عواملی که جویدن ناخن در بچه ها را تشدید می نماید

به گزارش تور روسیه ارزان، یک روان شناس گفت: اختلالات بیش فعالی، طلاق والدین و وسواس فکری، جویدن ناخن در بچه ها را تشدید می نماید.

عواملی که جویدن ناخن در بچه ها را تشدید می نماید

با وبسایت گردشگری سازمان میراث فرهنگی همراه باشید.

الهام پور مولایی، کارشناس ارشد روان شناسی، مشاور کودک و نوجوان در گفت وگو با خبرنگار درباره جویدن ناخن گفت: جویدن ناخن معمولا از دوران کودکی شروع و در سنین نوجوانی افزایش پیدا می نماید. به طور معمول، بچه ها بعد از چند سال این عادت را ترک می نمایند و مسئله ای برای آنها به وجود نمی آید مگر در موارد کمی که باید با مراجعه به پزشک و انجام راه حلهای مختلف مانع از ادامه آن شد.

او اضافه کرد: جویدن ناخن یک عادت بسیار نادرستی است که محققان تا امروزه نتوانسته اند یک علت دقیق و علمی برای آن پیدا نمایند.

این کارشناس ارشد روان شناسی درباره دلایل ناخن جویدن در میان بچه ها اعلام کرد: افراد خردسال ممکن است به علت مسائل ژنتیکی به جویدن ناخن اقدام نمایند، ولی روی این مسئله هنوز توافق نظر بین روان شناسان وجود ندارد.

پورمولایی توضیح داد: عوامل روان شناختی مانند استرس، اختلالات روانی، عصبانیت زیاد و اضطراب می تواند تاثیر زیادی در تشدید بچه ها به جویدن ناخن داشته باشد.

این کارشناس ارشد روان شناسی گفت: بیماری هایی مانند اختلال کم توجهی، اختلالات بیش فعالی، طلاق والدین، وسواس فکری و... جویدن ناخن را در بچه ها تشدید می نماید.

پور مولایی درباره عوارض جسمی جویدن ناخن توضیح داد: ظاهر ناخن جویدن خوشایند نیست و می تواند اضطراب درونی فرد را در دید عموم قرار دهد.

او اضافه کرد: برخی از افراد علاوه بر جویدن ناخن آن را هم وارد معده خود می نمایند؛ این کار می تواند پیامد های بسیار منفی مانند کوتاه شدن پایه ناخن، مسائل دندانی، ورم لثه، آبسه لثه، ترک های روی ناخن، درد های شدید معده، خونریزی، تبخال های دهانی و سایر اثرات فیزیکی مخرب مربوط به دستگاه گوارش و معده داشته باشد.

پورمولایی درباره راه های ترک عادت جویدن ناخن گفت: روش های معمولی مانند گذاشتن یک ماده تلخ روی ناخن به عنوان مجازات باعث افزایش ریشه استرس و اضطراب در افراد خواهد شد و این کار بسیار روش غلطی است.

او اضافه کرد: بهترین راه حل در جهت جلوگیری از فرایند جویدن ناخن، مشغول کردن کودک به کار های دستی مانند نواختن موسیقی، تمرین و فعالیت های ورزشی با توپ های کوچک است.

راه حل های ترک ناخن جویدن

این روان شناس کودک و نوجوان توضیح داد: یکی از موثر ترین روش ها برای کاهش جویدن ناخن در افراد، ریلکسیشن (تکنیک ها و روش هایی برای آرامش روح و جسم) است که می توان با مشورت و مراجعه به پزشک در جهت فهمیدن علت و ریشه اصلی جویدن ناخن عکس العمل خوبی از آن دریافت کرد.

این کارشناس ارشد روان شناسی درباره تاثیر دارو های مصرفی بر پیشگیری از جویدن ناخن گفت: طبق آمار های علمی، جویدن ناخن در نوجوانان با افزایش قابل توجه رفتار های بدون تمرکز، گرسنگی، نبود اعتماد به نفس، بروز مسائل گذری در طول زندگی افراد و احساس بی ثباتی به دلیل پیدا نشدن هویت افراد در دوران نوجوانی رخ می دهد که با مراجعه به پزشک و مشورت با او می توان عملکرد جویدن ناخن را با مصرف دارو کاهش داد.

این مشاور کودک و نوجوان اظهار کرد: جویدن ناخن با توجه به آنالیز های علمی هیچ ارتباطی به جنسیت افراد ندارد، اما افراد گوشه گیر و درون گرا بیشتر به جویدن ناخن اقدام می نمایند.

پورمولایی گفت: مهم ترین علت اصلی جویدن ناخن شاید به دلیل تخلیه اضطرابی، خشم فرو خوردگی، نبود اطمینان و بحران های عاطفی باشد که با کنترل احساسات و استرس ها در افراد می توان ریشه جویدن ناخن را نابود کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 بهمن 1398 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1006

به "عواملی که جویدن ناخن در بچه ها را تشدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عواملی که جویدن ناخن در بچه ها را تشدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید