 درصد سهم بانک ها بوده و 42 درصد باقیمانده به بازار سرمایه اختصاص دارد.

این در حالی است که سهم محاسبه شده بانکها تا چند هفته پیش 61 درصد و سهم بازار سرمایه 39 درصد ثبت شده بود.به عبارت دیگر در سه هفته گذشته سه واحد در صد از سهم کل بانک ها در تامین کسری بودجه دولت از این طریق کم شده و به سهم بازار سرمایه افزوده شده است.

کسری بودجه دولت تا خاتمه سال

قرار است که دولت بخشی از کسری بودجه خود را از این جهت تامین کند. در مجموع 83 هزار میلیارد تومان از این مبلغ تا کنون به خزانه دولت واریز شده است. از آنجا که کل مبلغ سیاستگذاری شده 125 هزار میلیارد تومان تا آخر سال بوده محاسبات نشان می دهد که 42 هزار میلیارد تومان دیگر از کسری بودجه باید از این طریق تامین شود. با توجه به آن که تا خاتمه سال 14 هفته دیگر باقی مانده بنابراین اگر دولت بتواند در هر هفته 3 هزار میلیارد تومان اوراق به فروش برساند می تواند به این هدف گذاری نائل آید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1683

به "رکورد نرخ سود شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکورد نرخ سود شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید