چه کسی اول به کی2 می رسد؛ یک گردشگر یا یک کوهنورد؟

به گزارش تور روسیه ارزان، از دسامبر گذشته، فعالیت چهار گروه کوهنوردی را که برای صعود زمستانی و پرخطر در کی2 تلاش می کنند تعقیب می کنم. قله کی2 در پاکستان، با ارتفاع 8611 متر از سطح دریا، دومین کوه مرتفع جهان بعد از اورست است و تنها 8000 متری از 14 قله بالای 8000 متر است که با وجود تلاش های متعدد کوهنوردان، هنوز در فصل زمستان صعود نشده است!

چه کسی اول به کی2 می رسد؛ یک گردشگر یا یک کوهنورد؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

کی2 جز پرمخاطره ترین کوه ها از لحاظ تعداد کشته شدگان در راه رسیدن به قله است که به کوه وحشی ملقب شده؛ از هر پنج کوهنورد، یک نفر آن جا ناپدید شده است.

اخبار کوهنوردی دنیا همواره توجه خاصی به دو منطقه کوهنوردی داشته: هیمالیا و قره قورم. جمعا پنج کوه 8000 متری در منطقه قره قورم قرار گرفته اند و کی2 بلندترین و خطرناکترین آن هاست.

ماجرا صعود و رقابت نفس گیری را که هم اکنون در کی 2 درحال وقوع است بابک کیانپور ـ راهنمای گردشگری، کوهستان و مربی سنگنوردی ـ از مجله اسمیسونیان (Smithsonian Magazine) به این شرح ترجمه و تنظیم کرده است: کمتر از دو هفته است که به سال 2021 وارد شده ایم و درحال حاضر بیش از 70 کوهنورد با ملیت های مختلف برای صعود کی2 در این فصل اعزام شده اند از جمله اسپانیا، ایسلند، آمریکا و نپال. چند کوهنورد برجسته و مطرح دنیا در این تیم ها حضور دارند، مانند شرپا مینگما ژیالج (Mingma Gyalje Sherpa) که به همراه دو شرپای دیگر تیم سه نفره ای را تشکیل داده اند. شرپا ژیالج، اولین کوهنورد نپالی است که هر 14 تا 8000 متری دنیا را صعود کرده است.

تیم دوم از ایسلند شامل جان اسنوری سیگورجانسون (John Snorri Sigurjonsson)، یک کوهنورد حرفه ای که به اتفاق یک پدر و پسر پاکستانی تیم مستقلی را تشکیل داده اند. کوهنورد ایسلندی که زمستان گذشته به منطقه آمده بود و ناکام ماند، این بار به اتفاق یک پدر و پسر پاکستانی، محمدعلی و پسرش سجادعلی تیم مستقلی را تشکل داده و شانس خود را دوباره می آزماید.

اما در تیم سوم که برای پیروزی بر کی2 شانس بیشتری دارد، نام کوهنورد سرشناس و خارق العاده نپالی نیرمال پورجا (Nirmal Nims Purja) جلب توجه می کند. او کسی است که سال گذشته، تمام 14 کوه 8000 متری دنیا را در مدت زمان باورنکردنی شش ماه و شش روز درنوردید و حیرت همگان را سخت برانگیخت. تیم او شامل شش شرپا و یک دنیاگرد-کوهنورد انگلیسی به نام آندریانا براون لی است. آندریانا کوهنورد 19 ساله است که هدفش صرفا رسیدن به قله نیست، بلکه حضور در این تیم و مشارکت تا میانه راه برایش انگیزه بخش است.

تیم چهارم و آخر که برای صعود زمستانی کی2 به منطقه قره قورم آمده، یک گروه بزرگ کوهنوردیـ تجاری است از آژانس سِوِن سامیتس تِرِک یا کوهپیمایی چکاد 7 قاره. بیش از 50 نفر در این تیم حضور دارند که 27 دنیاگرد-کوهنورد و تقریباً همین تعداد شرپا و راهنمای کوه را شامل می شود. حضور این تعداد زیاد به طور همزمان در قالب یک گروه تجاری-کوهنوردی، بخصوص که مشتریان از لحاظ تجربه و سابقه کوهنوردی با یکدیگر همسطح نیستند، جامعه کوهنوردی را نگران کرده است. این گونه اعزام کوهنورد تجربه تلخ و مرگبار سال 1996 برای صعود اورست را یادآور می شود که در آن هشت کوهنورد کشته شدند.

هر یک از این دنیاگرد-کوهنوردها از 35 تا 45 هزار دلار پول پرداخت کرده اند. معمولا در این قبیل برنامه های تجاری-کوهنوردی، شرپاها راه را هموار می کنند تا دنیاگرد ها فارغ از فعالیت هایی مثل برقراری چادرها، آشپزی، بالا بردن وسایل فنی و نصب طناب های ثابت، بر هدف شان یعنی صعود به قله کی 2 متمرکز باشند.

در میان اعضایی که پول پرداخت کرده اند نام مطرح کالین او بردلی (Colin OBrady) که ورزشکار رشته سه گانه آمریکایی است و مدتی است به صعودهایی ماجراجویانه روی آورده به چشم می خورد. او به خاطر دستیابی های اغراق آمیزش مورد سرزنش است. همچنین ورزشکار صاحب مدال دو و میدانی لهستانی مگدنلا گُرزوفسکا (Magdanela Gorzkowska) در این تیم است.

تمام تیم های نام برده اواخر دسامبر یعنی حدود دو هفته قبل در ارتفاع 5380 متری بیس کمپ مستقر شده و طی هفته اول به طناب ثابت گذاری و انجام عمل چرخشی برای هم هوایی پرداخته اند. این چرخش که صعود، توقف و فرودِ متوالی است، ابتدا کوهنوردان مقداری صعود کرده و بعد از یکی دو روز استراحت در آن ارتفاع، به پایین بازگشته و این روش را تا حمله نهایی به قله ادامه می دهند. برای مثال در این برنامه تا ارتفاع حدود 6550 متر صعود کرده و بعد از طی زمان استراحت، پایین آمده و در ارتفاعی که از نقطه اولیه بالاتر است مستقر می شوند. این چرخش سبب می شود بدن آن ها هم هوا شده تا برای صعود نهایی در روزهای آینده آمادگی پیدا کنند.

هفته پیش، طناب ثابت گذاری تا ارتفاع 7775 متر توسط شرپاها با هدایت نیرمال پورجا انجام گرفت و کمپ 3 آن جا برقرار شد. این نقطه را می توان نیمه راه تا قله از بیس کمپ فرض کرد.

ایسنا نوشت، درحال حاضر، بادهای سهمگین و برودت منفی 50 درجه، کوهنوردان را ناچار به استراحت و توقف در بیس کمپ کرده است و به محض این که شرایط جوی تغییر کند، پیش بینی شده است به زودی حوالی 14 ژانویه (25 دی)، کوهنوردان برای پیش روی به سوی قله تلاش کنند. در روزهای آینده منتظر شنیدن اخبار جدید از اولین صعود زمستانی به کی2 که کوه وحشی لقب گرفته است، هستیم؛ چرا که معلوم نیست چه کسانی اول به این موفقیت دست پیدا می کنند؛ کوهنوردان حرفه ای مانند نیرمال پورجا و یا دنیاگرد هایی که پول پرداخت کرده اند؟

منبع: گردشبان
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1744

به "چه کسی اول به کی2 می رسد؛ یک گردشگر یا یک کوهنورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی اول به کی2 می رسد؛ یک گردشگر یا یک کوهنورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید