اجازه دهیم نویسندگان طیف های مختلف درباره انقلاب بنویسند

به گزارش تور روسیه ارزان، دبیر هنری بخش داستان جشنواره شعر و داستان انقلاب در گفت وگو با خبرنگاران ، اظهار کرد: با توجه به استقبال مخاطبان و مشکلاتی که کرونا در کشور به وجود آورده است، مهلت ارسال اثر به جشنواره شعر و داستان انقلاب، تا سرانجام اردیبهشت ماه 1399 تمدید شده است و علاقه مندان همچنان می توانند در این جشنواره شرکت نمایند.

اجازه دهیم نویسندگان طیف های مختلف درباره انقلاب بنویسند

وی ادامه داد: متاسفانه این روزها جهان دست کروناست و اوست که معین می نماید چه کاری انجام گردد و چه کاری انجام نگردد. باتوجه به این مسائل، هنوز داوران جایزه معرفی نشده اند؛ اما به احتمال زیاد تا سرانجام اردیبهشت ماه داوران نیز معین خواهند شد.

حسینعلی جعفری با اشاره به رسالت بخش داستان جشنواره شعر و داستان انقلاب گفت: جشنواره شعر و داستان انقلاب سال جاری دوازدهمین دوره خود را پشت سر می گذارد؛ به دلیل آنکه ما بعد از انقلاب به سرعت وارد جنگ شدیم، آن طور که باید و شاید به این حوزه توجه نشد و این طبیعی هم بود. ما نمی توانیم از واژه کم کاری یا غفلت استفاده کنیم و همه چیز به دلیل شرایط پیش آمده، رخ داد. بنابراین دوستان کوشش کردند تا برای شناخت و حفظ ارزش های انقلاب، این جایزه راه اندازی گردد.

وی اضافه نمود: جا دارد که در اینجا یادی هم کنیم از زنده یاد امیرحسین فردی که پایه گذار این جشنواره بود. در واقع با راه اندازی این جشنواره، هدف این شد که جریانی شکل بگیرد و این کار انجام شد و من فکر می کنم که بعد از گذشت 12 دوره، حالا احتیاج است که در شرایط فعلی صاحب نظران بیایند و درباره این جشنواره حرف بزنند و آسیب شناسی نمایند که آیا ما به خواسته هایی که داشتیم رسیده ایم یا خیر.

دبیر هنری بخش داستان جشنواره شعر و داستان انقلاب در شرح اهمیت انقلاب اسلامی اظهار کرد: انقلاب اسلامی یک رویداد مهم است که تاریخ امروز ما را به دو نیمه قبل از انقلاب و بعد از انقلاب تقسیم نموده است و در اینجا ضروری است که نویسندگان بیایند و درباره این اتفاق مهم تاریخی قلم بزنند. البته تا به امروز آثار بسیار خوبی در این حوزه نوشته شده و انصافا اثرگذار هم بوده است.

وی ادامه داد: نگاه من به انقلاب یک نگاه سیاسی نیست؛ متاسفانه به دلیل جنگ و اتفاقاتی که بعد از انقلاب رخ داد، بیشتر نگاه ها به انقلاب سیاسی بود؛ اما واقعیت این است که انقلاب اسلامی یک مساله فرهنگی بوده است. افراد زیادی برای انقلاب کوشش و مجاهدت کردند اما بعدها شرایطی پیش آمد که عده ای جدا و عده ای بی حس شدند. با این حال می گردد این افراد را نیز جذب کرد و شرایط به شکلی باشد که نویسندگان این دو طیف نیز به میدان بیایند و درباره انقلاب بنویسند. از دید من مسئله ای نیست و حتی این کار باید انجام گردد.

این نویسنده با اشاره به پتانسیل های ادبیات انقلاب گفت: ادبیات انقلاب اسلامی پتانسیل جهانی شدن دارد؛ وقتی ویکتور هوگو با کتاب بینوایان انقلاب فرانسه را معرفی می نماید، چرا ما نتوانیم چنین کاری را انجام دهیم.

وی اضافه نمود: تجربیات گذشته به ما نشان می دهد که مردم این گونه کتاب ها را دوست دارند و به خوانش آنها علاقه مند هستند. انقلاب ما اثرگذاری خاصی داشت و حتی در سطح جهانی نیز اثرگذار بود. شعار نمی دهم؛ چراکه بیشترین افرادی که اثر تاثیرگذار درباره انقلاب نوشته اند، خارجی هستند و از نگاه آنها نیز انقلاب اسلامی یک اثرگذاری جهانی داشته است.

جعفری در شرح اینکه چرا ما نتوانستیم این ادبیات را به جهان عرضه کنیم، اظهار کرد:یکی از دلالیل این است که شاید من نویسنده هنوز نتوانسته ام عظمت انقلاب اسلامی را درک کنم؛ شاید کم کاری نموده ایم و جسارتا گاهی دچار کج فهمی شده ایم و هنوز نتوانسته ایم کاری جهانی عرضه کنیم.

دبیر هنری بخش داستان جشنواره شعر و داستان انقلاب با اشاره به برنامه هایش برای ادامه راستا بخش مربوطه گفت: من نمی توانم در مدت کم، کار بزرگی انجام دهم و فکر می کنم اگر الان از برنامه هایی بگویم که امکان انجامش نباشد، بیشتر شبیه نامزدهای انتخاباتی عمل نموده ام. خدا رحمت کند گل آقا را، می گفت: همه جای شهر را تمیز کنید؛ اما شعارها را بذارید باشد که چهار سال بعد به درد می خورد.

وی در سرانجام اظهار کرد: کوشش می کنم در این دوره کارهایی انجام دهم که در دوره های بعدی هم دوستان بتوانند آن را تکمیل نمایند و انجام دهند و از این رو شاهد پیشرفت جشنواره باشیم. برای مثال کوشش می کنیم تا گروه ها و نهادهای دیگر را هم وارد این حوزه کنیم، چراکه همان طور که اشاره شد، انقلاب برای عده خاصی نیست و برای همه مردم است.

لازم به ذکر است دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب به همت مؤسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر و مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری برگزار می گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1311

به "اجازه دهیم نویسندگان طیف های مختلف درباره انقلاب بنویسند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجازه دهیم نویسندگان طیف های مختلف درباره انقلاب بنویسند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید