اجرای 13 پروژه در حوزه صنعت دریایی

به گزارش تور روسیه ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، 13 پروژه توسعه فراوری محصولات زیست دریا در کشور تعریف شده است که منجر به افزایش سهم مصرف این مواد در سفره های ایرانی می گردد.

اجرای 13 پروژه در حوزه صنعت دریایی

زیست فناوری دریایی به معنای استفاده از موجودات آبزی برای بهبود و افزایش کیفیت زندگی انسان و یا فراوری محصولات دریایی است که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در زندگی انسان تأثیر دارند.

زیست فناوری دریا فقط به فراوری انواع ماهیان محدود نمی گردد و بهره برداری از سایر منابع دریا مانند جلبک ها، میکروارگانیسم ها، گیاهان آبزی و غیره نیز در این حوزه می گنجند.

بر اساس آمارهای موجود، میزان فراوری آبزیان کشور عددی حدود 2 میلیون تن انواع آبزیان و میگو است که حدود 12 درصد میزان فراوری فرآورده های پروتئینی کشور را شامل می شوند. حدود 3.61 درصد فراوری آبزیان کشور از فعالیت های صیادی در سواحل شمالی و جنوبی کشور حاصل می گردد و مابقی نتیجه فعالیت های آبزی پروری است.

با توجه به اولویت ها و پتانسیل موجود در کشور، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بهره برداری از منابع زیست دریا در حوزه های اصلاح نژاد آبزیان، واکسن و بهداشت آبزیان، پرورش جلبک و میکروجلبک، فراوری گوشت ماهیان، فراوری مواد زیستی و فراوری سوخت زیستی متمرکز شد.

بدین ترتیب در گام اول، افزایش فراوری محصولات دریایی نظیر فراوری تخم تمام ماده قزل آلا، جلبک، فراوری ژلاتین از ضایعات آبزیان، گوشت قرمز و افزایش فراوری خاویار در دستور کار ستاد توسعه زیست فناوری نهاده شد.

13پروژه به توضیح زیر است؛

1. کشت جلبک

یک پروژه ملی 20 میلیون دلاری برای توسعه کشت و فراوری جلبک در کشور تهیه شده است. طرحی که با اجرای کامل آن در 5 سال، برای 200 نفر اشتغالزایی خواهد شد.

گیاهی ثروت آفرین که در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی و آرایشی، شیمیایی صنعتی و دامی کاربرد دارد.

2. فراوری تخم تمام ماده قزل آلا

پروژه دیگر این ستاد برای افزایش سهم محصولات دریایی در سفره کشور، ارتقای فراوری تخم تمام ماده قزل آلا است.

توسعه فراوری این محصول برنامه ای 3 ساله دارد و قرار است اجرای آن برای کشور 6 میلیون دلار ارزش افزوده و 96 مورد اشتغالزایی ایجاد کند.

3. پرورش ماهی؛ شامل 5 برنامه

همچنین در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 5 برنامه 5 ساله برای فراوری و پرورش ماهی تعریف شده است تا با یاری این پروژه 5 ساله، 2 هزار میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور ایجاد گردد.

4. پرورش میگو

فراوری و پرورش میگو به عنوان یک ماده غذایی مهم و پرخاصیت نیز مدنظر نهاده شده است در این راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه 5 ساله ای در کشور دارد تا سهم این ماده غذایی مفید در سفره های ایرانی را افزایش دهد. فراوری این محصول در قالب 2 پروژه ملی با ارزش افزوده یک هزار 900 میلیون دلاری تعریف شده که برای 400 نفر نیز اشتغالزایی خواهد نمود.

5. فراوری امگا 3

امگا 3 یکی از اسیدهای چرب لازم است که در ساختار بعضی از چربی ها وجود دارد. این اسیدهای چرب برای ادامه حیات لازم است و بدن انسان نمی تواند آن را فراوری کند، به همین دلیل باید به وسیله غذا یا مکمل ها تأمین گردد. تأمین این احتیاج بدن جز یکی از پروژه های ملی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری با افزایش فراوری محصولات زیست دریا است.

اجرایی شدن این پروژه 2 ساله 50 میلیون دلار ارزش افزوده و 40 مورد اشتغالزایی برای کشور به همراه دارد.

6. فراوری ژلاتین از ضایعات آبزیان

از دیگر پروژه های تعریف شده برای توسعه محصولات دریایی، فراوری ژلاتین از ضایعات آبزیان است که در ذیل یک پروژه ملی با ارزش 10 میلیون دلار اجرایی خواهد شد و برای 30 نفر نیز اشتغالزایی خواهد نمود.

7. فراوری تن ماهی به عنوان جایگزین گوشت قرمز

انتخاب مواد غذایی جایگزین گوشت قرمز نیز در این برنامه مدنظر است. برنامه ای 2 ساله با ارزش افزوده 54 میلیون دلاری و با اشتغالزایی برای 50 نفر.

8. فراوری خاویار

فراوری خاویار، یکی از مواد غذایی گران قیمت در دنیا هم یکی از برنامه هایی است که برای توسعه محصولات زیست دریا در نظر گرفته شده است. برنامه ای 3 ساله با 50 میلیون دلار ارزش افزوده که می تواند برای 60 نفر شغل ایجاد کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: russiaro.ir شناسه مطلب: 1932

به "اجرای 13 پروژه در حوزه صنعت دریایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 13 پروژه در حوزه صنعت دریایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید