کشف نزدیک ترین ستاره دوگانه با تلسکوپ های کِک

به گزارش تور روسیه ارزان، ستاره دوگانه یک سامانه ستاره ای است که در آن دو ستاره به دور مرکز سنگینی سراسری مشترک میان خود گردش می نمایند.

کشف نزدیک ترین ستاره دوگانه با تلسکوپ های کِک

گروهی از اخترفیزیکدانان یک ستاره دوگانه کوتوله فوق سرد را کشف کردند که از شدت نزدیک بودن به یکدیگر، شبیه به یک ستاره به نظر می رسند.

به گزارش وبگاه سایِنس اَلِرت، این ستاره ها جالب توجه هستند، زیرا فقط 20.5 ساعت طول می کشد تا به دور یکدیگر بچرخند؛ یعنی سال آن ها کمتر از یک روز زمینی است. این سامانه ستاره ای LP 413-53 AB نام دارد و بسیار قدیمی تر از سامانه های (سیستم های) مشابه هستند.

ستاره کوتوله فراوان ترین نوع ستاره در کهکشان ما است. ستارگان کوتوله از ستارگان معمولی هستند. ستاره دوگانه یک سامانه ستاره ای است که در آن دو ستاره به دور مرکز سنگینی سراسری مشترک میان خود گردش می نمایند.

ما نمی توانیم ستاره های کوتوله فوق سرد را با چشم غیرمسلح ببینیم؛ اما آن ها پرتعدادترین ستاره های کهکشان هستند. جرم آن ها این قدر کم است که فقط نور مادون قرمز ساطع می نمایند و برای دیدنشان به تلسکوپ های فروسرخ احتیاج است. آن ها اجرام جالبی هستند؛ زیرا براساس فرضیه ها باید ستاره هایی وجود داشته باشند که این قدر به هم نزدیک هستند؛ اما این اولین بار است که ستاره شناسان این مقدار از نزدیکی شدید را مشاهده می نمایند.

تلسکوپ های کِک

تیمی که این سامانه را کشف کردند یافته های خود را در دویست و چهل و یکمین نشست انجمن نجوم آمریکا در سیاتل ارائه کردند. چین چون دینو هسو (Chih-Chun Dino Hsu)، اخترفیزیکدان دانشگاه نورث وسترن در آمریکا و سرپرست این پژوهش، گفت: کشف چنین سامانه ای هیجان انگیز است، زیرا ما در اصل می دانستیم که این سامانه ها باید وجود داشته باشند، اما هنوز چنین سامانه ای شناسایی نشده بود.

قبل از این کشف، ستاره شناسان فقط سه ستاره دوگانه فوق سرد را می شناختند. تیم پژوهشی این ستاره دوگانه را در داده های بایگانی پیدا کردند. آن ها داده ها را با استفاده از الگوریتمی که هسو نوشته و ستاره ها را بر اساس داده های طیفی آن ها مدل سازی نموده بود، آنالیز کردند.

در تصاویر قبلی، ستارگان به طور اتفاقی در یک راستا قرار گرفتند و در نتیجه به صورت یک ستاره ظاهر شدند. اما هسو و همکارانش به این نتیجه رسیدند که داده ها عجیب هستند، بنابراین ستاره را با دقت بیشتری با تلسکوپ های کِک (Keck Observatory) مشاهده کردند. تلسکوپ های کِک دو تلسکوپ از بزرگ ترین و قوی ترین تلسکوپ های نوری دنیا هستند که در رصدخانه مونوکی در هاوایی قرار دارند. مشاهدات نشان داد که سرعت تغییر منحنی نور به مقدار ای زیاد است که باید دو ستاره وجود داشته باشد و در نهایت، آن ها متوجه شدند که نزدیک ترین ستاره دوگانه را یافته اند.

منبع: فرادید
انتشار: 5 بهمن 1401 بروزرسانی: 5 بهمن 1401 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 2513

به "کشف نزدیک ترین ستاره دوگانه با تلسکوپ های کِک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نزدیک ترین ستاره دوگانه با تلسکوپ های کِک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید