نرخ سود وام خرید مسکن؛ 23 درصد

به گزارش تور روسیه ارزان، خبرنگاران : با توجه به قیمت خریدوفروش اوراق تسه و نرخ سود اسمی هزینه وام 240 میلیون تومانی مسکن برای متأهلان به 85 میلیون و 340 هزار تومان رسید. هزینه خرید اوراق مجردها با توجه مبلغ وام 49 میلیون و 780 هزار تومان برآورد می گردد.

نرخ سود وام خرید مسکن؛ 23 درصد

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران در روز 27 مهرماه قیمت اوراق تسه 90 هزار و 300 تومان اعلام شد. با توجه به نرخ سود اسمی 17.5 درصدی برای این اوراق و تعداد ورق موردنیاز برای دریافت سقف وام نرخ سود مؤثر وام مسکن در روز جاری 35.6 درصد برآورد می گردد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن ها می تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می توان برای دریافت دو وام به صورت هم زمان استفاده کرد.

اوراق امتیاز تسهیلات مسکن در بازار فرابورس معامله می گردد. اشخاص به سه روش می توانند اوراق مسکن را معامله نمایند: افتتاح حساب قرض الحسنه در بانک مسکن به مدت یک سال با بهره 8 درصدی سقف این وام به تفکیک استان ها متفاوت است.

مراجعه به بانک مسکن و افتتاح حساب سپرده ممتاز که در این حالت باید مبلغی را به اندازه سه ماه در بانک نگه دارید و پس از سه ماه بانک به ازای مبلغ پایه در نوبت اول 3 برگ حق تقدم تسهیلات مسکن و در ماه های بعد در هرماه یک برگ به ازای هر مبلغ پایه به سپرده گذار اعطا می گردد. این اوراق پانزدهم هرماه به سپرده گذار اعطا می گردد که بعد از ماه اول قابلیت معامله دارد.

راه سوم افتتاح حساب کارگزاری ها و کد آنلاین جهت خریدوفروش اوراق است.

افرادی که توانایی صبر یک ساله به منظور دریافت وام را نداشته باشند، طبق قانون مصوب، اقدام به خرید اوراق تسهیلات مسکن می نمایند.به نوعی این افراد با پرداخت مبلغی جهت خرید اوراق تسه، نسبت به حالت عادی برای دریافت وام در اولویت می گیرند. در این گزارش هزینه راه سوم برآورد شده است.

هزینه خرید اوراق مسکن

در روز 27 مهرماه 1399 بانک مسکن اعلام نمود هر ورق از اوراق تسه در بازار قیمتی معادل با تقریباً 90 هزار و 300 تومان دارد اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

ازآنجاکه مبلغ وام برای مجردها 140 میلیون تومان و برای متأهلان 240 میلیون تومان اعلام شده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متأهلان 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در روز جاری برای مجردها 25 میلیون و 280 هزار تومان و برای متأهلان 43 میلیون و 340 هزار تومان برآورد می گردد.

نرخ سود مؤثر اوراق وام مسکن تسه

سودی اسمی که در قبال خرید اوراق در نظر گرفته شده 17.5 درصد است. به این معنا که بایستی 17.5 درصد از وامی را که در قبال خرید خانه دریافت می گردد طی بازه مشخصی به بانک پرداخت نمایند. اما در شرایطی که برای دریافت وام مسکن به وسیله خرید اوراق اقدام گردد علاوه بر این میزان هزینه خرید اوراق نیز به سایر هزینه های وام اضافه می گردد.

بر این اساس برای مجردها و متأهلانی که درخواست وام مسکن دارند نرخ سود وام مسکن تقریبا 23 درصد محاسبه می گردد.

هزینه وام خرید مسکن

هزینه کلی که خرید اوراق تسه در جهت اخذ وام بر دوش متقاضیان وام مسکن می گذارد به صورت مجموع نرخ سود و هزینه خرید اوراق محاسبه می گردد. در این بخش هزینه کل اخذ وام مسکن از این طریق در روز جاری 85 میلیون و 340 هزار تومان و برای مجردها 49 میلیون و 780 هزار تومان برآورد می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1613

به "نرخ سود وام خرید مسکن؛ 23 درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ سود وام خرید مسکن؛ 23 درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید