مقدمه ای بر رقابت های کشتی آزاد بازی های آسیایی

به گزارش تور روسیه ارزان، رقابت های کشتی آزاد بازی های آسیایی فردا شروع می گردد و نمایندگان کشورمان بر روی تشک می روند.

مقدمه ای بر رقابت های کشتی آزاد بازی های آسیایی

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرنگاران از اندونزی، رقابت های کشتی آزاد بازی های آسیایی فردا شروع می گردد و نمایندگان کشورمان بر روی تشک می روند.

کار دشوار اطری در وزن 57 کیلوگرم

رضا اطری نماینده وزن 57 کیلوگرم کشتی آراد ایران در بازی های آسیایی است. از آنجاییکه آسیایی ها همواره در سبک وزن از مدعیان دنیای کشتی به حساب می آیند اطری کار راحتی در این رقابت ها نخواهد داشت. مطرح ترین کشتی گیری که در این وزن به میدان خواهد آمد، احتمالا یوکی تاکاهاشی باشد. این کشتی گیر تند و تیز ژاپنی سال گذشته با کشتی های بسیار زیبایی که از خود به نمایش گذاشت، موفق شد با شایستگی به مدال طلای جهان بوسه بزند. تاکاهاشی را باید یک جنگجوی تمام عیار قلمداد کنیم که از سرعت بالا، طراحی بهترین تاکتیک برای اجرای فنون، فهم بسیار برای هجوم به سمت حریف از بهترین زاویه و بهترین زمان و البته اعتماد به نفس بالا در کنار قابلیت های فنی بهره می برد و همین ها باعث گردیده تا نام او به عنوان بخت اول برای رسیدن به مدال طلای این وزن معرفی گردد. این کشتی گیر خوش فکر ژاپنی که بسیار حواس جمع و کم اشتباه مبارزه می نماید، سال 2014 در رقابت های جهانی تاشکند نیز تا یک قدمی مدال پیش رفت، اما در دیدار رده بندی به حسن رحیمی باخت و در جایگاه پنجم نهاده شد.

دیگر کشتی گیر مطرحی که در جاکارتا به میدان خواهد آمد، بخبایار اردنبات است. این کشتی گیر مغولی که به لحاظ قدرت بدنی و استقامت در شرایط خوبی به سر می برد، قطعا یکی از اصلی ترین مدعیان این وزن برای رسیدن به مدال طلا خواهد بود. همان گونه که اشاره شد، اردنبات از قدرت بدنی و استقامت نسبتا بالایی برخوردار است و همین امر موجب گردیده تا از کشتی های درگیرانه هراسی به دل راه ندهد. این کشتی گیر قلدر مغولی که تا کنون دو مدال برنز جهان را به سینه زده در طول مبارزه، آنقدر دستان پر توان خود را روی سر و گردن حریف فرود می آورد که نفس های حریف به شماره می افتد و در آن حالت اقدام به اجرای فن و دریافت امتیاز می نماید. اردنبات یک کشتی گیر فرصت طلب است که در برگشت ها نیز بسیار خوب عمل می نماید. نماینده کره شمالی از بین جونگ هاک جین و کانگ کام سونگ انتخاب خواهد شد. کانگ کام سونگ مدال طلای سال 2018 آسیا را به سینه زده و جونگ هاک جین نیز مدال طلای بازی های آسیایی اینجئون را در کارنامه دارد و سال گذشته نیز در رده پنجم مسابقات جهانی پاریس نهاده شده است.

ساندیپ کومار هندی نیز یکی دیگر از کشتی گیران مطرح این وزن به شمار می رود. کومار که مدال طلای آسیا را در کارنامه خود دارد تا کنون نتوانسته نصیبی از مدال های جهانی ببرد.

ماخمودجان شاوتاکوف ازبکستانی قهرمان بازی های ایندوگیم و دارنده مدال نقره آسیا و نماینده کره جنوبی نیز در صف مدعیان این وزن قرار دارند، همانگونه که ژاندوس اسماعیلوف دارنده مدال برنز آسیا از قزاقستان می تواند خود را به یکی از مدال های این وزن برساند.

نصیری در جمع مدعیان هم سطح وزن 65 کیلوگرم

مهران نصیری حالا و پس از کوشش های فراوان نماینده کشورمان در یک رویداد بزرگ است و باید به گونه ای کشتی بگیرد که توقعات مربیان و اهالی کشتی را برآورده کند. نصیری باید بداند که با موفقیت در بازی های آسیایی می تواند مسیری را برای آینده اش باز کند که به مسابقات جهانی و بازی های المپیک ختم خواهد شد.

مدعیان اصلی وزن 65 کیلوگرم تقریبا در یک سطح قرار دارند و معمولا در چنین شرایطی یک اشتباه، مصدومیت و خوب نرسیدن سر وزن می تواند هر یک از مدعیان را از رسیدن به سکوی قهرمانی دور کند. در میان مدعیان این وزن ابتدا به وضعیت باجرانگ هندی می پردازیم. باجرانگ دارنده مدال برنز سال 2013 جهان و نایب قهرمان بازی های آسیایی اینچئون است.

این کشتی گیر هندوستانی که فینال بازی های آسیایی اینچئون را با امتیاز عالی به مسعود اسماعیل پور باخت حالا درصدد است تا با کسب مدال طلای بازی های آسیایی، به جوایز چشمگیری که مسئولین ورزش هندوستان وعده داده اند، برسد. باجرانگ سال گذشته با برتری مقابل میثم نصیری به مدال طلای آسیا رسید و سال جاری نیز روی سکوی سوم وزن 65 کیلوگرم آسیا نهاده شد.

مدعی دیگر این وزن دولت نیازبیکوف است. نیازبیکوف کشتی گیری بسیار تند و تیز است که مانند یک جنگجوی به تمام معنا تا آخرین ثانیه مبارزه می جنگد. این کشتی گیر قزاقستانی مدال برنز سال 2011 جهان را در وزن 55 کیلوگرم به سینه زده و مدال طلای اوزان 61 و 65 کیلوگرم آسیا را نیز به دندان کشیده است.

ژاپنی ها نیز دایچی تاکاتانی را روانه این دوره از بازی ها خواهند کرد. تاکاتانی سال 2014 روی سکوی سوم وزن 66 کیلوگرم جوانان جهان ایستاد و این در حالی بود که مدال طلای این وزن به حسن یزدانی رسید. این کشتی گیر ژاپنی که مدال نقره مسابقات ایندورگیم را نیز به گردن آویخته، همین چند ماه پیش با غلبه بر یونس امامی و باجرانگ هندی به فینال رقابت های قهرمانی آسیا در بیشکک رسید و پس از باخت به دولت نیازبیکوف، عنوان نایب قهرمانی را به خودش اختصاص داد.

از دیگر مدعیان این وزن می توانیم به نام تومور اوچیر تولگا اشاره کنیم. این کشتی گیر مغولی در جام جهانی کرمانشاه به اسماعیل پور باخت. پس از آن در جام کرکین به یونس امامی نیز باخت اما در جام باشگاه های جهان در ساری مقابل حسن مرادقلی به برتری رسید و در فینال جام تختی تبریز نیز مرتضی قیاسی را از پیش رو برداشت.

لی سیونگ چول از کره جنوبی و سراج الدین حسن اف ازبکستانی نیز مدعیان دیگری هستند که در جاکارتا به میدان خواهند آمد.

حسین خانی یکی از مدعیان وزن 74 کیلوگرم

نماینده وزن 74 کیلوگرم کشورمان در بازی های آسیایی 2018 مصطفی حسینی خانی آزادکار تهرانی خواهد بود. حسین خانی سالهاست که در سطح اول کشتی کشورمان حضور دارد و هیچوقت آنقدر افت ننموده تا او را از صف مدعیان خارج کنیم که این امر نشان از نوع تفکر و انگیزه او دارد. این کشتی گیر خنده رو مدال برنز اوزان غیر المپیکی جهان را در اختیار داشته و یکی از مدعیان اصلی برای رسیدن به مدال طلای بازی های آسیایی و یکی از سرمایه های کشورمان در این وزن به حساب می آید البته اگر مصدومیت کهنه زانو این امکان را به او بدهد!

اما بکزاد عبدالرحمانوف یکی از مطرح ترین رقبای حسین خانی در جاکارتا خواهد بود. این کشتی گیر ازبکستانی سال 2014 در رقابت های جهانی تاشکند از مصدومیت حسین خانی نهایت بهره را برد و موفق شد بر نماینده کشورمان غلبه نموده و در نهایت مدال برنز جهان را به سینه بزند. عبدالرحمانوف مدال طلای بازی های آسیایی اینچئون را نیز به سینه زده و در بازی های المپیک 2016 ریو علی رغم اینکه با امتیاز عالی بر جردن باروز (!) کشتی گیر نامدار آمریکایی چیره شد؛ اما با دو باخت به انور گدوئف و جبرئیل حسن اف در جایگاه پنجم المپیک نهاده شد و همین عنوان را در رقابت های جهانی پاریس نیز تکرار کرد.

از دیگر مدعیان این وزن باید به نام مسلم اولایف از قرقیزستان اشاره کنیم. این کشتی گیر روسی الاصل، یکی از اصلی ترین مدعیان این وزن برای رسیدن به مدال طلا محسوب می گردد. اولایف سال 2016 در جام یاشار دوغو ترکیه بر ختاک سابالوف دارنده مدال طلای جهان از روسیه غلبه کرد و در جایگاه نخست نهاده شد. یک سال بعد در رقابت های همبستگی کشورهای اسلامی کاری کرد کارستان و در حضور جبرئیل حسن اف دارنده سه مدال برنز جهان و المپیک از آذربایجان، سونر دمیرتاش نفر سوم المپیک از ترکیه، بکزاد عبدالرحمانوف دارنده مدال برنز جهان و یاراحمدی قهرمان آسیا، توانست به مدال طلای آن رقابت ها برسد و همگان را انگشت به دهان کند.

سوشیل کومار قهرمان سال 2010 جهان و دارنده مدال نقره و برنز المپیک نیز پس از شش سال دوری از میادین بزرگ بین المللی، دوباره در جاکارتا به مصاف رقبای جوان خود خواهد آمد.

ماندارخان گانزوریک دارنده مدال برنز سال 2013 جهان و قهرمان وزن 60کیلوگرم بازی های آسیایی گوانگ جو از مغولستان را نیز باید به صف مدعیان این وزن اضافه کنیم.

در جاکارتا آدام باتیروف روسی الاصل یک بار دیگر برای بحرین به میدان خواهد رفت. باتیروف در جهانی 2011 استانبول نماینده وزن 66 کیلوگرم روس ها بود که با دو باخت به تقوی و شعبانوف از بلاروس از دور رقابت ها حذف شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 305

به "مقدمه ای بر رقابت های کشتی آزاد بازی های آسیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدمه ای بر رقابت های کشتی آزاد بازی های آسیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید