مردان بیش از زنان در معرض ابتلا به کووید19 و عوارض آن هستند

به گزارش تور روسیه ارزان، رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از نصف موارد بستری و مرگ به علت کرونا در کشور مربوط به مردان بوده و این به دلیل ارتباط این بیماری با میزان حضور در محل های شلوغ و سربسته و تماس بیشتر با سایر افراد در چنین مکان هایی در خارج از خانه به نسبت زنان است.

مردان بیش از زنان در معرض ابتلا به کووید19 و عوارض آن هستند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، محسن شتی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره ابتلای مردان به ویروس کرونا به نسبت زنان اضافه نمود: اگر همه افراد و به خصوص مردان در ساعت فعالیت در خارج از منزل، فاصله فیزیکی را رعایت نکرده یا ماسک مناسب نداشته باشند یا در فضاهای سربسته بدون تهویه حاضر باشند، ممکن است به ویروس کرونا مبتلا شوند.

وی ادامه داد: در صورت ابتلای فرد به نوع کم علامت یا بدون علامت این بیماری، فرد به عنوان حلقه انتقال ویروس کرونا از بیرون منزل به داخل نقش بازی می نماید و اعضای خانواده و فرزندان را به خطر خواهند انداخت. زیرا افراد در خانه ها بدون ماسک و فاصله گذاری در کنار هم حضور پیدا می نمایند. در این صورت، اعضای خانواده این فرد حتی بدون تخطی در رعایت پروتکل های بهداشتی، در معرض خطر ابتلا به بیماری کووید 19 قرار می گیرند.

رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: همچنین در چنین شرایطی سالمندانی که با خانواده ها زندگی می نمایند بیشتر از سایر اعضای خانواده در معرض خطر قرار می گیرند. باید توجه کرد که سالمندان بیشتر از سایر گروه های سنی در معرض خطر ابتلا و عواقب ناشی از کرونا قرار دارند.

بروز افسردگی در سالمندان در دوران کرونا

شتی گفت: در امسال سالمندان بیشتر از هر زمان دیگری در معرض استرس های روانی قرار داشته اند. به طور مثال 60 تا 70 درصد سالمندان در دو سه ماه نخست شروع همه گیری به دلیل نگرانی از ابتلا به این بیماری، اصلا از منازل خود خارج نشده اند.

وی ادامه داد: یکی از مسائل جهانی در دوران کرونا، افزایش خطر اضطراب و افسردگی به ویژه در گروه سنی سالمندان است. زیرا این افراد بیشتر از سایرین در منازل مانده و تحرک بدنی آنها کمتر شده است. این تغییرات در کنار نگرانی از ابتلا به بیماری و عوارض و عواقب وخیم آن شرایط روحی روانی آنها را در شرایط نامناسبی قرار داده است. همچنین کاهش روابط اجتماعی و کاهش شدید دید و بازدیدهای خانوادگی و سرکشی فرزندان و دوستان و آشنایان می تواند منجر به افزایش احتمال بروز افسردگی در سالمندان گردد.

ارتباط مستمر مجازی با سالمندان را حفظ کنید

رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت اعلام کرد: بارها توصیه شده که اگر نمی توانیم به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی مثل قبل دورهمی های خانوادگی با سالمندان خانواده داشته باشیم، ضروری است ارتباط مستمر به صورت تصویری یا تلفنی یا مجازی حتما وجود داشته باشد.

وی اظهار کرد: همچنین باید مراقب باشیم محدودیت رفت و آمد و بسته بودن مطب ها که عمدتا در ماه های اول شیوع کرونا رخ داد، منجر به کاهش مراقبت ها و از کنترل خارج شدن بیماری های زمینه ای سالمندان ما نگردد.

از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور(ابتدای اسفند سال 98) تا به امروز یک میلیون و 582 هزار و 275 نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و 59 هزار و 572 از هموطنان جان خود را از دست داده اند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1820

به "مردان بیش از زنان در معرض ابتلا به کووید19 و عوارض آن هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردان بیش از زنان در معرض ابتلا به کووید19 و عوارض آن هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید