کجا و چرا باید با دنده سنگین حرکت کنیم؟

به گزارش تور روسیه ارزان، معمولاً تابلوی حرکت با دنده سنگین را در سراشیبی ها می بینیم. چون محیط و شرایط محیطی و بستر جهت به شکلی است که باعث می شود خودرو بتواند با سرعتی فراتر از ظرفیت طراحی آن حرکت کند.

کجا و چرا باید با دنده سنگین حرکت کنیم؟

رانندگان با تجربه به خوبی می دانند که سراشیبی های تند هم می تواند هم برای خودرو و هم برای راننده بسیار خطرناک باشد و باید نکاتی را در هنگام رانندگی در این سطوح، به یاد داشته باشیم. به طور ساده در دنده 1 هنگامی که موتور در حالت خلاص کار می کند دور موتور حدود 800 تا 1000 دور در دقیقه است، اما وقتی قصد داریم که شروع به حرکت کنیم، پا را بر روی کلاچ می گذاریم و شروع به حرکت می کنیم. در این حالت سرعت خودرو باید به 8 کیلومتر بر ساعت برسد تا اینکه پا را از روی کلاچ برداریم. پس از 8 کیلومتر بر ساعت، کلاچ به طور کامل درگیر شود. مانند دنده یک، برای رفتن به دنده دو هم خودرو باید از یک حداقل سرعت لازم برخوردار باشد که 16 کیلومتر بر ساعت است. اگر قبل از رسیدن به این سرعت دنده را به دو تعویض کنیم، مقدار سرعت خودرو به حداقل لازم نرسیده است و همین امر باعث می شود تا فلایویل و کلاچ تا زمان رسیدن به سرعت مناسب، در چرخش ناهماهنگی داشته باشند. این امر برای صفحه کلاچ و کلاچ خوب نیست.

معمولاً تابلوی حرکت با دنده سنگین را در سراشیبی ها می بینیم. چون محیط و شرایط محیطی و بستر جهت به شکلی است که باعث می شود خودرو بتواند با سرعتی فراتر از ظرفیت طراحی آن حرکت کند. هنگامی که در سراشیبی قرار دارید و خودرو خودش شروع به حرکت کرد و به سرعت 16 کیلومتر بر ساعت رسید، شما می توانید با دنده دو شروع به حرکت کنید، به دلیل این که خودرو شما دارای یک سرعت معین است. بهترین کار این است که در سرعت مناسب دنده را تعویض کنید. برخی معتقد هستند که در هوای برفی اگر با دنده یک حرکت کنند، چرخ های خودرو سر می خورند و با دنده دو شروع به حرکت می کنند، اما اگر با دنده یک و با رها کردن کلاچ به آرامی شروع به حرکت کنید، این اتفاق رخ نمی دهد. به علاوه در دنده یک به دلیل داشتن نیروی گشتاور بیشتر خودرو توان بیشتری برای حرکت رو به جلو دارد.

در سرازیری های تند حتما از سنگین ترین دنده، یعنی دنده 1 استفاده کنید تا خودرو سرعت نگیرد.

همواره پای خود را آماده ترمز کردن نگه دارید تا در صورتی که مانعی بوجود آمد، بتوانید سریعا واکنش نشان دهید.

در سراشیبی های تند و پر پیچ و خم، هیچگاه خودرو را در حالت خلاصی قرار ندهید. انجام این کار سبب می شود ناخودآگاه سرعت خودرو بیشتر شود و برای کنترل آن از ترمز بیشتری استفاده کنید.

اگر مدت زمان زیادی در سرازیری در حال حرکت هستید و از ترمز زیادی در این مدت استفاده کرده اید، بهتر است چند دقیقه توقف کنید تا لنت های ترمز خنک شوند و کارایی اولیه خود را بدست بیاورند.

در هنگام ترمز گرفتن، سعی کنید تا آخرین لحظه که خودرو در حالت خاموشی قرار نگرفته است، از کلاچ استفاده نکنید. برخی رانندگان تازه کار هر زمان اقدام به گرفتن ترمز می کنند، هم زمان کلاچ را هم فشار می دهند، که این مورد در سرازیری ها باعث دور گرفتن بیشتر خودرو و در نتیجه بالاتر رفتن سرعت آن می شود.

قبل از رانندگی در سرازیری حتما از سلامت سیستم ترمز، چرخ ها و لاستیک ها، اطمینان حاصل کنید.

خودرو های پیشرفته، به صورت اتوماتیک جاده های دارای سراشیبی را تشخیص داده و ایمنی لازم را برای رانندگی در این شرایط ایجاد می کنند، اما همواره نباید بگذارید که سرعت این خودرو ها بیش از حد مجاز افزایش یابد.

در سرازیری های تند، بهتر است دنده را از حالت اتوماتیک خارج و به حالت دستی تبدیل کنیم و آن را روی 1 یا 2 قرار دهیم.

همواره پای خود را آماده ترمز کردن نگه دارید تا در صورتی که مانعی بوجود آمد، بتوانید سریعا واکنش نشان دهید.

در سراشیبی های تند و پر پیچ و خم، هیچگاه خودرو را در حالت خلاصی قرار ندهید. انجام این کار سبب می شود ناخودآگاه سرعت خودرو بیشتر شود و برای کنترل آن از ترمز بیشتری استفاده کنید.

برای خودرو یک حداکثر سرعت مجاز تعریف کنید تا در صورتی که راحت تر بتوانید خودرو را کنترل کنید. (معمولا بین 40 تا 50 کیلومتر بر ساعت بسته به نوع جاده)

قبل از رانندگی در سرازیری حتما از سلامت سیستم ترمز، چرخ ها و لاستیک ها، اطمینان حاصل کنید.

به دنده های یک به دو خودرو های سواری به دلیل اینکه از نیروی بسیار بالایی برخوردار هستند، دنده های قدرتی و یا سنگین گفته می شود و هر جا که برای حرکت خودرو به قدرت زیاد نیاز باشد از آن ها استفاده می شود مانند:

سربالایی های تند

در سرازیری های تند (به دلیل اینکه نمی خواهیم سرعت اتومبیل ما در سرازیری زیاد شود)

جهت کاهش استفاده از ترمز و کنترل بهتر فرمان و کنترل سرعت

منبع: تسنیم

منبع: فرادید
انتشار: 2 شهریور 1400 بروزرسانی: 2 شهریور 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2077

به "کجا و چرا باید با دنده سنگین حرکت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کجا و چرا باید با دنده سنگین حرکت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید