سویه اُمیکرون کُشنده تر از دلتا است

به گزارش تور روسیه ارزان، بیش از 100 مورد از موارد ابتلا به سویه اُمیکرون در آفریقای جنوبی، جایی که سویه تازه به آرامی در حال تبدیل شدن به نوع غالب است، شناسایی شده است.

سویه اُمیکرون کُشنده تر از دلتا است

به گزارش مهر به نقل از زی نیوز، با بازگشایی جهان پس از گذشت 18 تا 20 ماه از شروع پاندمی کووید 19 و قرنطینه ها، نوع نوی از ویروس کرونا موسوم به B.1.1.529، که به عنوان سویه Omicron شناخته می شود، در آفریقای جنوبی شناسایی شده است.

این موضوع جامعه علمی را نگران کرده است، زیرا آن ها نگرانند که این نوع نو می تواند باعث شیوع بیماری در چندین کشور شود و بار دیگر سیستم های بهداشتی را فلج کند.

در اینجا لازم است نکاتی را در مورد این نوع مرگبار سویه کووید بدانید که تعدادی از کشور ها از جمله بریتانیا، ایتالیا و سنگاپور را مجبور کرده است که سفر از آفریقای جنوبی و سایر کشور های منطقه را محدود کنند.

1. به گفته مقامات بهداشت آفریقای جنوبی، نوع اُمیکرون جهش های بسیار بیشتری از آنچه دانشمندان انتظار داشتند، دارد، به ویژه پس از موج سوم شدید، که از طریق نوع دلتا ایجاد شد. بسیاری از جهش ها موجب فرار از مصونیت و قابلیت انتقال پذیری بیشتر می شوند.

2. نوع اُمیکرون دارای تعداد زیادی جهش در پروتئین اسپایک خود است که نقش کلیدی در ورود ویروس به سلول های بدن انسان دارد. این سویه به طور کلی دارای 50 جهش است، از جمله بیش از 30 جهش تنها روی پروتئین اسپایک که هدف بیشتر واکسن های فعلی کووید است.

3. سازمان بهداشت جهانی گفته است که چند هفته طول می کشد تا تأثیر نوع نو را درک کنیم. دانشمندان گفته اند که این سویه جهش یافته ترین نسخه تا به امروز است، به این معنی که واکسن هایی که با استفاده از سویه اصلی ووهان در چین طراحی شده اند، ممکن است خیلی مؤثر نباشند.

4. هنوز حدس هایی در مورد منشأ این سویه وجود دارد. به گفته فرانسوا بالوکس، مدیر مؤسسه ژنتیک کالج دانشگاه لندن، سویه نو احتمالاً در طول ابتلاء یک فرد دچار نقص سیستم ایمنی، مثلاً یک بیمار مبتلا به HIV/AIDS درمان نشده، تکامل یافته است.

منبع: فرارو
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2376

به "سویه اُمیکرون کُشنده تر از دلتا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سویه اُمیکرون کُشنده تر از دلتا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید