آلودگی بودار عسلویه!

به گزارش تور روسیه ارزان، خبرنگاران/بوشهر طی چند روز گذشته و همزمان با توقف باد، انتشار بوی نامطبوع میعانات گازی در بعضی از مناطق عسلویه شدت پیدا نموده ایت و نقاط پیرامونی مخازن میعانات گازی این بوی بد و مضر را احساس کردند.

آلودگی بودار عسلویه!

از آنجا که بر اساس قانون ایجاد هر نوع آلودگی تخلف محسوب می شود انتظار می رود سازمان حفاظت محیط زیست این بار در برخورد با متخلفان و عاملان انتشار بوی بد برخورد جدی داشته باشد.

بوی نامطبوعی که شهرهای عسلویه، نخل تقی و بیدخون را درگیر کرده و ساکنان این مناطق را دچار علائمی همچون سردرد، سوزش چشم و خارش گلو کرده است.

رسیدگی به موضوع انتشار بوی نامطبوع در عسلویه

به گزارش خبرنگاران، در پی انتشار بوی مواد هیدروکربنی در شهرستان عسلویه و گزارشات مردمی، این موضوع در روزهای اخیر توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر مورد آنالیز قرار گرفته است.

مصطفی موذنی، رئیس محیط زیست شهرستان عسلویه در این خصوص گفته است: طی بازدید میدانی به عمل آمده توسط کارشناسان اداره محیط زیست عسلویه در روز سوم اردیبهشت 1400 از کلیه منابع بالقوه انتشار بو در شهرستان، منابع فعال شناسایی شد.

اقدامات قضایی به دلیل عدم کنترل بوی بد

وی اظهار کرد: مخازن متمرکز ذخیره میعانات گازی مجاور شهر عسلویه در حین بازدید میدانی دارای بو بود که اقدامات قضایی به دلیل عدم کنترل بو توسط متولیان در این رابطه صورت گرفته و در حال پیگیری است.

به گفته این مسئول، طرح بو زدایی از میعانات گازی در حال حاضر توسط سرمایه گذار به سازمان منطقه ویژه مالی انرژی پارس پیشنهاد داده شده و در دست آنالیز است.

موذنی اعلام کرد: مورد بعدی که انتشار بو از آن ثبت شد محل شکستگی آب برگشتی دو تا از فازهای پالایشگاهی بوده که بخشی از آب برگشتی نشت کرده و بر روی جهت خطوط لوله کریدور شرقی جریان پیدا کرده و به علت اتصال خروجی تصفیه خانه ناقص آن پالایشگاه به این جریان، حاوی بوی مواد هیدروکربنی است.

راهنمایی بو به سمت عسلویه و نخل تقی

وی تاکید نمود: با تغییرات جهت جریان باد بوهای منتشر شده به سمت شهر عسلویه و نخل تقی راهنمایی می شود که غالبا مقطعی است.

رئیس محیط زیست عسلویه مطرح کرد: شهر بیدخون به واسطه نزدیکی به پالایشگاه و قرار دریافت در جهت جهت باد غالب، متاسفانه بیشترین آلودگی را دریافت می نماید. در ارتباط با مسائل بنیادی حین ساخت پالایشگاه مذکور به عنوان علت اصلی ایجاد آلودگی، پیشنهاد طرح موضوع تبصره 1 ماده 12 قانون هوای پاک ارائه شده است.

معضل عظیم مردم عسلویه

مصطفی موذنی توضیح داد: با عنایت به تصویب تصفیه خانه های تکمیلی در کارگروه ملّی عسلویه و پیگیری های ماهانه فرایند پیشرفت پروژه ها وفق مصوبه دولت در آبان ماه سال گذشته امیدواریم کلیه موارد مرتبط با بوهای منتشر شده از حوضچه های فاضلاب ها و خروجی تصفیه خانه ها مرتفع شود.

با همه اینها، در همه ایام سال و در بعضی از فصول با شدت بیشتر شاهد انتشار بوی نامطبوع در منطقه عسلویه هستیم که این پدیده در شهرهایی چون بیدخون شدت بیشتری دارد. متاسفانه با توجه به تمرکز واحدهای صنعتی و عدم توجه به محیط زیست و نظارت نادرست همیشه این موضوع از معضلات عظیم مردم عسلویه بوده است.

بی توجهی صنایع و پیگیری حقوقی محیط زیست

فرهاد قلی نژاد، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر نیز درباره بوی بد در عسلویه مطرح کرده است: کلیه منابع انتشار بوی نامطبوع در شهرستان های کنگان و عسلویه در دو سال اخیر شناسایی و راهکارهای لازم به صنایع ارائه شده که به دلیل عدم انجام اقدامات ضروری توسط بعضی از متولیان صنایع با شکایت محیط زیست پیگیری حقوقی نیز شروع شده است.

وی ادامه داد: همچنین موضوع کنترل بوی نامطبوع در پروژه های طرح جامع برطرف و کاهش آلودگی های منطقه که مصوب هیات دولت شده است وجود دارد و حتما باید در اجرای پروژه های مذکور تسریع شود.

مدیرکل محیط زیست بوشهر همچنین اظهار کرد: موضوع آلودگی هوای و بوی نامطبوع روزهای اخیر نیز پیگیری می شود؛ محیط زیست این موضوع را با جدیت پیگیری خواهد نمود و صنایع منطقه نیز باید اقدامات فوری انجام دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1930

به "آلودگی بودار عسلویه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی بودار عسلویه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید