عکاسی هیجان انگیز از حباب های در حال انفجار

به گزارش تور روسیه ارزان، با عکاسی از حباب های درحال انفجار، خود را درگیر چالشی پرسرعت کنید!

من همواره عاشق ایده عکاسی به عنوان راهی برای غلبه بر زمان و ثبت لحظه ای جاودان بوده ام. با ثابت کردن زمان با این روش، یک عکس می تواند تصویری را به نمایش بگذارد که امکان دیدنش در حالت عادی وجود ندارد و اشیاء معمولی را به سوژه های ناب و مجذوب کننده تبدیل می نماید .

عکاسی هیجان انگیز از حباب های در حال انفجار

پس زمانی که دو سال پیش تصمیم گرفتم حس خلاقانه خود را بیدار کنم، حس کردم برای زنده کردن انگیزه ام نیاز به یک چالش دارم. برای این هدف تصمیم گرفتم لحظه دقیق و بسیار کوتاهی از حباب های در حال ترکیدن را ثبت کنم. پس از کمی تحقیق در اینترنت متوجه شدم ابزار و بودجه کافی برای دوربین های ویدیویی فوق سریع ندارم. با این حال خودم را راضی کردم که با ابزاری که در اختیار دارم، یعنی یک دوربین DSLR ، چند عدسی و فلش سر دوربین سریع (Speed Light) می توانم تصویر حباب را درست در وسط انفجار ثبت کنم .

این چالش، طولانی و خسته نماینده بود، اما زمانی که با پیروزیت اولین عکس را از حباب در حال انفجار ثبت کردم، حسی فوق العاده و رضایت بخشی به من دست داد. وقتی توانستم یک لحظه را ثابت و فریز کنم، تصویری را دیدم که با چشم انسان نمی گردد دید؛ یک حباب صابون که نصفش سالم و نصف دیگر متشکل از تعداد زیادی ترشحات و قطرات ریز مایع است. حباب داشت در میان هوا در خودش فرومی ریخت. وقتی دوستان و خانواده ام عکس را تماشاد، هیجان زده شده و گفتند که مثل خود من فکر می نموده اند حباب یک دفعه و یکجا ناپدید می گردد. یک عکس فقط با ثابت نگه داشتن یک لحظه توانست دید آن ها را نسبت به دنیای مجاورشان عوض کند و باز به من یاد آوری کرد که عکاسی چقدر می تواند قدرتمند باشد .

حالا که انگیزه خود را بازیافته بودم کوشش کردم با ثبت متعدد و متوالی از عکس ها، تمامی مراحل فرو پاشی حباب را ثبت کنم. حتی یکی از عکس هایم در یک نمایشگاه بین المللی تصاویر علمی پذیرفته شد. بعضی از این عکس ها را در این مقاله جای دادم اما تعداد بسیار بیشتری از آن ها را می توانید در وب سایتم تماشا کنید .

قطعا این چالش را به همه پیشنهاد می کنم، مخصوصا اگر لازم دارید که انگیزه و راه خود را در عکاسی بازیابید. اگر تصمیم دارید این چالش پر سرعت را بپذیرید، برای شما درس هایی رادارم که خود در این راه آموختم. امیدوارم این نکات به شما در راه ثبت عکس حباب در حال انفجار یاری کند .

1. از حباب های بزرگ استفاده کنید

فکوس روی حباب های بزرگ صابون راحت تر است و البته حباب های بزرگ از حباب های کوچک راحت تر می ترکند. به علاوه، حباب های بزرگ به شما در ترکیب بندی یاری می نمایند، چراکه با پر کردن کل کادر دیگر نیازی به کراپ کردن نیست .

من اخیرا از یک اسباب بازی حباب ساز بچه ها که با قیمت 1 پوند (حدود 5000 تومان) استفاده می کنم که یک عصای حبابی به قطر 5 سانتی متر دارد. این ابزار برای ساخت یک یا دو حباب میانه تا بزرگ مناسب است. این حباب ها آن قدر در هوا می مانند که بتوان از انفجارشان عکاسی کرد . حباب ساز های کوچک تر تعدادی حباب ریز درست می نمایند که نمی گردد به راحتی ترکاندشان و ثانیه عکس نهایی را برهم می ریزند .

2. از یک دوست یاری بگیرید

احتمالا برای این پروژه نیاز به یاری یک نفر دیگر دارید، مگر اینکه سرعت عکس العمل ابر انسانی داشته باشید! دمیدن حباب، ترکاندنش و تنظیم عکس برای ثبت، بیش از آن بود که بتوانم به تنهایی انجامش دهم. یاری یک نفر برای دمیدن و ترکاندن حباب به شما زمان کافی برای تنظیم و ثبت عکس بدون حواس پرتی می دهد.

3. در فضای داخلی عکاسی کنید

اگر امکانش است در فضای داخلی عکاسی کنید تا حرکت حباب به حداقل برسد . من عکس های زیادی از حباب در فضای بیرونی گرفته ام، اما در این فضا هر نسیم کوچکی باعث می گردد حباب به خارج از منطقه تسلط شما پرواز نموده و تنظیم و ثبت عکس را سخت تر کند .

فهمیدم که عکاسی در جایی زیر سقف، پشت پنجره ، رو به باغ و فضای بیرونی می تواند بسیار مفید باشد. این شرایط اندازه زیادی نور طبیعی به شما می دهد. به علاوه رنگ های زیبایی را در پس زمینه و البته روی سطح حباب منعکس می نماید. به یاد داشته باشید که من کمی فاصله بین حباب و پنجره نگه می دارم تا انعکاس نور و تصویر شیشه به حداقل برسد .

4. از یک لنز زوم استفاده کنید

حتی در فضای داخلی، حرکات حباب می تواند غیرقابل پیش بینی باشد. به همین علت، من از یک عدسی زوم استفاده می کنم تا اگر حباب حرکت کرد بتوانم فاصله کانونی و فکوس را نسبت به موقعیت حباب در هوا تنظیم کنم. معمولا حباب های در حال انفجار را با یک عدسی کانن 200-70 در فاصله کانونی بین 10 تا 150 ثبت نموده ام. از مزایای عدسی این است که می توانم در حالی که خود حباب شارپ و واضح است، با یاری افزایش فاصله کانونی، پشت زمینه ای بوکه و زیبا (فلو و خارج از فکوس) داشته باشم.

5. در حالت تمام دستی (full manual mode) عکاسی کنید

عکاسی در حالت تمام دستی به شما کنترل کامل بر تنظیماتی می دهد که برای گرفتن برترین نتیجه لازم دارید. در ابتدا شما به سریع ترین سرعت شاتر ممکن نسبت به نور در دسترس نیاز دارید. عمل انفجار حباب بسیار سریع است و شما برای ثبتش نیاز به سرعت شاتر 1/1000 ثانیه یا سریع تر دارید؛هر چه سریع تر بهتر .

با این سرعت بالای شاتر به دیافراگم باز (عدد f کمتر) یا ایزوی بالا نیاز پیدا خواهید کرد. با توجه به حرکات غیرقابل پیش بینی حباب، قطعا نمی خواهید با داشتن دیافراگم بازتر (در نتیجه عمق میدان کمتر ) نیمی از حباب را خارج از محدوده فکوس ثبت کنید. من شخصا ترجیح می دهم قبل از اجبار به باز کردن دیافراگم، ایزو را تا حد معقول بالا ببرم، چراکه اصلاح نویز تا حدی پس از عکاسی ممکن است، اما نمی توانید یک حباب خارج از فکوس را نجات دهید !

(پ.ن: به کارگیری واژه دیافراگم به جای Aprature در دوربین های کوچک تر از قطع میانه علمی نیست، لیکن به علت فراگیر بودن این واژه، ناچار به استفاده از آن هستیم- مترجم.)

اگر نور طبیعی برای استفاده از سرعت شاتر بالا کافی نیست، می توانید از یک فلش پرسرعت برای فریز کردن لحظه استفاده کنید. هر چند سعی کنید از یک خنثی نماینده ( دیفیوزر) یا رفلکتور یاری بگیرید، مخصوصا اگر در فضای بیرونی و جلوی پنجره هستید .

6. دستی فکوس کنید

من عکاسی از انفجار حباب را هم با فکوس اتوماتیک آزموده ام هم با فکوس دستیو انتخابم قطعا فکوس دستی است. برترین نتایج من زمانی به دست آمدند که به صورت دستی روی حباب معلق در هوا فکوس کردم و به محض ترکیدنش دکمه شاتر را زدم تا عکس به موقع ثبت گردد. در مواقع زیادی فکوس اتوماتیک بسیار کند بود و تا دوربین توانست روی سوژه فکوس کند، موقعیت از دست رفته بود. این پروژه هیچ سودی هم که نداشته باشد، موقعیت خوبی برای تمرین فکوس دستی است!

7. آرامش خود را حفظ کنید و با صبر ادامه دهید

سرعت بالای انفجار حباب باعث می گردد که برای زمان بندی مناسب، مجبور شوید تعداد بسیار زیادی عکس بگیرید. صبر کلید این پروژه است. تسلیم این چالش نشوید. بپذیرید که این کار خسته نماینده است، اما همواره به یاد داشته باشید که وقتی پیروز شدید، تماشا نتیجه بسیار رضایت بخش است.

7+1. هدایت مترجم!

برای ثبت عکس بهتر سعی کنید از حالت عکاسی پیاپی یا Continuos Drive استفاده کنید. این کار شانس پیروزیت شما را افزایش می دهد.

درباره عکاس و مؤلف: ریچارد بیچ (Richard Beech) عکاس، نویسنده، عاشق طبیعت و اهل خلیج جنوبی انگلستان است. وی از همه انواع عکاسی لذت می برد، مخصوصا حیات وحش، ماکرو و چشم انداز. او از سال 2009 با گتی ایمیج (Getty Images) همکاری می نماید. در صورت تمایل می توانید آثار دیگرش را در وب سایت او (Richard Beech Photography) مشاهده کنید.

نظر شما خبرنگارانیی های عزیز درباره این چالش چیست؟ آیا آن را می پذیرید؟ آیا تا به امروز این سبک عکاسی را تجربه نموده اید؟ لطفا سؤالات، نظرات و تجارب خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: کجارو / digital-photography-school.com
انتشار: 7 اسفند 1400 بروزرسانی: 7 اسفند 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2285

به "عکاسی هیجان انگیز از حباب های در حال انفجار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکاسی هیجان انگیز از حباب های در حال انفجار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید