وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی

به گزارش تور روسیه ارزان، صرف آب شهری در شهریورماه سال 1398 نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک درصد و مصرف آب روستایی در این زمان نسبت به زمان مشابه سال گذشته 0.7 درصد رشد داشته است.

وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی

به گزارش گروه رسانه های تور روسیه ارزان، منظور از تنش آب شرب، حداکثر میزان آب مورد نیاز در پیک (اوج) مصرف نسبت به حداکثر ظرفیت تولید یک شهر است. بر اساس بررسی اجرا شده، 59 شهر کشور امسال از نظر سطح تنش در وضعیت قرمز (یعنی کمبود بیش تر از 20 درصد) قرار دارند و در پیک مصرف روزانه احتمال کمبود آب در آن ها وجود دارد .

طبق این آمار، مصرف آب شهری در شهریورماه سال 1398 نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک درصد و مصرف آب روستایی در این زمان نسبت به زمان مشابه سال گذشته 0.7 درصد رشد داشته است .

تابستان امسال حدود 28.6 میلیون نفر از جمعیت کشور در 233 شهر تحت تنش آبی قرار داشتند که بارندگی های مناسب سال آبی جاری و بهبود ذخایر سدها موجب شد این رقم نسبت به سال گذشته 6.4 میلیون نفر کاهش پیدا کند .

در این سطح از تنش آبی 25 شهر دارای کمبود تولید بیش تر از 20 درصد و دارای مخزن کافی و 34 شهر دارای کمبود تولید بیش تر از 20 درصد و کمبود مخزن هستند. تابستان امسال 34 شهر از نظر سطح تنش در وضعیت نارنجی (یعنی کمبود بین 10 تا 20 درصد) قرار دارند و در پیک مصرف روزانه احتمال کمبود آب در آن ها وجود دارد. در این سطح نیز 17 شهر دارای کمبود تولید بین 10 تا 20 درصد و دارای مخزن کافی و 17 شهر دارای کمبود تولید بین 10 تا 20 درصد و کمبود مخزن هستند.

140 شهر تابستان امسال از نظر سطح تنش در وضعیت زرد قرار دارند، در پیک مصرف ساعتی احتمال کمبود آب در آن ها وجود دارد. بر اساس بررسی اجرا شده 14 شهر این سطح دارای کمبود تولید کمتر از 10 درصد و کمبود مخازن ذخیره، هفت شهر دارای کمبود تولید کمتر از 10 درصد و دارای مخزن کافی و 119 شهر فاقد کمبود تولید و دارای کمبود مخزن هستند .

برنامه وزارت نیرو برای به صفر رساندن شهرهای در معرض تنش آبی

این آمار در حالی ارائه می شود که وزارت نیرو، مهم ترین برنامه خود در حوزه آب را به صفر رساندن تعداد شهرهایی که با تنش آبی روبرو هستند، تا سال 1400اعلام کرده است. برنامه ای کهبه گفتهرضا اردکانیان-وزیر نیرو- مفصل بوده که شامل اجرای طرح های تامین آب، آب رسانی ها، احداث تصفیه خانه ها، اصلاح سیستم برای کاهش تلفات و... می شود.

وی به این سوال که اجرای طرح مورد نظر وزارت نیرو به چه میزان سرمایه نیاز دارد، گفت: به این موضوع در هفته های آینده خواهم پرداخت. هدف بزرگی است که تحقق آن به تامین منابع مالی هم وابسته است. اما جدا از مسئله منابع مالی، سعی می کنیم بقیه نیازمندی ها را محقق کنیم .

این وعده در حالی از سوی اردکانیان داده شده است که طبق مطالعات اجرا شده تا سال 1400 باید آب مورد نیاز 85 میلیون نفر در کشور تامین شود که برای این جمعیت نیاز به 9 میلیارد مترمکعب ظرفیت آبی وجود دارد .

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 885

به "وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید